Szczegóły aktualności:

W rocznicę Wydarzeń Zielonogórskich

Małgorzata Tramś-Zielińska | Wydarzenia | 29-05-2020

W 60. rocznicę Wydarzeń Zielonogórskich marszałek Elżbieta Anna Polak wspólnie z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim złożyli kwiaty pod pomnikiem, przy dawnym Domu Katolickim w Zielonej Górze, oddając w ten sposób hołd bohaterom miasta. - Pamięć o tych wydarzeniach jest ważna, również dla rządzących dzisiaj Polską - bo są granice, których Polacy przekroczyć nigdy nie pozwolą – podkreślała marszałek Polak.   

30 maja to znamienna data w historii Zielonej Góry. Tego właśnie dnia, 60 lat temu, doszło w mieście do najbardziej dramatycznych momentów w jego powojennych dziejach. Podczas obrony Domu Katolickiego zielonogórzanie wystąpili przeciwko MO i ZOMO.

W 1960 roku ówczesne władze postanowiły ograniczyć wpływy Kościoła na społeczeństwo Zielonej Góry i podjęły próbę przejęcia Domu Katolickiego, który od 1945 r. był – za zgodą władz – użytkowany przez parafię św. Jadwigi. Ksiądz Kazimierz Michalski, ówczesny proboszcz, prowadził w nim ożywioną działalność religijną i społeczno-kulturalną. Władze miasta, chcąc ograniczyć aktywność niepokornego kapłana, szantażowały go zapowiedzią odebrania budynku, a 15 marca 1960 roku wydano nakaz jego opróżnienia. Ostateczny termin eksmisji wyznaczono na 30 maja 1960 roku. Tego dnia zielonogórzanie, chcąc bronić Domu Katolickiego wystąpili przeciw milicji i skierowanym przeciwko nim w późniejszych godzinach odwodom ZOMO. Milicja w walce z demonstrantami korzystała z pałek, gazu łzawiącego. Protestujący z kolei rzucali kostką brukową i kamieniami. Spalono dwa samochody milicyjne. Kilkaset osób zostało poszkodowanych. Wielu aresztowano i skazano. Represje nie ominęły miejsc pracy. Osoby biorące udział w manifestacjach przez długi okres nie mogły znaleźć zatrudnienia. Niektórzy wraz ze swoimi rodzinami zostali zmuszeni do opuszczenia miasta.

Galeria zdjęć

Wizyta Rafała Trzaskowskiego

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!