Szczegóły aktualności:

Pół miliona na wsparcie opieki wytchnieniowej

Małgorzata Tramś-Zielińska | Wydarzenia | 24-06-2020
Pół miliona na wsparcie opieki wytchnieniowej fot. Małgorzata Tramś-Zielińska

Wicemarszałek Łukasz Porycki, członek zarządu Marcin Jabłoński oraz poseł na sejm RP Waldemar Sługocki uczestniczyli dziś w podpisaniu umowy na dofinansowanie ze środków budżetu województwa zadania pn. „Lubuski Ośrodek Wsparcia Osób z Autyzmem”. Umowę podpisali dyrektor ROPS w Zielonej Górze Jakub Piosik oraz Prezes Zarządu Fundacji Generado – Sebastian Cycuła. Wsparcie w wysokości 500 tys. zł pozwoli na sfinalizowanie inwestycji oraz prowadzenie działań unikatowych w skali kraju.

Dzięki środkom dotychczas przekazanym przez Zarząd Województwa Lubuskiego w wysokości 1,4 mln zł udało się w znacznej części zrealizować budowę mieszkania chronionego (dom krótkiego pobytu) dla osób z autyzmem. Obecnie budynek doprowadzony jest do stanu surowego zamkniętego i aby oddać budynek do użytku niezbędne jest podjęcie dalszych prac budowlanych. Przyznana dotacja ze środków budżetu Województwa Lubuskiego w wysokości 500 tys. zł umożliwi wykonanie prac budowlanych i zakup materiałów na budowę obiektu.

Beneficjentami powstania Lubuskiego Ośrodka Wsparcia Osób z autyzmem będą mieszkańcy naszego województwa: dzieci, młodzież i dorośli – Osoby z autyzmem i zespołem Aspergera oraz rodzice i opiekunowie wymienionej grupy.

 

Celem jest zapewnienie opiekunom dorosłych niesamodzielnych osób z autyzmem skutecznego systemu wsparcia. Idea placówki wpisuje się w przesłanie inicjatywy „opieka wytchnieniowa”. Lubuski Ośrodek Wsparcia Osób z Autyzmem będzie jedną z pierwszych tego typu inicjatyw w kraju. - Jeden tego typu ośrodek jest w Warszawie, ale w tej części Polski nie ma, a zainteresowanie jest ogromne, odbieramy wiele telefonów z zapytaniami – mówił  Sebastian Cycuła.  Podziękował zarządowi województwa za okazane wsparcie.    

Rodzice osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, widząc niedoskonałości systemu wsparcia osób niesamodzielnych w publicznych placówkach, drżą o przyszłość swoich dzieci. W związku z powyższym, Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym „Dalej Razem” postanowiło powołać Fundację Generado, która zadba o przyszłość tych dzieci. Działalność Fundacji Generado umożliwi tworzenie warunków mieszkaniowych i terapeutycznych, które zapewnią osobie z autyzmem poszanowanie jej godności, bezpieczeństwo fizyczne i psychiczne, umożliwią rozwój i dadzą poczucie szczęścia.

W czerwcu 2016 r. Stowarzyszenie powołało Fundację Generado, która zadba o przyszłość dorastających podopiecznych. Działalność Fundacji Generado umożliwi tworzenie warunków mieszkaniowych i terapeutycznych, które zapewnią osobie z autyzmem poszanowanie jej godności, bezpieczeństwo fizyczne i psychiczne, umożliwią rozwój i dadzą poczucie szczęścia. Założycielom zależy nam na tym by tworzyć miejsca pobytu, ale także by przygotować podopiecznych i ich rodziców do wyprowadzki z domu biologicznego.

Galeria zdjęć

"Lubuski Ośrodek Wsparcia Osób z Autyzmem” - podpisanie umowy

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!