Szczegóły aktualności:

Zarząd ZWRP o potrzebie regulacji w ochronie zdrowia

Marzena Toczek | Wydarzenia | 20-05-2020

Stanowiska dot. Wprowadzenia instrumentów wsparcia podmiotów leczniczych poprzez zmianę rozliczania świadczeń, potrzeby określenia jednolitych algorytmów postępowania w sytuacji pandemii, planu wsparcia ochrony zdrowia po okresie pandemii oraz tarczy antykryzysowej dla samorządów – to tematy dzisiejszych (20.05) obraz zarządu ZWRP. Członkiem zarządu organizacji jest marszałek Elżbieta Anna Polak.

Marszałkowie podczas obrad zwrócili uwagę na konieczność wsparcia podmiotów leczniczych zarówno w trakcie trwania pandemii COVID-19, jak i po jej zakończeniu. Wypracowali stanowisko skierowane do rządu w którym podkreślają, że pandemia spowodowała konieczność wprowadzenia wielu ograniczeń w funkcjonowaniu podmiotów leczniczych. Znaczna część szpitali nie ma możliwości udzielania świadczeń zdrowotnych w pełnym zakresie, zarówno z powodu braku zainteresowania po stronie pacjenta, jak  również w związku z zawieszeniem świadczeń w wyniku rekomendacji NFZ. Sytuacja ta stawia podmioty lecznicze w bardzo trudnej sytuacji, mogącej doprowadzić do zaburzenia ich płynności finansowej, ponieważ brak realizacji świadczeń uniemożliwia wykonanie umowy z NFZ, zgodnie z rocznym kontraktem. Marszałkowie zwracają się do rządu o wypracowanie i wprowadzenie instrumentów wsparcia. Włodarze regionów apelują też o wypracowanie planu działania dla polskiego systemu ochrony zdrowia w nadchodzących miesiącach po doświadczeniach wynikających z trwającej pandemii.  Apelują także i określenie jednolitych algorytmów postępowania w sytuacji trwającej pandemii.

Marszałkowie przygotowują także stanowisko w sprawie opracowania tarczy antykryzysowej dla samorządów, których dochody z powodu pandemii mocno spadły. Ta która była opracowywana utknęła. Chodzi m.in. o złagodzenie rygorów, poluzowanie zasad dot. deficytu oraz przyśpieszenie prac w zakresie rekompensaty ubytku dochodowego.  

Włodarze regionów pochylili się także nad kwestią wsparcia dla regionalnych portów lotniczych, które z powodu pandemii nie funkcjonują, nie przynoszą więc dochodów, a wręcz generują straty. Marszałkowie sugerują, że bez działań wspierających grozi im upadłość.

Zobacz: projekty stanowisk ZWRP w sprawie:

- Wprowadzenia instrumentów wsparcia podmiotów leczniczych poprzez zmianę rozliczania świadczeń

- potrzeby określenia jednolitych algorytmów postępowania w sytuacji pandemii

- wsparcia ochrony zdrowia po okresie pandemii

Galeria zdjęć

Obrady online zarządu ZWRP

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!