Szczegóły aktualności:

Konkurs na projekt edukacyjny „Trzymaj Formę!”

Administrator | Zdrowie | 25-11-2009

25.11.2009 r. w urzędzie marszałkowskim odbyło się wojewódzkie podsumowanie ogólnopolskiego Programu „Trzymaj Formę!”, którego głównym celem jest wyłonienie projektu edukacyjnego najpełniej realizującego założenia programu, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień związanych z kształtowaniem prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promowanie zasad prawidłowego odżywiania i aktywności fizycznej. Podsumowanie otworzyła wicemarszałek Elżbieta Polak, która podkreśliła, że najlepsze wychowanie, to wychowanie poprzez sport, natomiast najlepszą inwestycją jest inwestycja w zdrowie.

 

W spotkaniu udział wziął również Tomasz Kucharski - dwukrotny mistrz olimpijski w wioślarstwie oraz wielokrotny medalista mistrzostw świata, Europy i Polski, który namawiał dzieci i młodzież do aktywnego stylu życia i zdrowego odżywiania się.
Program adresowany jest do uczniów klas I-III szkół gimnazjalnych oraz uczniów klas V-VI szkół podstawowych.
Od 2007 roku Departament Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze wspólnie z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Gorzowie Wlkp. organizują konferencje podsumowujące program. W roku szkolnym 2007/2008 w województwie lubuskim program „Trzymaj Formę!” realizowało 161 szkół, w tym 102 szkoły gimnazjalne, a działaniami edukacyjnymi objęto ponad 22 tys. osób. Program cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno uczniów, którzy z dużym zaangażowaniem włączali się w realizację zadań związanych z programem oraz rodziców, którzy uczestniczyli w organizacji różnorodnych imprez prozdrowotnych. 63 szkoły opracowały własne projekty edukacyjne. Stosowano różnorodne formy pracy m.in.: wykłady, pogadanki, prelekcje, instruktaże, pokazy, zajęcia praktyczne, ćwiczenia, organizowano konkursy plastyczne, przygotowywano własne ulotki i plakaty na temat zasad zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej, organizowano wycieczki rowerowe, przygotowywano potrawy promujące zasady zdrowego odżywiania.
W III edycji programu, realizowanej w roku szkolnym 2008/2009 na terenie województwa lubuskiego uczestniczyło 187 szkół, w tym 100 szkół gimnazjalnych i 87 szkół podstawowych. W konkursie mogły uczestniczyć szkoły biorące udział w realizacji III edycji programu „Trzymaj Formę!”, które opracowały własny projekt edukacyjny zgodnie z zasadami programu. 22 czerwca 2009 r. Komisja Konkursowa dokonała oceny projektów, które wpłynęły na etap wojewódzki - 10 projektów wyłonionych na etapie powiatowym. Prace oceniane były pod względem:
• zastosowania się do wytycznych regulaminu,
• zgodności z założeniami programu edukacyjnego „Trzymaj Formę!”
• pomysłowości i oryginalności projektu,
• różnorodności zastosowania metod i form realizacji,
• czytelności przekazu,
• zasięgu projektu.
Na etapie wojewódzkim przyznano następujące nagrody:
I miejsce: Gimnazjum im. R. Koncewicza w Dobiegniewie - nagroda o wartości 2400,00 zł

oraz dwa trzecie miejsca:

Publiczna Szkoła podstawowa nr 3 w Żaganiu - nagroda o wartości 1000,00 zł
Gimnazjum nr 2 w Kostrzynie nad Odrą - nagroda o wartości 1000,00 zł
Przyznano również dwa wyróżnienia:
Zespół Szkół w Górzycy - nagroda o wartości 300,00 zł

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6 w Świebodzinie - nagroda o wartości 300,00 zł

Projekt Gimnazjum w Dobiegniewie został przesłany do Warszawy i weźmie udział w etapie krajowym konkursu.
Podczas uroczystości wręczone zostały także nagrody dla uczestników konkursu plastycznego pt. "Pomagam wszystkim, którzy mnie potrzebują", ktory odbył się w ramach akcji "Pola nadziei".
Nagrody otrzymali:
I. Oliwia Bąkowska (4 lata) - Przedszkole Miejskie Nr 1 „Jarzębinka” w Słubicach;
II.Praca zbiorowa Grupy Koguty- Samorządowe Przedszkole Nr 5 we Wschowie
III. Oliwia Misior (6 lat) - Przedszkole Miejskie Nr 29 w Gorzowie Wlkp.
Wyróżnienia:
· Praca zbiorowa dzieci 6- letnich - Miejskie Przedszkole Nr 34 w Zielonej Górze
· Amelka Blimel (6 lat) - Miejskie Przedszkole Nr 1 w Żarach
„Pola Nadziei” to akcja, która ma przypominać o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy w trudnym okresie choroby. Co roku w okolicy 4 października (Międzynarodowy Dzień Opieki Hospicyjnej), tysiące ludzi na całym świecie sadzi żonkile: przed szkołami, szpitalami, urzędami w parkach i na skwerach. Jest to symboliczny akt solidarności z umierającymi. Wiosną natomiast, kiedy żonkile kwitną, odbywa się akcja, której celem jest pozyskiwanie funduszy na potrzeby lokalnych hospicjów oraz propagowanie idei opieki hospicyjnej w społeczeństwie.

Zapisz się do naszego newslettera!