Szczegóły aktualności:

Odznaczenia Więźniów Politycznych

Małgorzata Tramś-Zielińska | Uroczystości patriotyczne | 29-03-2010
30.03.2010 r. w sali 208 w Starostwie Powiatowym w Zielonej Górze przy ul. Podgórnej 5 odbyło się uroczyste zebranie Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego Oddziału w Zielonej Górze. W spotkaniu wziął udział dyrektor Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego Andrzej Świder, który jest Pełnomocnikiem Zarządu Województwa ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.


Uroczystoście uhonorowano odznaczeniami państwowymi (Krzyże: Komandorski, Oficerski, Kawalerski OOP) przyznanymi przez Prezydenta RP zasłużonych działaczy organizacji kombatanckich i osób represjonowanych: Jan Kudła, Bogumił Orłowski, Kazimierz Dziewa oraz Ludwik Oleksy. Odznaczenia wręczył Minister Kancelarii Prezydenta RP Marek Surmacz.

Podczas uroczystości wiceprzewodniczący sejmiku Kazimierz Pańtak wręczył Zielonogórskiemu Oddziałowi Związku oraz jego działaczce Marii Pudzianowskiej "Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Lubuskiego".        

Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego – Oddział w Zielonej Górze zrzesza osoby z okręgu zielonogórskiego represjonowane w latach 40. i 50 XX w. Członkowie Związku czynnie uczestniczą w obchodach świąt państwowych, kombatanckich i kościelnych oraz w komisjach wojewódzkich na rzecz środowiska np. weryfikacji byłych członków ZBOWiD. Prowadzą zbiórki na rzecz kombatantów zamieszkałych na Białorusi. Uczestniczą także w spotkaniach z młodzieżą szkolną i harcerską oraz współpracują z innymi organizacjami kombatanckimi oraz Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Maria Pudzianowska była represjonowana w latach 50-tych. Za udział w Konspiracyjnym Związku Patriotów Polskich została skazana na 10 lat więzienia. Od 1990 r. do chwili obecnej jest działaczką Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego Zarządu Oddziału w Zielonej Górze, gdzie pełni funkcję sekretarza Związku. Czynnie uczestniczy w pracach Związku będąc członkiem Komisji historycznej, oraz prowadząc kronikę Związku.

21.01.2010 r. podczas spotkania noworocznego Marszałka Województwa Lubuskiego z kombatantami i osobami represjonowanymi okręgu gorzowskiego i zielonogórskiego, „Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Lubuskiego” otrzymali z rąk przewodniczącego sejmiku Krzysztofa Seweryna Szymańskiego i marszałka Marcina Jabłońskiego inni działacze Zielonogórskiego Oddziału Związku: Kazimierz Dziewa, Jan Kudła, Ludwik Oleksy oraz Bogumił Leon Orłowski.

Galeria zdjęć

Odznaczenia

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!