Szczegóły aktualności:

Sąsiedzi za Odrą też walczą z epidemią

Michał Iwanowski | Marszałek | 01-04-2020
67.366 zachorowań i 732 zgony - to statystyka epidemii koronawirusa w Niemczech na dzień 1 kwietnia. Najgorsze jest to, że epidemia wciąż ma tendencję wzrostową. W Brandenburgii na łączną liczbę 881 zakażeń, w ciągu doby zachorowały 83 kolejne osoby, w Berlinie na 2.754 zakażenia przybyło 179 kolejnych chorych, a w Saksonii na 2.034 chorych, przybyło 152.

Niemiecki Instytut Roberta Kocha opracował kryteria w zakresie przeprowadzania testów na koronawirusa. Kliniki i lekarze decydują o tym, kto ma być badany. Obecnie może być przeprowadzanych tygodniowo do 500 tys. testów. Tak wynika z danych niemieckiego ministerstwa zdrowia.

Niemiecki MSZ i ministerstwa spraw wewnętrznych krajów związkowych nie zamierzają na razie rezygnować z obowiązujących od 23 marca ograniczeń w kontaktach społecznych, które mają pomóc w walce z koronawirusem.

Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn podpisał rozporządzenie ułatwiające angażowanie studentów medycyny do pomocy w służbie zdrowia w czasie epidemii koronawirusa. Kończący medycynę studenci mieli w kwietniu zdawać drugi końcowy egzamin państwowy. Został on jednak przesunięty na kwiecień 2021 r.

W Niemczech trwa dyskusja o ochronie danych w czasach pandemii. Pomimo sceptycyzmu i krytyki, w centrach badawczych w Europie trwają prace nad cyfrowymi sposobami walki z pandemią. Berliński Instytut Heinricha Hertza pracuje nad aplikacją, która „umożliwi całkowicie anonimowe przechowywanie informacji o tym, jak długo i w jakiej odległości trwał kontakt dwóch osób w ostatnich dwóch tygodniach”. W przypadku zakażenia można będzie odtworzyć ciąg kontaktów. Aplikacja, której użycie ma być dobrowolne, całkowicie odpowiada niemieckim standardom ochrony danych osobowych.

Rząd Landu Brandenburgia potwierdził nowy katalog kar w celu egzekwowania wprowadzonych ograniczeń. Przewiduje on kary za powtarzające się naruszenia zasad w wysokości do 25 000 euro. Rząd zatwierdził w sprawie pomocy pomostowych, w szczególności dla małych firm i osób prowadzących działalność na własny rachunek.

Jako pierwsze miasto w Niemczech - Jena w Turyngii chce wprowadzić powszechny obowiązek noszenia maseczek we wszystkich placówkach handlowych, środkach publicznego transportu i miejscach publicznych. Czechy i Słowacja nakaz taki już mają. W Austrii obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych wprowadzono od 1 kwietnia. Maseczki będą rozprowadzane w supermarketach.

Źródło: Biuro Współpracy Zagranicznej UMWL

Zapisz się do naszego newslettera!