Szczegóły aktualności:

60. rocznica Wydarzeń Zielonogórskich

Jarosław Rodziewicz | Aktualności | 01-06-2020

60 lat temu mieszkańcy Zielonej Góry zbuntowali się przeciwko władzy komunistycznej i wzięli udział w największej w tym czasie bitwie ulicznej z milicją. Władze ściągały posiłki ZOMO z Poznania, aby pokonać zielonogórzan. 30 maja br. w rocznicowych uroczystościach wzięli udział Wioleta Haręźlak - Przewodnicząca Sejmiku Województwa Lubuskiego i Łukasz Porycki - Wicemarszałek Województwa Lubuskiego.

Obchody rocznicowe rozpoczęły się pod zielonogórską filharmonią, w miejscu dawnego Domu Katolickiego, gdzie złożono wiązanki pod obeliskiem upamiętniającym Wydarzenia Zielonogórskie.
Następnie uroczystości przeniosły się na plac przy zielonogórskiej konkatedrze, gdzie odsłonięto pomnik ks. kan. Kazimierza Michalskiego - pierwszego proboszcza w powojennej Zielonej Górze. Autorem pomnika jest prof. Karol Badyna z Krakowa.

Monument poświęcili biskupi Tadeusz Lityński i Stefan Regmunt. - W jego osobie zawarta jest część prawdy, która jest bliska tak wielu mieszkańcom - tułacze, bolesne życie, związane z pierwszą i drugą wojną światową i także to doświadczenie obrony Ojczyzny jako patriota, a później pierwszy proboszcz tej właśnie parafii konkatedralnej w Zielonej Górze - mówił bp Tadeusz Lityński.
Po uroczystym odsłonięciu i poświęceniu pomnika złożono wiązanki przy grobie ks. kan. Kazimierza Michalskiego. Na koniec w zielonogórskiej konkatedrze św. Jadwigi Ślaskiej odbyła się msza św.

W uroczystości wzięli udział także: minister Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Wojciech Perczak - Wicewojewoda Lubuski, prezydent miasta Janusz Kubicki, radni, parlamentarzyści i duchowni.    

30 maja jest znamienną datą  w historii Zielonej Góry. Tego właśnie dnia, 60 lat temu, doszło w naszym mieście do najbardziej dramatycznych momentów w jego powojennych dziejach. Podczas obrony Domu Katolickiego zielonogórzanie wystąpili przeciwko MO i odwodom ZOMO.

W 1960 roku ówczesne władze postanowiły ograniczyć wpływy Kościoła na społeczeństwo Zielonej Góry i podjęły próbę przejęcia Domu Katolickiego, który od 1945 r. był – za zgodą władz – użytkowany przez parafię św. Jadwigi. Ksiądz Kazimierz Michalski, ówczesny proboszcz, prowadził w nim ożywioną działalność religijną i społeczno-kulturalną. Władze miasta, chcąc ograniczyć aktywność niepokornego kapłana, szantażowały go zapowiedzią odebrania budynku, a 15 marca 1960 roku wydano nakaz jego opróżnienia. Ostateczny termin eksmisji wyznaczono na 30 maja 1960 roku. Tego dnia zielonogórzanie, chcąc bronić Domu Katolickiego wystąpili przeciw milicji i skierowanym przeciwko nim w późniejszych godzinach odwodom ZOMO. Milicja w walce z demonstrantami korzystała z pałek, gazu łzawiącego. Protestujący z kolei rzucali kostką brukową i kamieniami. Spalono dwa samochody milicyjne. Kilkaset osób zostało poszkodowanych. Wielu aresztowano i skazano. Represje nie ominęły miejsc pracy. Osoby biorące udział w manifestacjach przez długi okres nie mogły znaleźć zatrudnienia. Niektórzy wraz ze swoimi rodzinami zostali zmuszeni do opuszczenia miasta.

„Wydarzenia Zielonogórskie, 30 maja 1960 rok”

W środę, 27 maja 2020 r. w holu Muzeum Ziemi Lubuskiej udostępniono wystawę „Wydarzenia Zielonogórskie, 30 maja 1960 rok” przygotowaną przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Poznaniu.

Wystawa jest jedną z nielicznych form upamiętnienia tego wydarzenia. Będzie ją można zwiedzać do 28 czerwca br. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną informacje, zdjęcia, dokumenty i wspomnienia osób biorących udział w walkach o Dom Katolicki 30 maja 1960 roku.

 

Wykorzystano materiał ze strony Muzeum Ziemi Lubuskiej. 

 

Galeria zdjęć

60. Rocznica Wydarzeń Zielonogórskich

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!