Szczegóły aktualności:

Lubuskie Obchody Światowego Dnia AIDS

Administrator | Zdrowie | 02-12-2009

01-02.12.2009 r. w Gorzowie Wlkp. oraz Zielonej Górze odbywają się wojewódzkie obchody Światowego Dnia AIDS, który promuje walkę z zespołem nabytego niedoboru odporności, przełamywanie barier wobec osób zakażonych oraz stanowi czas zadumy nad osobami, które przegrały walkę z chorobą. Jest to także okres podsumowania całorocznych działań na rzecz uświadomienia społeczeństwu o zagrożeniu, jakie niesie ze sobą HIV/AIDS, a także jakie środki należy podjąć w celu przeciwdziałania zakażeniu.

 

Krajowe Centrum ds. AIDS we współpracy z innymi organizacjami od wielu lat dokłada wszelkich starań, aby ten dzień miał dla polskiego społeczeństwa szczególne znaczenie. W tym roku stara się wyjątkowo mocno zaakcentować problem epidemii. Pomysłem jest, aby wszystkie gazety, portale internetowe i telewizje, które wychodzą lub emitują swój program 1 grudnia, a przyłączą się do akcji, zamieściły na pierwszej stronie lub - w przypadku telewizji - „przypięły” czerwoną kokardkę, która jest symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV/AIDS, a tym samym światowym symbolem walki z AIDS.
W sierpniu 2009 r. Zarząd Województwa Lubuskiego powołał Zespół ds. opracowywania i realizacji programu zwalczania AIDS i zapobiegania zakażeniom HIV w Województwie Lubuskim na lata 2009-2011, którego pierwszym wspólnym działaniem będą Lubuskie Obchody Światowego Dnia AIDS.

OBCHODY W GORZOWIE WLKP.:
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gorzowie Wlkp. Oddział Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej w ramach obchodów Światowego Dnia AIDS organizuje:
I. Konferencję prasową w dniu 01.12.2009 r., o godz. 11.00 w sali audiowizualnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorzowie Wlkp., ul. Mickiewicza 12b.
Program konferencji:
11.00 - 11.10 Otwarcie konferencji.
dr n. med. Jolanta Świderska
Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gorzowie Wlkp.
11.10 - 11.50 Co trzeba wiedzieć o HIV i AIDS - podstawowe informacje.
Mirosława Boksz - Kąkalec
Kierownik Oddziału Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej
WSSE w Gorzowie Wlkp.
11.50 - 12.00 Podsumowanie konkursu dziennikarskiego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych pn. „Nie dajmy szansy AIDS”.
Agnieszka Woźniczka
Oddział Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej
WSSE w Gorzowie Wlkp.
12.00 - 12.15 Wręczenie nagród.
W czasie konferencji podsumowany zostanie konkurs dziennikarski dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych pn. „Nie dajmy Szansy AIDS” i wręczone zostaną nagrody jego laureatom. Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie materiału prasowego (artykuł, esej, wywiad, reportaż), radiowego lub filmowego, którego treść koncentruje się na pokazaniu możliwości uniknięcia zakażenia HIV poprzez świadomy wybór zachowań sprzyjających zdrowiu. Komisja konkursowa na posiedzeniu w dniu 13.11.2009 r. po zapoznaniu się z nadesłanymi pracami, postanowiła przyznać nagrody w dwóch kategoriach: materiał prasowy oraz materiał telewizyjny.
W kategorii materiał prasowy przyznano:
I miejsce - Agnieszka Decc - nagroda wartości 500 zł
„Chłopak ze szkolnej ławki zaraził mnie HIV”
Zespół Szkół Tekstylno - Handlowych w Żaganiu
oraz dwa drugie miejsca:
II miejsce - Małgorzata Saloch - nagroda wartości 300 zł
„Nie dajmy szansy AIDS”
I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi we Wschowie
II miejsce - Klaudia Odważna - nagroda wartości 300 zł
„Gazetka profilaktyczna”
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Czerwieńsku
W kategorii materiał telewizyjny przyznano:
I miejsce - Joanna Sobczyk - nagroda wartości 500 zł
„AIDS - choroba nie tylko narkomanów”
I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi we Wschowie
oraz dwa drugie miejsca:
II miejsce - Kinga Miłosz - nagroda wartości 300 zł
„AIDS i HIV - ABC”
VII Liceum Ogólnokształcące w Zielonej Górze
II miejsce - Alicja Wawrzeń - nagroda wartości 300 zł
„Jedna decyzja - całe życie”
I Liceum Ogólnokształcące im. B. Prusa w Żarach
II. Punkt informacyjno-edukacyjny w holu Centrum Sportowo - Rehabilitacyjnego „SŁOWIANKA” w Gorzowie Wlkp. w dniu 02.12.2009 r. w godz. od 10.00 do 14.00, w którym będzie można uzyskać porady na temat profilaktyki HIV/AIDS. Na osoby zainteresowane pogłębieniem wiedzy o HIV/AIDS czekać będą specjaliści z Oddziału Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorzowie Wlkp. Akcja przebiegać będzie pod hasłem „Wróć bez HIV”. Ponadto emitowane będą spoty telewizyjne przygotowane przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych w ramach konkursów organizowanych przez WSSE w Gorzowie Wlkp.:
▪ 2008 r. - konkurs na spot telewizyjny pn. „Nie dajmy szansy AIDS”;
▪ 2009 r. - konkurs dziennikarski dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych pn. „Nie dajmy szansy AIDS”.
W Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorzowie Wlkp. działa Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny, w którym wykonywane są bezpłatne badania w kierunku HIV, z zapewnieniem anonimowości badanych osób. Badania wykonywane są w każdy wtorek w godz. 15.00-18.00 (budynek Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ul. Mickiewicza 12 B, parter, pok.24, wjazd od ul. Jagiellończyka.

OBCHODY W ZIELONEJ GÓRZE :
01.12.2009 r. studenci ze Studenckiego Seksuologicznego Koła Naukowego przy Uniwersytecie Zielonogórskim organizować będą akcję pt. „1. Grudnia - Światowy Dzień Walki z AIDS”. Akcja będzie miała miejsce w trzech miejscach Uniwersytetu Zielonogórskiego:
7.30-10.00. budynek A 8 (ul. Szafrana 1) Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska.
8.00-10.00 budynek A 16 (Al. Wojska Polskiego 65) Wydział Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu.
8.00-10.00 budynek A 22 (ul. Energetyków 2) Wydział Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu.
14.00-18.00 Deptak Punkt informacyjny Departamentu Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego oraz Uniwersytetu Zielonogórskiego
15.00-18.00 DODATKOWY DZIEŃ TESTOWANIA w kierunku HIV (Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny TRR przy Poradni Młodzieżowej Uniwersytetu Zielonogórskiego przy ul. Energetyków 2, pokój 110.
18.00 Spotkanie edukacyjno-informacyjne w 4 Różach dla Lucienne prowadzone przez TOWARZYSTWO ROZWOJU RODZINY.
W czasie akcji będą rozdawane czerwone wstążeczki na znak solidarności z osobami żyjącymi z HIV/AIDS, ulotki informacyjne oraz kupony na bezpłatne i anonimowe testowanie w kierunku HIV. Będą przekazywane informacje na temat HIV/AIDS, profilaktyki STI (infekcji przenoszonych drogą płciową), a także bezpieczniejszych zachowań seksualnych oraz odpowiedzialnych związkach partnerskich opartych na miłości i zaufaniu, emitowane będą spoty telewizyjne przygotowane przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych w ramach konkursów organizowanych przez WSSE w Gorzowie Wlkp.
Na stronach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, WSSE, Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, Uniwersytetu Zielonogórskiego zamieszczone zostaną informacje w związku z lubuskimi obchodami Światowego Dnia AIDS.
Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny Towarzystwa Rozwoju Rodziny przy Poradni Młodzieżowej Uniwersytetu Zielonogórskiego przy ul. Energetyków 2 (pokój 110) działa w poniedziałki od godziny 14.00 do 17.00, a w dniu 1 grudnia 2009 r. czynny będzie dodatkowo w godzinach 15.00- 18.00.

Zapisz się do naszego newslettera!