Szczegóły aktualności:

Kolejna umowa na zabytki podpisana

Małgorzata Tramś-Zielińska | Wydarzenia | 01-06-2020

Dziś (01.06) wicemarszałek Łukasz Porycki podpisał umowę na dotację w wysokości 40 tys. zł. Wsparcie trafi do parafii Rzymsko-Katolickiej pw. Św. Bartłomieja w Ołoboku. Środki zostaną przeznaczone na remont pokrycia dachowego na budynku kościoła filialnego pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Węgrzynicach.– W tym roku z dotacji na zabytki skorzysta 37 podmiotów, w budżecie województwa zabezpieczono na ten cel 1 mln zł – mówi wicemarszałek Łukasz Porycki. 

Dotacja zostanie przeznaczona na remont pokrycia dachowego z dachówki karpiówki na budynku kościoła filialnego pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Węgrzynicach.

Zakres prac: rozbiórka pokrycia z dachówki karpiówki, oczyszczenie dachówek i gąsiorów, ołacenie połaci dachowych, pokrycie połaci dachówką, osadzenie ław kominiarskich, osadzenie gąsiorów.

Kościół filialny wzniesiony w 1885 roku, na miejscu starszego, usytuowany jest w centrum wsi. Po stronie północnej i zachodniej przylega do niego, ogrodzony płotem, cmentarz. Bryłę kościoła tworzy wysoka nawa zamknięta dachem dwuspadowym. Po stronie wschodniej przylega, niższe prezbiterium  o trójspadowym dachu. Do nawy i prezbiterium przylegają dwa niższe aneksy o dwuspadowym dachu. Do zachodu dominuje czterokondygnacyjna, graniasta wieża, zakończona ośmioboczną iglicą zwieńczona krzyżem na kuli. Elewacje ceglane z podkreślonym cokołem i o czterech ostrołukowych oknach w nawie, wspartych na wydatnym gzymsie podokienniku. Dzwonnica z 1843 roku drewniana na rzucie kwadratu o czterospadowym dachu.

Galeria zdjęć

Węgrzynice: Kolejna umowa na zabytki podpisana

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!