Młodzi On-Life

Zobacz, co robi dla Ciebie samorząd województwa lubuskiego.

Znajdziesz nas na  też FACEBOOKU.

Idea

„Chcemy Was włączyć w nasze działania. Stąd nasze hasło. Młodzi On-Life! Dlatego właśnie przygotowaliśmy program dla młodych!”Elżbieta Anna Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego.

Młodzi On –Life to hasło promujące program dla Was, młodych. Wiemy, z jakimi problemami się borykacie, o czym marzycie i chcemy pomóc Wam spełnić te marzenia. Przygotowaliśmy Założenia Programu dla Młodzieży w województwie lubuskim. Zrobiliśmy rzetelną diagnozę. Co nas niepokoi? Jest Was coraz mniej! W Lubuskiem rodzi się coraz mniej dzieci. Taka tendencja ma się utrzymać do 2050 r.. Martwi również spadek absolwentów szkół wyższych (aż 49%). Wielu młodych boryka się z depresją i nie ma się komu zwierzyć. Chcemy Wam pomóc! Mamy program.

We wrześniu 2016 r. podczas debaty z udziałem młodzieży marszałek Elżbieta Anna Polak  przedstawiła, co lubuski samorząd już robi dla młodych, a chcemy zrobić jeszcze więcej. Specjalnie dla Was stworzyliśmy tę stronę, tu znajdziecie pełną ofertę naszych działań. Co jeszcze planujemy?

  • Partnerstwo dla wolontariatu. Budujemy dla Was 15 poradni, bo wiemy, że często nie macie z kim porozmawiać, a macie problemy i trzeba pomóc Wam je rozwiązać,
  • Rewolucja na rynku pracy. Zmieniamy Wasze pracownie zawodowe, by nie przypominały już muzeum. Stawiamy na nowoczesną naukę i kreatywne myślenie. Będzie też profesjonalne poradnictwo zawodowe, płatne staże.
  • Lubuska firma przyjazna młodym. Wiemy, jak trudny jest start na rynku pracy, dlatego chcemy zachęcić przedsiębiorców do zatrudniania osób młodych. Nagradzane będą te firmy, które będą Was zatrudniać na dobrych warunkach.
  • 13 misji gospodarczych – specjalne kryteria dostępu dla „młodych firm”.

Poprzez nasze działania, chcemy dowiedzieć się czego potrzebujecie, aby zatrzymać Was w regionie lubuskim. A o tym, że warto tu żyć, pracować i zakładać rodzinę jesteśmy przekonani, bo tu jest nasze miejsce na ziemi.

Pliki do pobrania:

Założenia Polityki Młodzieżowej Województwa Lubuskiego

Prezentacja marszałek Elżbiety Anny Polak

Nauka i studia

Pomagamy się Wam rozwijać, dajemy pieniądze. Pokaż na co cię stać! Powalcz o stypendium Marszałka Województwa. Wybitnie zdolnym młodym Lubuszanom mamy do zaoferowania stypendia naukowe twórcze i artystyczne. Chcemy, byście mieli odpowiednie warunki do dalszego rozwoju. Chcemy być inspiracją do kolejnych kroków w Waszej karierze zawodowej. Nie bójcie się marzyć! Pokazujemy, że warto. Dzięki stypendium realizujecie swoje pasje, zainteresowania i aspiracje, a my mamy powód do dumy, że są tacy młodzi Lubuszanie!

Chcemy być dla Was motywacją do dalszych działań, bo wierzymy, że warto. Dlatego przyznajemy także stypendia motywacyjne w zakresie kompetencji kluczowych, stypendia dla młodych uzdolnionych sportowców. Przyznawaliśmy także stypendia doktoranckie. Rozwijamy pasje sportowe już u najmłodszych Lubuszan dzięki programom: „Umiem pływać”, „ Junior Sport” i „ Mały Mistrz”.

Wspieramy także uczelnie wyższe, by uruchamiały kierunki, na których chętnie studiujecie. Uniwersytet Zielonogórski kusi prawem, psychologią, medycyną. Dbamy o rozwój kierunku lekarskiego, bo wiemy, że cieszy się popularnością nie tylko wśród Lubuszan. Z myślą o podwyższeniu jakości kształcenia w regionie, w Gorzowie,  na bazie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej powstała Akademia  im. Jakuba z Paradyża. Samorząd wsparł finansowo jej utworzenie. Abyście mieli jeszcze szerszą ofertę kierunków na uczelniach, pomogliśmy w uruchomieniu fizykoterapii i dietetyki na Akademii Wychowania Fizycznego w Gorzowie. PWSZ w Sulechowie kusi za to innowacjami. Dzięki wsparciu samorządu powstał tam Lubuski Ośrodek Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych oraz Centrum Energii Odnawialnej. Studiowanie w Lubuskiem to prestiż!

Pierwsza praca

Z myślą o Was robimy prawdziwą rewolucję na rynku pracy. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 chcemy unowocześnić pracownie w szkołach zawodowych. Zależy nam na dialogu z lubuskimi pracodawcami, abyście po zakończeniu edukacji, mieli szansę na dobrze płatną pracę. Chcemy, by szkoły kształciły z pomocą nowych technologii, kreatywnie. Po co? Byście byli specjalistami, o jakich firmy będą się starać. W ramach projektu zbudujemy sieć centrów kształcenia, odnowimy Wasze pracownie nie do poznania. Będą także kursy i szkolenia. Pracodawcy zaoferują Wam odpłatne staże i praktyki, byście poznali smak przyszłej pracy „od kuchni”. Młodzi Lubuszanie już w gimnazjum będą mogli skorzystać z profesjonalnego poradnictwa zawodowego. Dzięki temu wcześniej wybiorą drogę swojej kariery.

Już teraz możesz skorzystać z szerokiej oferty Powiatowych Urzędów Pracy, Agencji Pośrednictwa Zawodowego, Ochotniczych Hufców Pracy, organizacji pozarządowych, gmin. Dzięki unijnym pieniądzom jesteś objęty specjalnymi gwarancjami dla młodzieży. Można liczyć na: poradnictwo zawodowe, szkolenia, kursy, bony stażowe, dofinansowanie kosztów egzaminów, pożyczki, dofinansowanie kształcenia, dotację na działalność.

Informacji o funduszach europejskich dla osób młodych udzielą konsultanci Punktów Informacji Funduszy Europejskich w Gorzowie i Zielonej Górze. Absolwentom lubuskich szkół wyższych pomagają także inkubatory przedsiębiorczości oraz Parki Naukowo- Technologiczne.

Działaj aktywnie

Nie wystarczy dać rybę, dajemy Wam także wędkę! Zachęcamy Was, Młodych, abyście brali sprawy w swoje ręce! Chcecie działać aktywnie? Pomagamy. Jeśli działacie w organizacji pozarządowej, możecie dostać pieniądze w ramach otwartych konkursów ofert ogłaszanych przez Samorząd Województwa Lubuskiego.

Mamy też tryb pozakonkursowy, czyli tzw. małe granty, dzięki którym można realizować zadania dofinansowane maksymalnie do kwoty 10 tysięcy złotych realizowane w terminie do 90 dni. Zachęcamy organizacje pozarządowe do aktywności na rzecz młodzieży. Zlecamy im wiele zadań w tym zakresie. Dzięki temu w regionie lubuskim organizowanych jest wiele ciekawych konkursów, akcji, festiwali, koncertów, konferencji, spotkań finansowanych z budżetu samorządu województwa. Informujemy o tym na naszych stronach internetowych. Chcemy zaktywizować także samą młodzież do angażowania się w pracę na rzecz NGO. Pomagamy. Dane pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze oraz Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze, zajmujących się współpracą z organizacjami pozarządowymi dostępne są na stronie www.lubuskie.pl w zakładce NGO.

Chcesz dać coś od siebie? Co roku zachęcamy do włączenia się w nasze akcje!

Mówimy TAK Transplantacji. Samorząd województwa spotyka się z młodzieżą, mówi o tym, dlaczego warto być dawcą narządów, organizuje konkursy. Nasi pracownicy co roku aktywnie włączają się a akcję krwiodawstwa i do tego samego zachęcamy także Was. Wystarczy chcieć. Chcecie się zaangażować w promowanie krwiodawstwa i transplantacji w Waszej szkole lub uczelni? Może chcecie znać kalendarz naszych wydarzeń, które dotyczą takich akcji? Szczegóły znajdziecie na www.lubuskie.pl w zakładce Zdrowie.Baw się dobrze w Lubuskiem!

Co roku właśnie w regionie lubuskim odbywa się najpiękniejszy festiwal świata. Do Kostrzyna nad Odrą zjeżdżają tłumy młodzieży z różnych krajów. Zapraszamy Was do niezwykłego świata muzyki, przyjaźni, tolerancji, dobrej zabawy. Tylko w naszych regionie odbywa się Przystanek Woodstock. Lubuskie jest najbardziej tolerancyjne i otwarte! Mamy wspaniałą, mądrą i wrażliwą na muzykę młodzież.

Co jeszcze robimy w kulturze?

Nasze muzea, teatry, biblioteki, Regionalne Centrum Animacji Kultury mają dla Was ciekawe oferty. Zniżki, specjalne oferty edukacyjne, koncerty za złotówkę. Wejdź na strony internetowe naszych jednostek i sprawdź aktualną ofertę. Już teraz rezerwuj bilety, zwiedzaj, czytaj, słuchaj, tańcz i baw się dobrze!

„Kochani młodzi, nie przyszliśmy na świat, aby "wegetować", aby wygodnie spędzić życie, żeby uczynić z życia kanapę, która nas uśpi; przeciwnie, przyszliśmy z innego powodu, aby zostawić ślad. Trzeba zdecydować się na zamianę kanapy na parę butów!”papież Franciszek.

 

ZOBACZ JAKIE DOTACJE KRAJOWE SĄ SKIEROWANE DO OSÓB MŁODYCH

http://rpo.lubuskie.pl/-/mlodzi-na-startMateriały przygotowała: Katarzyna Kozińska

Zapisz się do naszego newslettera!

g -