Szczegóły aktualności:

Ładunek z Szanghaju dotarł do Lubuskiego!

Marzena Toczek | Koronawirus | 06-04-2020

12,5 tony, 90 m³, 1089 kartonów środków ochrony osobistej dotarło do Lubuskiego. Dziś rano ładunek z Chin wylądował w Polsce! Wieczorem wojskowym transportem dotarł do Portu Lotniczego w Babimoście! - Dziękuję żołnierzom Wojska Polskiego za sprawną akcję. Robi wrażenie! Mamy to - teraz wszyscy, którzy są na pierwszej linii walki z koronawirusem już będą bezpieczni - mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

- Już informowałam, ale przypomnę, bo warto podziękować wielu oddanym tej sprawie sojusznikom. Żołnierze z: 4. Pułku Przeciwlotniczego - Czerwieńsk, 11. Batalionu Remontowego - Żagań, .Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej – Międzyrzecz – wojsko pomaga, bo poprosiłam o to gen. Jarosława Mikę. Mamy ładunek, bo na mój apel  tutaj na facebooku, który udostępnialiście wszędzie odpowiedział minister Dworczyk i dotrzymał słowa.  A nasze cenne zamówienie w tych niezwykle trudnych okolicznościach realizuje firma LUG, która dzięki swoim kontaktom w Chinach i współpracy z konsulatem w Kantonie przeprowadziła transakcję. Ładunek już do nas jedzie! To 12,5 tony środków ochrony osobistej, 90 m3! I  prawda jest taka, że samorząd województwa złożył zamówienie na 5,5 mln zł, a miasto Zielona Góra na 800 tys. zł. Nasz sprzęt trafi niezwłocznie do lubuskich szpitali. Wszystkim z całego serca dziękuję za współpracę w realizacji tego zadania! Moc jest z nami - mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

W niedzielę, o 14:00 czasu warszawskiego z lotniska w Szanghaju wystartował Boeing Air Cargo. Na jego pokładzie znajduje się nasz ładunek - sprzęt ochrony osobistej, pierwsza partia - dramatycznie potrzebne: kombinezony, rękawiczki, maseczki... 12,5 tony, 90 m³! Samolot obecnie jest w Ałmatach na lotnisku - tankuje. W Warszawie spodziewany jest o godz. 4.00. - To się dzieje naprawdę, wielka sprawa, to prawdziwy most ludzkich serc - Chiny/Polska - mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Po nasz ładunek na Okęcie pojechało 7 ciężarówek, 15 żołnierzy z: 4. Pułku Przeciwlotniczego - Czerwieńsk, 11. Batalionu Remontowego - Żagań, Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej - Międzyrzecz.

Przypomnijmy, 26 marca br. marszałek Elżbieta Anna Polak zaapelowała do Rządu RP, do Ministra Obrony Narodowej o transport na trasie Chiny- Polska. Chodziło o zamówienie na środki ochrony osobistej dla lubuskich szpitali. - Znaleźliśmy firmę, która realizuje zamówienie, ale potrzebny jest bezpośredni transport lotniczy, nie przez Niemcy - mówiła wówczas marszałek. Na apel odpowiedziała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zakup nie byłby możliwy, gdyby nie wsparcie z funduszy europejskich, a dokładnie pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020.

#FunudszUE #UEpomaga

Galeria zdjęć

Transport ładunku z Chin

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Dofinansowano ze środków UE

Zapisz się do naszego newslettera!