Szczegóły aktualności:

Polsko-rosyjskie spotkanie w Pałacu Prezydenckim

Nieznane | Współpraca Zagraniczna | 05-12-2010
Elżbieta Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego oraz Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, to jedyni marszałkowie, którzy wzięli udział w sesji plenarnej prowadzonej przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i Prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrija Miedwiediewa. Spotkanie odbyło się 6.12.2010 r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Wybór dwóch marszałków na międzynarodowe spotkanie prezydentów Polski i Rosji nie był przypadkowy. Bowiem oba województwa chcą współpracować z partnerskimi regionami w Rosji. Warmińsko-Mazurskie już rozwija kontakty z z Obwodem Kalingradzkim. Natomiast w maju 2011 roku podczas III Forum Polska – Rosja w Moskwie ma zostać podpisana umowa o współpracy pomiędzy Województwem Lubuskim a Obwodem Wołogodzkim. Dokument jest już niemal gotowy. Potrzebne są jeszcze opinia Ministerstwa Spraw Zagranicznych i uchwała Sejmiku Województwa Lubuskiego.

Ważne regionalne kontakty

Podczas spotkania prezydent Miedwiediew podkreślił, że bardzo zależy mu na współpracy międzyregionalnej. Stąd obecność w delegacji gubernatorów Obwodów Wołogodzkiego i Kalingradzkiego. – Nasze stosunki potrzebują normalności i codzienności. Zależy nam na współpracy regionów – mówił prezydent Rosji o współpracy polsko-rosyjskiej i dodał, że musimy aktywizować stosunki gospodarcze przede wszystkim pomiędzy małymi i średnimi przedsiębiorcami.

Polska jest wśród dziesięciu wiodących partnerów Rosji w zakresie wymiany handlowej. Prezydent Miedwiediew powiedział, że bardzo ważna jest współpraca międzyregionalna także w obszarze edukacji.

Lubuskie rozwinie zagraniczne kontakty

– Nasze priorytety współpracy z Obwodem Wołogodzkim świetnie wpisują się w założenia deklaracji rozwoju kontaktów Polski i Rosji. Ponieważ już planujemy jesienią 2011 roku zorganizować misję gospodarczą przedstawicieli lubuskiego biznesu do Obwodu Wołogodzkiego – powiedziała po spotkaniu Elżbieta Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego. – Ważne dla nas jest duże zainteresowanie kontaktami z przedsiębiorcami z tego regionu, które zapowiada środowisko biznesowe związane z Organizacją Pracodawców Ziemi Lubuskiej.

Możliwa będzie także wymina młodzieży na poziomie uniwersyteckim. Wołogodzki Uniwersytet Pedagogiczny kształci na wielu kierunkach, to m.in. prawo, matematyka stosowana.

Marszałek Elżbieta Polak podkreśliła także, że ważne jest dla Lubuskiego, że przyszłoroczne Forum w Moskwie będzie dotyczyło nowoczesnych technologii. – To szczególnie dla nas istotne z uwagi na powstanie Lubuskiego Parku Technologicznego. Ponadto mamy na naszym terenie wiele prężnie rozwijających się, nowoczesnych firm. Będziemy mogli wymieniać doświadczenia – powiedziała marszałek Elżbieta Polak.

Międzynarodowe umowy

W obecności prezydentów Dmitrija Miedwiediewa i Bronisława Komorowskiego podpisano szereg umów. Są to m.in.: Deklaracja o współpracy w sferze modernizacji gospodarki, umowy dotyczące transportu morskiego oraz walki z zanieczyszczeniem Morza Bałtyckiego i Zalewu Wiślanego. Podpisane zostało również memorandum w sprawie współpracy prokuratur obu krajów.

Zapisz się do naszego newslettera!