IX Lubuski Kongres Kobiet – moc atrakcji przez cały dzień

Kongres Kobiet 2017

 

Debata z udziałem specjalistów i ambasadorów Województwa Lubuskiego, muzyka na żywo, pokaz mody, wyróżnienia dla liderek, stoiska oraz porady i wreszcie przedstawienie w gwiazdorskiej obsadzie w Lubuskim Teatrze – atrakcji podczas IX Lubuskiego Kongresu Kobiet nie zabraknie. Kongres odbędzie się 14 października 2017 r. w Sali Kolumnowej Sejmiku Województwa Lubuskiego w UMWL w Zielonej Górze.

- Z premedytacją wykorzystuję moją funkcję do wspierania kobiet oraz promocji europejskiej deklaracji równego traktowania kobiet i mężczyzn. Działamy w męskim świecie garniturów - w Sejmie panie stanowią 27 proc., w Senacie - 13 proc.. Gdy buduje się zespół, płeć nie ma znaczenia. Liczy się doświadczenie, wiedza, kompetencje. Ale duży udział kobiet w życiu publicznym, zwłaszcza w samorządach jest konieczny. Mężczyźni widzą może dalej, za to kobiety widzą głębiej. Mamy inną perspektywę, większą wagę przywiązujemy do polityki prorodzinnej, zdrowotnej. W naszym urzędzie w ubiegłym roku urodziło się 70 dzieci na 700 pracowników. Kobiety nie boją się ciąży, bo wiedzą, że zostanie zaakaceptowana, mają zagwarantowany powrót. Promocja zdrowego stylu życia, wychowanie przez sport, dla naszego regionu ma znaczenie strategiczne. Zdrowie i jakość życia jest naszą tzw. inteligentną specjalizacją - mówiąc językiem polityki regionalnej.  – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.


Debata „Kobiety solidarne w działaniu” to jeden z głównych punktów programu kongresu. Wezmą w niej udział m.in.: Joanna Brodzik - aktorka, lubuska ambasadorka i prezes Fundacji Opiekun Serca, która działa na rzecz osób niepełnosprawnych; Ewa Minge – najbardziej rozpoznawalna polska projektantka, założycielka fundacji Black Butterflies, która niesie nadzieję i pomoc osobom chorym nowotworowo i przewlekle; Anna Synowiec, adwokatka, radna Sejmiku Lubuskiego oraz Ewa Wieczorek - redaktor naczelna "Wysokich Obcasów". Będziemy rozmawiać o sukcesach kobiet w działalności społecznej, opiekuńczej i samorządowej oraz o prawach obywatelskich.

Muzykę na żywo zapewni DJ El’mirka – miłośniczka płyt winylowych z Zielonej Góry, współzałożycielka agencji Plug&Play. Zaczynała od kameralnych imprez, dziś jej pseudonim rozpoznawalny jest w Europie. Grywa w liczących się klubach w Polsce i zagranicą. W roku 2017 zagra w katowickim spodku na festiwalu Mayday (największym tego typu wydarzeniu w Polsce). El’mirka jest również pomysłodawczynią i współorganizatorką cyklicznych imprez Babskie GraNie, gdzie muzycznie realizują się zdolne kobiety.

W pokazie mody – jak co roku - wezmą udział piękne Lubuszanki. Zaprezentują kolekcję marki NowMe, która zadebiutowała w październiku 2014 r. podczas Fashion Week Poland w Łodzi w showroomie. Projektantka kolekcji w większości posługuje się naturalnymi materiałami, których źródło pochodzenia znajduje się w roślinach. Nie stroni również od dzianin sztucznych, używanych także w sportowych kolekcjach największych marek. NowMe od 2016r. przestała stosować produkty odzwierzęce.

W trakcie kongresu w Sali Kolumnowej wyróżnimy Liderki Lubuskiego Samorządu, wręczymy tytuł Honorowego Obywatela Województwa Lubuskiego i odznaki honorowe za zasługi dla województwa. A bohaterkami będą oczywiście Lubuszanki.

W holu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego nie zabraknie także stoisk promocyjnych naszego regionu, będą porady (m.in. zdrowotne, joga), działania artystyczne, warsztaty, wystawa zdjęć, pokaz tańca oraz wiele cennych informacji dla Pań.

Po części głównej przeniesiemy się do Lubuskiego Teatru na przedstawienie „Di, Viv i Rose”. To poruszający, zabawny i bogaty w emocje spektakl o towarzyszkach życia na dobre i złe. Opowiada historię trzech przyjaciółek, które poznamy na scenie i w życiu prywatnym. Studenckie życie, pierwsze miłości, wariackie decyzje. Jak wpływają na ich dalsze życie? To będzie wyjątkowa okazja, by zerknąć „od kuchni” na relacje bratnich dusz na scenie. Kobiet nieprzeciętnych, zabawnych i ciekawych życia. Codzienność ale bez rutyny. Historie pełne śmiechu i wzruszeń. A w rolach głównych Joanna Brodzik, Małgorzata Lipmann i Daria Widawska.

 

Program IX Lubuskiego Kongresu Kobiet:

Program IX Lubuskiego Kongresu Kobiet

 

Relacje z poprzednich kongresów:

Zapisz się do naszego newslettera!