Młodzi On-Life

Zobacz, co robi dla Ciebie samorząd województwa lubuskiego.

 

Znajdziesz nas na  też FACEBOOKU:


Idea

„Chcemy Was włączyć w nasze działania. Stąd nasze hasło. Młodzi On-Life! Dlatego właśnie przygotowaliśmy program dla młodych!”Elżbieta Anna Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego.

Młodzi On –Life to hasło promujące program dla Was, młodych. Wiemy, z jakimi problemami się borykacie, o czym marzycie i chcemy pomóc Wam spełnić te marzenia. Przygotowaliśmy Założenia Programu dla Młodzieży w województwie lubuskim. Zrobiliśmy rzetelną diagnozę. Co nas niepokoi? Jest Was coraz mniej! W Lubuskiem rodzi się coraz mniej dzieci. Taka tendencja ma się utrzymać do 2050 r.. Martwi również spadek absolwentów szkół wyższych (aż 49%). Wielu młodych boryka się z depresją i nie ma się komu zwierzyć. Chcemy Wam pomóc! Mamy program.

We wrześniu 2016 r. podczas debaty z udziałem młodzieży marszałek Elżbieta Anna Polak przedstawiła, co lubuski samorząd już robi dla młodych, a chcemy zrobić jeszcze więcej. Specjalnie dla Was stworzyliśmy tę stronę, tu znajdziecie pełną ofertę naszych działań. Co jeszcze planujemy?

  • Partnerstwo dla wolontariatu. Budujemy dla Was 15 poradni, bo wiemy, że często nie macie z kim porozmawiać, a macie problemy i trzeba pomóc Wam je rozwiązać,
  • Rewolucja na rynku pracy. Zmieniamy Wasze pracownie zawodowe, by nie przypominały już muzeum. Stawiamy na nowoczesną naukę i kreatywne myślenie. Będzie też profesjonalne poradnictwo zawodowe, płatne staże.
  • Lubuska firma przyjazna młodym. Wiemy, jak trudny jest start na rynku pracy, dlatego chcemy zachęcić przedsiębiorców do zatrudniania osób młodych. Nagradzane będą te firmy, które będą Was zatrudniać na dobrych warunkach.
  • 13 misji gospodarczych – specjalne kryteria dostępu dla „młodych firm”.
  • Budżet Inicjatyw Obywatelskich - Lubuskie Inicjatywy Mołodzieżowe

Poprzez nasze działania, chcemy dowiedzieć się czego potrzebujecie, aby zatrzymać Was w regionie lubuskim. A o tym, że warto tu żyć, pracować i zakładać rodzinę jesteśmy przekonani, bo tu jest nasze miejsce na ziemi.

Pliki do pobrania:

Założenia Polityki Młodzieżowej Województwa Lubuskiego

Prezentacja marszałek Elżbiety Anny Polak

 

ROK OD WPROWADZENIA PROGRAMU:

Najpierw przygotowaliśmy Założenia Programu dla Młodzieży w województwie lubuskim. Ale dokument to jedno, my chcemy słuchać. Dlatego od września ubiegłego roku spotykamy się z Wami podczas debat, lekcji obywatelskich, spotkań informacyjnych. Było ich już kilkanaście. Głos waszych reprezentacji w sejmiku dziecięcym i młodzieżowym jest dla nas ważny. Chcecie uczyć się ciekawych przedmiotów, dobrych kierunków na uczelniach, które dadzą Wam pracę w swoim zawodzie. W odpowiedzi na wasze postulaty modernizujemy szkolnictwo zawodowe. Podpisaliśmy już 24 umowy, żeby wasze szkoły i pracownie nie przypominały muzeum. Chcecie płatnych staży i kursów? Przewidzieliśmy takie w wsparcie w ramach dużego unijnego projektu z 172 mln zł! Nie jesteśmy obojętni na Wasz głos. Powstaje specjalny program rozwoju szkolnictwa wyższego. Kluby młodych wynalazców i Parki Naukowo-Technologiczne także stoją przed Wami otworem. Pytacie jak realizować swoje pasje bez pieniędzy? Dlatego wspieramy uzdolnioną i twórczą młodzież stypendiami. W tym roku to aż 30 stypendiów marszałka. Chcecie dobrych połączeń komunikacyjnych. Stąd dotacje do przewozów, budowa dróg dzięki unijnym dotacjom. Postulujecie o ulgi i zniżki. Nasze teatry, biblioteki, muzea, Filharmonia Zielonogórska, Ośrodek Sportu i Rekreacji czekają przed Wami otworem. Mamy cały pakiet ulg i zniżek dla dzieci i studentów. Także podczas wakacji nasze jednostki przygotowały dla Was mnóstwo atrakcji: darmowe spektakle, warsztaty, wystawy. Wejdź na www.lubuskie.pl i dowiedz się więcej.

Włączyć w działanie

Edukacja, kultura, sport, turystyka, promocja, współpraca zagraniczna. Na zadania w tych obszarach lubuskie organizacje pozarządowe otrzymały kasę z budżetu samorządu m.in. na pracę z Wami. Młodych w organizacjach pozarządowych jest jak na lekarstwo, ale dzięki takim projektom, jak Lubuskie Inicjatywy Młodzieżowe, grupy nieformalne powstają jak grzyby po deszczu. W tegorocznym naborze wpłynęły aż 653 wnioski!.Często mówicie, że nie macie z kim porozmawiać o problemach. Dlatego samorząd województwa lubuskiego daje pieniądze organizacjom pozarządowym na punkty konsultacyjne i poradnie. To próba przed dużym projektem. Robimy analizę, jakich usług potrzebujecie, zwłaszcza w małych miejscowościach. Na jesień planowana jest budowy sieci poradni młodzieżowych i mobilnych punktów konsultacyjnych. Z informacją o programie jesteśmy na wszystkich imprezach plenerowych województwa lubuskiego. Znajdziecie nas także podczas Przystanku Woodstock. Chcemy być z Wami on-line, stąd aktywnie prowadzony profil Młodzi On-Life lubuskie na FB. Tysiące wyświetleń, tysiące odbiorców, dlatego Wiemy, że warto działać. Konkursy z waszym udziałem cieszą się dużym zainteresowaniem. Jesteście dla nas inspiracją. Pokazujecie nam, jak z pomysłem pokazać inwestycje unijne, a my Was za to nagradzamy. Wasza kreatywność w tworzeniu filmów na temat kampanii społecznych, ciekawych lekcji wychowania fizycznego, przerasta nasze oczekiwania. Dziesiątki zgłoszeń, ciężko wybrać najlepsze. Jesteśmy z Wami on-line i on-life. Pokazaliście, że warto „zejść z kanapy”.

 

Wsparcie na starcie

Mówicie nam podczas spotkań i debat, że ciężko zdobyć doświadczenie, dlatego marszałek Elżbieta Anna Polak zaprasza na praktyki do Urzędu. Podczas wakacji macie okazje zobaczyć, jak pracujemy. Wiemy, jak ciężki jest start z własnymi biznesem. Oferujemy Wam cały pakiet wsparcia. Wspólnie z instytucjami pośredniczącymi pomagamy zdobyć pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej, jeśli mieszkacie na terenach wiejskich o zastrzyk finansowy jest jeszcze ciężej. Rozumiemy to, dlatego udzielamy dotacji na rozpoczęcie i rozwój własnej firmy. Miliony złotych przekazaliśmy na szkolenia i staże dla przedsiębiorców i pracowników. Podnosicie swoje kwalifikacje i to nas cieszy! Miliony unijnych dotacji płyną na start upy, spin- off i spin- out w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020. Wspólnie z naszymi partnerami dajemy Wam także bony na badania i innowacje. Chcecie pokazać swoje produkty i zareklamować usługi na świecie, ale nie macie na to środków. Dlatego w ramach kampanii Młodzi On-Life mamy specjalną pulę miejsc dla młodych firm, które działają na rynku nie więcej niż 3 lata. Dofinansujemy Wam 85% kosztów wyjazdu, abyście podbijali świat!. Stawiamy na Lubuskie firmy przyjazne młodym. W ramach Lubuskiego Lidera Biznesu nagradzamy przedsiębiorców zatrudniających młodych na dobrych warunkach. Po raz pierwszy wyróżniamy też młodych innowatorów i najlepszy start-up!

 

Program Młodzi On-Life
Lubuski Sejmik Młodzieżowy
Postulaty z III Sejmiku Młodzieżowego:
- Integracja systemu szkolnictwa z rynkiem lokalnym
- Wspieranie lokalnych połączeń komunikacyjnych, więcej połączeń PKP, szynobusów oraz elektryfikacja komunikacji
- Obniżenie cen biletów na wydarzenia kulturalne dla uczniów i studentów
- Zwiększenie płac dla stażystów i praktykantów
- System motywacyjny dla firm na rzecz zwiększenia miejsc pracy
- Wsparcie dla pracodawców zatrudniających młodych pracowników
Nabór na tegoroczny Lubuski Sejmik Młodzieżowy ruszy w październiku.
Komisja ds. Młodzieży i Spraw Obywatelskich Sejmiku Woj. Lubuskiego
- kreowanie polityki regionalnej dla młodzieży
- diagnoza potrzeb młodzieży
- inicjowanie aktywności obywatelskich
 
Stypendia
- sportowe
- artystyczne
- twórcze
- naukowe
 
Rewolucja w szkolnictwie zawodowym
- 24 umowy w każdym powiecie woj. lubuskiego
- modernizacja pracowni zawodowych
- płatne staże i praktyki
- kursy dla uczniów i nauczycieli
 
Budżet Inicjatyw Obywatelskich „Lubuskie Inicjatywy Młodzieżowe” (1 mln zł) - 653 wnioski, 175 realizowanych projektów
 
Lubuska Akademia Młodego Lidera Innowacji – warsztaty listopad/grudzień 2017r.
 
Wsparcie szkolnictwa wyższego
Prawo, medycyna, psychologia – Uniwersytet Zielonogórski
Bezpieczeństwo narodowe – Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp.
Fizjoterapia, dietetyka – Zamiejscowy Wydział Akademii AWF w Gorzowie Wlkp.
 
Diagnoza rozwoju szkolnictwa wyższego
Niektóre wnioski:
- spadek popularności kierunków humanistycznych
- studenci wybierają: biznes, prawo, administrację, technikę, przemysł i   budownictwo
- coraz więcej studentów wybiera zdrowie i opiekę społeczną 
- powtarzanie się niektórych kierunków studiów w ofercie uczelni
- współpraca uczelnie - pracodawcy
- regionalna współpraca na rzecz innowacyjności (Lubuska Sieć Innowacji)
 
Start na rynku pracy
- Praktyki u marszałka  - lipiec, sierpień, wrzesień 2017r.
- Dotacje na własny biznes
- Fundusze pożyczkowe i poręczeniowe
- Inkubatory przedsiębiorczości
Wsparcie biznesu
- Lubuski Lider Biznesu 2017r.
71 przedsiębiorstw,
22 małe firmy
19 mikro oraz 18 średnich przedsiębiorstw
12 dużych firm
Specjalna kategoria: kategoria debiut roku i lubuska firma przyjazna młodym.
- Misje gospodarcze: pula dla młodych firm (skorzystało już  6 młodych firm)
- Lubuski Lider Innowacji
 
- Partnerstwo dla Wolontariatu – 15 poradni młodzieżowych i mobilnych punktów konsultacyjnych za 10 mln zł – konkurs w listopadzie 2017r.
 
Zniżki i ulgi:
- koncerty za złotówkę
- spektakle ze zniżką
- darmowe wystawy
- bilety grupowe, studenckie
Partnerzy: Filharmonia Zielonogórska, Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze, teatry, muzea, biblioteki.
 
Nagradzamy!
- konkurs wiedzy o Unii Europejskiej
- konkurs „ Widzisz, nie zgadzaj się, reaguj”
- konkursy na spoty, filmy promocyjne
- konkurs filmowy podczas Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie
- konkurs wiedzy o Konstytucji RP
 
Bawimy się!
- Strefa Młodzi On-Life podczas Przystanku Woodstock
- Pikniki Zdrowia w Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp.
- Wakacyjne poZDROWIEnia w Zielonej Górze i Pożegnanie Wakacji z Funduszami w Gorzowie Wlkp.
 
Włącz się!
Lubuska Akademia Młodego Lidera Innowacji – listopad 2017
Lekcje wychowania obywatelskiego
Spotkania informacyjne nt. funduszy UE
Warsztaty
 
Znajdź nas:
Facebook Młodzi On-Life lubuskie
https://www.facebook.com/mlodzionlifelubuskie/?ref=bookmarks
portale:
www.lubuskie.pl
www.lubuskiekultura.pl
e-kultura
 

 
Materiały przygotowała: Katarzyna Kozińska

Zapisz się do naszego newslettera!

g -