Szczegóły aktualności:

Konsultacje on-line jako wsparcie zdrowia psychicznego

Małgorzata Tramś-Zielińska | Koronawirus | 30-03-2020

Fundacja Instytut Edukacji Pozytywnej jako organizacja wspierająca działania na rzecz placówek edukacyjno-wychowawczych w całej Polsce, uruchomiła bezpłatne wsparcie on-line dla uczniów/uczennic, rodziców i nauczycieli. Konsultacje odbywają się pod adresem: https://instytutep.pl/wsparcie-online

Czas izolacji spowodowany stanem wyjątkowym jaki panuje w naszym kraju, to również czas nadzwyczajny dla naszej psychiki. Brak stałego rytmu dnia, wykluczenie kontaktów z ludźmi ze szkoły czy pracy, brak kontaktów ze znajomymi i przyjaciółmi, brak motywacji do działania sprawia, że nasza kondycja psychiczna jest narażona na różnego rodzaju niebezpieczeństwa - podkreśla Zuzanna Sentkowska, psycholog w Instytucie Edukacji Pozytywnej.

Bez względu na to czy jesteśmy uczniem, nauczycielem czy rodzicem wahania nastroju oraz zagrożenia związane z wymuszoną izolacją dotyczą każdego z nas. Dom, który do dziś był bezpiecznym miejscem, stał się miejscem pracy i nauki - dla większości z nas jest to naprawdę ekstremalna sytuacja i duża ilość nowych wyzwań. Nasze codziennie życie zmieniło się w ciągu parę dni diametralnie.

Jako zespół Instytutu Edukacji Pozytywnej słyszymy o tym codziennie w rozmowach telefonicznych, mailach pisanych, wiadomościach na FB pisanych do nas z całej Polski. Osoby w różnym wieku kontaktują się z nami, by móc dostać wsparcie i empatię w tym trudnym czasie, by móc się wygadać, wypłakać, by usłyszeć kilka dobrych słów w chaosie jakim dziś jesteście. Wiemy, że każdemu z przebywających w domu przez tak długi czas potrzebne jest czasem wsparcie, możliwość konsultacji, rozmowy dlatego już od poniedziałku 30.03 uruchamiamy konsultacje on-line. – mówi Małgorzata Nowicka, prezes Instytutu Edukacji Pozytywnej- Dyżury będą pełnić pedagodzy, psycholodzy, terapeuci i edukatorzy. Nasze wsparcie dedykujemy: uczniom/ uczennicom, rodzicom i nauczycielom.

Instytut Edukacji Pozytywnej od ponad 6 lat wspiera polskie szkoły i placówki oświatowo- wychowawcze. Wierzymy, że zmiana w myśleniu o tym, jak można uczyć (się) zaczyna się od poszczególnych uczniów i uczennic, pedagogów, rodziców, klas i szkół. – zaznacza Małgorzata Nowicka - Docierając do najdalszych zakątków Polski, promujemy nowe, pozytywne podejście do edukacji dzieci, młodzieży i dorosłych, wykorzystując technologię i przywiązując wagę do integralności rozwoju. Rozwijamy sposób myślenia o edukacji uwzględniającej aspekty profilaktyczne z zakresu zdrowia psychicznego oraz wychowawcze i często pracujemy zdalnie oraz wykorzystując możliwości internetowe. To dla nas nie jest nowa sytuacja, a cały nasz zespół już od 11 marca pracuje tylko w formie zdalnej.

Fundacja w projektach łączy ze sobą podmioty ze świata biznesu, nauki i edukacji. Obecnie zespół ekspercki Instytutu Edukacji Pozytywnej liczy ponad 96 specjalistów. Stałym wsparciem Fundacji objętych jest ponad 420 szkół i placówek edukacyjnych w całej Polsce, ponad 680 szkół korzysta z projektów realizowanych przez organizację. W tych czasach musimy bardziej niż do tej pory zadbać o to aby nikt nie był sam i aby z wyzwaniami, jakie sytuacja epidemiologiczna postawiła przed nami nie zapominać także o zdrowiu psychicznym. - podkreśla Małgorzata Nowicka - Po to jesteśmy i po to działamy. Mamy nadzieję, że w tym czasie nasza pomoc choć trochę ułatwi wszystkim pozostanie w domach. Konsultacje na ten moment będą odbywać się 4 dni w tygodniu, a grafik oraz informacje można znaleźć na stronie https://instytutep.pl/wsparcie-online.

Zapisz się do naszego newslettera!