Młodzi On-Life

Zobacz, co robi dla Ciebie samorząd województwa lubuskiego.

Znajdziesz nas na  też FACEBOOKU.

Idea

„Chcemy Was włączyć w nasze działania. Stąd nasze hasło. Młodzi On-Life! Dlatego właśnie przygotowaliśmy program dla młodych!”Elżbieta Anna Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego.

Młodzi On –Life to hasło promujące program dla Was, młodych. Wiemy, z jakimi problemami się borykacie, o czym marzycie i chcemy pomóc Wam spełnić te marzenia. Przygotowaliśmy Założenia Programu dla Młodzieży w województwie lubuskim. Zrobiliśmy rzetelną diagnozę. Co nas niepokoi? Jest Was coraz mniej! W Lubuskiem rodzi się coraz mniej dzieci. Taka tendencja ma się utrzymać do 2050 r.. Martwi również spadek absolwentów szkół wyższych (aż 49%). Wielu młodych boryka się z depresją i nie ma się komu zwierzyć. Chcemy Wam pomóc! Mamy program.

We wrześniu 2016 r. podczas debaty z udziałem młodzieży marszałek Elżbieta Anna Polak przedstawiła, co lubuski samorząd już robi dla młodych, a chcemy zrobić jeszcze więcej. Specjalnie dla Was stworzyliśmy tę stronę, tu znajdziecie pełną ofertę naszych działań. Co jeszcze planujemy?

  • Partnerstwo dla wolontariatu. Budujemy dla Was 15 poradni, bo wiemy, że często nie macie z kim porozmawiać, a macie problemy i trzeba pomóc Wam je rozwiązać,
  • Rewolucja na rynku pracy. Zmieniamy Wasze pracownie zawodowe, by nie przypominały już muzeum. Stawiamy na nowoczesną naukę i kreatywne myślenie. Będzie też profesjonalne poradnictwo zawodowe, płatne staże.
  • Lubuska firma przyjazna młodym. Wiemy, jak trudny jest start na rynku pracy, dlatego chcemy zachęcić przedsiębiorców do zatrudniania osób młodych. Nagradzane będą te firmy, które będą Was zatrudniać na dobrych warunkach.
  • 13 misji gospodarczych – specjalne kryteria dostępu dla „młodych firm”.
  • Budżet Inicjatyw Obywatelskich - Lubuskie Inicjatywy Mołodzieżowe

Poprzez nasze działania, chcemy dowiedzieć się czego potrzebujecie, aby zatrzymać Was w regionie lubuskim. A o tym, że warto tu żyć, pracować i zakładać rodzinę jesteśmy przekonani, bo tu jest nasze miejsce na ziemi.

Pliki do pobrania:

Założenia Polityki Młodzieżowej Województwa Lubuskiego

Prezentacja marszałek Elżbiety Anny Polak

 

ROK OD WPROWADZENIA PROGRAMU:

Najpierw przygotowaliśmy Założenia Programu dla Młodzieży w województwie lubuskim. Ale dokument to jedno, my chcemy słuchać. Dlatego od września ubiegłego roku spotykamy się z Wami podczas debat, lekcji obywatelskich, spotkań informacyjnych. Było ich już kilkanaście. Głos waszych reprezentacji w sejmiku dziecięcym i młodzieżowym jest dla nas ważny. Chcecie uczyć się ciekawych przedmiotów, dobrych kierunków na uczelniach, które dadzą Wam pracę w swoim zawodzie. W odpowiedzi na wasze postulaty modernizujemy szkolnictwo zawodowe. Podpisaliśmy już 24 umowy, żeby wasze szkoły i pracownie nie przypominały muzeum. Chcecie płatnych staży i kursów? Przewidzieliśmy takie w wsparcie w ramach dużego unijnego projektu z 172 mln zł! Nie jesteśmy obojętni na Wasz głos. Powstaje specjalny program rozwoju szkolnictwa wyższego. Kluby młodych wynalazców i Parki Naukowo-Technologiczne także stoją przed Wami otworem. Pytacie jak realizować swoje pasje bez pieniędzy? Dlatego wspieramy uzdolnioną i twórczą młodzież stypendiami. W tym roku to aż 30 stypendiów marszałka. Chcecie dobrych połączeń komunikacyjnych. Stąd dotacje do przewozów, budowa dróg dzięki unijnym dotacjom. Postulujecie o ulgi i zniżki. Nasze teatry, biblioteki, muzea, Filharmonia Zielonogórska, Ośrodek Sportu i Rekreacji czekają przed Wami otworem. Mamy cały pakiet ulg i zniżek dla dzieci i studentów. Także podczas wakacji nasze jednostki przygotowały dla Was mnóstwo atrakcji: darmowe spektakle, warsztaty, wystawy. Wejdź na www.lubuskie.pl i dowiedz się więcej.

Włączyć w działanie

Edukacja, kultura, sport, turystyka, promocja, współpraca zagraniczna. Na zadania w tych obszarach lubuskie organizacje pozarządowe otrzymały kasę z budżetu samorządu m.in. na pracę z Wami. Młodych w organizacjach pozarządowych jest jak na lekarstwo, ale dzięki takim projektom, jak Lubuskie Inicjatywy Młodzieżowe, grupy nieformalne powstają jak grzyby po deszczu. W tegorocznym naborze wpłynęły aż 653 wnioski!.Często mówicie, że nie macie z kim porozmawiać o problemach. Dlatego samorząd województwa lubuskiego daje pieniądze organizacjom pozarządowym na punkty konsultacyjne i poradnie. To próba przed dużym projektem. Robimy analizę, jakich usług potrzebujecie, zwłaszcza w małych miejscowościach. Na jesień planowana jest budowy sieci poradni młodzieżowych i mobilnych punktów konsultacyjnych. Z informacją o programie jesteśmy na wszystkich imprezach plenerowych województwa lubuskiego. Znajdziecie nas także podczas Przystanku Woodstock. Chcemy być z Wami on-line, stąd aktywnie prowadzony profil Młodzi On-Life lubuskie na FB. Tysiące wyświetleń, tysiące odbiorców, dlatego Wiemy, że warto działać. Konkursy z waszym udziałem cieszą się dużym zainteresowaniem. Jesteście dla nas inspiracją. Pokazujecie nam, jak z pomysłem pokazać inwestycje unijne, a my Was za to nagradzamy. Wasza kreatywność w tworzeniu filmów na temat kampanii społecznych, ciekawych lekcji wychowania fizycznego, przerasta nasze oczekiwania. Dziesiątki zgłoszeń, ciężko wybrać najlepsze. Jesteśmy z Wami on-line i on-life. Pokazaliście, że warto „zejść z kanapy”.

 

Wsparcie na starcie

Mówicie nam podczas spotkań i debat, że ciężko zdobyć doświadczenie, dlatego marszałek Elżbieta Anna Polak zaprasza na praktyki do Urzędu. Podczas wakacji macie okazje zobaczyć, jak pracujemy. Wiemy, jak ciężki jest start z własnymi biznesem. Oferujemy Wam cały pakiet wsparcia. Wspólnie z instytucjami pośredniczącymi pomagamy zdobyć pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej, jeśli mieszkacie na terenach wiejskich o zastrzyk finansowy jest jeszcze ciężej. Rozumiemy to, dlatego udzielamy dotacji na rozpoczęcie i rozwój własnej firmy. Miliony złotych przekazaliśmy na szkolenia i staże dla przedsiębiorców i pracowników. Podnosicie swoje kwalifikacje i to nas cieszy! Miliony unijnych dotacji płyną na start upy, spin- off i spin- out w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020. Wspólnie z naszymi partnerami dajemy Wam także bony na badania i innowacje. Chcecie pokazać swoje produkty i zareklamować usługi na świecie, ale nie macie na to środków. Dlatego w ramach kampanii Młodzi On-Life mamy specjalną pulę miejsc dla młodych firm, które działają na rynku nie więcej niż 3 lata. Dofinansujemy Wam 85% kosztów wyjazdu, abyście podbijali świat!. Stawiamy na Lubuskie firmy przyjazne młodym. W ramach Lubuskiego Lidera Biznesu nagradzamy przedsiębiorców zatrudniających młodych na dobrych warunkach. Po raz pierwszy wyróżniamy też młodych innowatorów i najlepszy start-up!

 

Program Młodzi On-Life w 2017 roku:

Debaty, spotkania informacyjne, lekcje obywatelskie.

Otwarte, wyjazdowe posiedzenia komisji ds. młodzieży i spraw obywatelskich. Najbliższa wyjazdowe posiedzenie wrzesień/ październik.

Praktyki u marszałka (lipiec, sierpień, wrzesień 2017r.)

Lubuski Lider Biznesu: kategoria debiut roku i lubuska firma przyjazna młodym (nabór 6 kwietnia - 14 lipca)

Lubuski Lider Innowacji  (sierpień/wrzesień 2017r.)

Misje gospodarcze: pula dla młodych firm (skorzystało już  6 młodych firm)

- Kazachstan - 2-9 września 2017

- Chiny, Korea Południowa - 23-30 października 2017

- Targi CES Stany Zjednoczone - 7-17 styczeń 2018

- Kongres Annual Investment Meetig - kwiecień 2018.

- Cebit Hannover - 10-16 czerwca 2018

- Kongres Camacol USA - czerwiec 2018.

 

Strefa Młodzi On-Life podczas Przystanku Woodstock (3-5 sierpnia Kostrzyn nad Odrą)

Strefa Młodzi On-Life podczas Święta Województwa Lubuskiego  (24 czerwca, Zielona Góra)

Lubuski Sejmik Młodzieżowy (nabór październik 2017r., sesja listopad 2017r.)

Lubuski Sejmik Dziecięcy (maj/czerwiec 2017r.)

Analiza usług społecznych w powiatach województwa lubuskiego. Wyniki wrzesień/październik 2017r.

Partnerstwo dla Wolontariatu – 15 poradni młodzieżowych i mobilnych punktów konsultacyjnych za 10 mln zł – konkurs w ramach RPO Lubuskie 2020 – wrzesień 2017r.

Budżet Inicjatyw Obywatelskich „Lubuskie Inicjatywy Młodzieżowe” (1 mln zł) - wpłynęły 653 wnioski

Konkursy z budżetu UMWL m.in. dla organizacji pozarządowych działających na rzecz aktywizacji młodzieży. Ponad 2 mln zł w 2017r.

Lubuskie siłownie pod chmurką. Ponad 90 tys. zł w 2017r.

Rewolucja na rynku pracy – modernizacja szkolnictwa zawodowego, projekt za ponad 170 mln zł realizowany w każdym powiecie województwa lubuskiego – podpisano 24 umowy z beneficjentami.

Stypendia: artystyczne, twórcze, naukowe i sportowe. 2017r. 30 stypendiów. Nabór na 2018r. do 30 września.

Lubuskie teatry, muzea, Regionalne Centrum Animacji Kultury: warsztaty, spektakle ze zniżką, koncerty za złotówkę, darmowe wystawy. www.lubuskiekultura.pl.

Konkursy dla młodzieży: konkurs wiedzy o inwestycjach ze środków UE, konkurs na najlepszego youtubera, konkurs: „ Widzisz, nie zgadzaj się, reaguj”, konkursy filmowy w ramach 46. Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie, konkursy na funpage Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, na profilu Młodzi On-Life lubuskie.

 

 

Dowiedz się więcej: Facebook Młodzi On-Life lubuskie

 
Materiały przygotowała: Katarzyna Kozińska

Zapisz się do naszego newslettera!

g -