Nagrody

Nabór wniosków o przyznanie nagród finansowych dla najlepszych sportowców województwa lubuskiego

 

Zarząd Województwa Lubuskiego, na podstawie Uchwały Nr XXVIII/266/12 Sejmiku Województwa Lubuskiego z dnia 18 lipca 2012 r. w sprawie ustalenia trybu i zasad przyznawania nagród finansowych dla najlepszych sportowców z Województwa Lubuskiego ma możliwość przyznania nagród finansowych dla najlepszych sportowców z Województwa Lubuskiego.

 

Nagrody mogą być przyznane zamieszkałym na terenie województwa lubuskiego bądź reprezentującym lubuski klub sportowy osobom fizycznym za osiągnięte wyniki sportowe uhonorowane zdobyciem medalu na Igrzyskach Olimpijskich, Paraolimpijskich.

 

Wnioski o przyznanie nagrody mogą składać:

1) Marszałek Województwa Lubuskiego, Dyrektor Departamentu Infrastruktury Społecznej Urzędu

Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, Radni.

2) działające na terenie województwa lubuskiego:

a) kluby sportowe,

b) związki sportowe,

c) organizacje pozarządowe działające w dziedzinie kultury fizycznej i sportu

 

Uchwała nr XXVIII/266/12 Sejmiku Województwa Lubuskiego - zasady przyznawania nagród

Wniosek o przyznanie nagrody

 

W 2016 roku nagrody otrzymali medaliści Letnich Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Rio de Janeiro:

Medaliści Zrzeszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego START" Zielona Góra

1. Kamila Kubas – parakajakarstwo – brązowy medal

Kamila w 2013 roku rozpoczęła swoją przygodę z parakajakarstwem, od początku oddała się temu  sportowi  profesjonalnie i z wielkim zaangażowaniem. Trenuje sprint kajakowy na dystansie 200m w klasie KL1. Jej trenerem został Jan Durczak, pod którego okiem trenowała jako młodziutka zawodniczka pełnosprawna. Zawodniczka trenuje na obiektach przystani kajakowej „Viking” w Małomicach. Już po kilku miesiącach treningów została powołana do kadry narodowej. W Mistrzostwach Świata i w Mistrzostwach Europy, które w tej dyscyplinie sportu odbywają się co roku zajmowała z początku miejsca V-VII, a od 2015 roku plasuje się w swojej grupie startowej na miejscu IV. Sukcesem było zdobycie brązowego medalu mistrzostw Europy w 2016 roku, a największym osiągnięciem uzyskanie kwalifikacji paraolimpijskiej Rio 2016. Obecnie jest najlepszą zawodniczką w kraju osiągającą coraz lepsze wyniki sportowe. Rok rocznie zdobywa medale Mistrzostw Polski.

Kamila jest bardzo ambitną i pracowitą zawodniczką, ale także silną i  dzielną kobietą. Codzienne wielogodzinne treningi łączy z samotnym wychowaniem córeczki, z czym bardzo dobrze sobie radzi. Nie lubi użalania się nad sobą, jej dewizą jest iść do przodu, nie narzekać na swój los lecz samemu go kształtować w myśl zasady „co nas nie zabije to nas wzmocni”. Taka życiowa postawa Kamili sprawia, że niepełnosprawność Jej nie ogranicza, uparcie dąży do realizacji  swoich  zamierzeń i marzeń.


2. Piotr Grudzień – tenis stołowy – brązowy medal (indywidualnie) i brązowy medal (drużynowo)

Piotr jest zawodnikiem tenisa stołowego w grupie 8, z wartościowym dorobkiem medalowym. Zaliczył swoje trzecie Igrzyska. Uczestniczył w Igrzyskach Paraolimpijskich w Pekinie oraz w Londynie. Podczas zawodów uczestniczy w grze indywidualnej oraz w grze drużynowej z Marcinem Skrzyneckim. Jego najważniejszymi osiągnięciami jest: srebrny medal olimpijski z Pekinu (2008), gdzie w grze indywidualnej, wywalczył, jako niespełna 17 latek i „czarny koń” reprezentacji Polski, zdobył również złoty  medal olimpijski w Londynie - 2012, zdobyty w grze drużynowej wraz z Marcinem. Na swoim koncie posiada medale Mistrzostw Świata: w 2010 roku (Korea) - złoty w grze drużynowej, brązowy medal indywidualnie, w 2014 roku (Pekin) -srebrny medal drużynowo. Posiada również medale Mistrzostw Europy: 2007r. (Słowenia) - srebrny drużynowo, 2009r. (Włochy) - złoty drużynowo, 2013 r. (Włochy)-brązowy medal drużynowo. Jest wielokrotnym mistrzem i wicemistrzem Polski w swojej grupie startowej. Wraz z drużyną zielonogórskiego „Start-u” od 5 lat zajmuje I miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski. Uczestniczy w wielu prestiżowych międzynarodowych, klasyfikacyjnych turniejach, w których zdobywa medale, zajmuje czołowe miejsca mające wpływ na wysoką pozycję na światowej liście rankingowej.

W związku z tym nie miał problemu z uzyskaniem kwalifikacji olimpijskiej, którą otrzymał już w 2015 roku podczas mistrzostw Europy w Danii. Piotr jest zawodnikiem, który bardzo profesjonalnie i z wielkim zaangażowaniem realizuje proces szkolenia pod okiem Lucjana Błaszczyka w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Drzonkowie. Swoje losy związał z tym miejscem i z „Startem”, gdzie przebywa już od 10 lat, gdzie  ma możliwość przygotowywać się do najważniejszych imprez sportowych.

3. Marcin Skrzynecki – tenis stołowy – brązowy medal (drużynowo)

Marcin jest zawodnikiem tenisa stołowego w grupie 8, z wieloletnim doświadczeniem, ze znacznym dorobkiem medalowym. Igrzyska w Rio były Jego czwartą tak ważną imprezą sportową. Uczestniczył w Igrzyskach Paraolimpijskich w Atenach, Pekinie oraz w Londynie. Podczas zawodów uczestniczy w grze indywidualnej oraz w grze drużynowej z Piotrem Grudniem. Jego najważniejszym osiągnięciem jest złoty medal olimpijski z Londynu - 2012 zdobyty w grze drużynowej wraz z Piotrem. Na swoim koncie posiada medale Mistrzostw Świata: w 2010 roku (Korea) - złoty w grze drużynowej, srebrny medal indywidualnie, w 2014r. (Pekin) - srebrny medal drużynowo. Posiada również medale Mistrzostw Europy: 2007r. (Słowenia) - srebrny drużynowo, 2009r. (Włochy)-złoty drużynowo, złoty indywidualnie, 2013r. (Włochy) - brązowy medal drużynowo. Jest wielokrotnym mistrzem i wicemistrzem Polski w swojej grupie startowej. Wraz z drużyną zielonogórskiego „Start-u” od 5 lat zajmuje I miejsce w drużynowych mistrzostwach Polski. Uczestniczy w wielu prestiżowych międzynarodowych, klasyfikacyjnych turniejach, w których zajmuje czołowe miejsca mające wpływ na pozycje na światowej liście rankingowej. Niecierpliwie oczekiwał na kwalifikację olimpijską, szczęśliwie otrzymując ”dziką kartę”.

Jest zawodnikiem, który od lat uczestniczy z zaangażowaniem w szkoleniu w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Drzonkowie, pod okiem trenera-zawodnika profesjonalisty: Lucjana Błaszczyka.

Marcin jest studentem Uniwersytetu Zielonogórskiego a jednocześnie doskonale pełni rolę męża i taty, wychowując dwie córeczki.

 

Medaliści Gorzowskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „START” Gorzów Wlkp.

1.     Maciej Lepiato – skok wzwyż – złoty medal

Maciej Lepiato urodził się 18 sierpnia 1988 roku w Poznaniu, obecnie mieszka w Gorzowie Wlkp. Jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Gorzowie Wlkp. Niepełnosprawnością Macieja jest końsko-szpotawe zakończenie lewej kończyny dolnej. Lewa noga Macieja jest o 5 centymetrów krótsza od prawej. Występuje ubytek masy mięśniowej okolicy podudzia mięśnia trójgłowego łydki oraz przedłużone ścięgno Achillesa i zerowy zakres ruchu w stawie skokowym.

Od 2006 roku związany jest z sekcją lekkoatletyczną Gorzowskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „START” w Gorzowie Wlkp., gdzie trenuje skok wzwyż oraz skok w dal pod czujnym okiem trenera Zbigniewa Lewkowicza. Maciej jest zawodnikiem, który konkuruje na równi z zawodnikami pełnosprawnymi. W 2013 roku podczas Halowych Mistrzostw Polski Seniorów w Lekkoatletyce w Spale zdobył brązowy medal w skoku wzwyż, a także w 2014 roku, również w Halowych Mistrzostwach Polski Seniorów w Lekkoatletyce w Sopocie, obronił brązowy medal.

Ten młody zawodnik to niezaprzeczalnie jeden z największych talentów sportowych z wielkimi predyspozycjami skocznościowymi, obdarzony bardzo dobrymi warunkami fizycznymi. Maciej Lepiato na Gali Mistrzów Sportu 2012 w 78 Plebiscycie Przeglądu Sportowego i TVP uzyskał tytuł Odkrycie Sportowe Roku. Ponadto jest wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polskich. Jego rekord życiowy to 222 cm.

ODZNACZENIA

- odznaczony w 2012 roku Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Lubuskiego,

- odznaczony w 2012 roku Odznaką Honorową miasta Gorzowa Wlkp.,

- odznaczony w 2013 roku przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Złotym Krzyżem Zasługi za wybitne osiągnięcia sportowe.

2.     Bartosz Tyszkowski – pchnięcie kulą – srebrny medal

Bartosz Tyszkowski urodził się 25 stycznia 1994 roku w Gorzowie Wlkp., gdzie również mieszka. To młody i niezwykle rozwojowy zawodnik, niezaprzeczalnie jeden z największych talentów sportowych z wielkimi predyspozycjami siłowymi, obdarzony bardzo dobrymi warunkami fizycznymi, należący do światowej czołówki w konkurencji pchnięcia kulą.

Niepełnosprawność Bartka to niedorozwój kości długich (achondroplazja). Z sekcją lekkoatletyczną Gorzowskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „START” oraz trenerem Zbigniewem Lewkowiczem związany jest od 2008 roku. Podczas Igrzysk Paraolimpijskich   w Londynie w 2012 roku Bartosz Tyszkowski, jako najmłodszy gorzowski uczestnik Igrzysk Paraolimpijskich, zajął pechowe-4 miejsce, tuż za podium, zarówno w pchnięciu kulą, jak i rzucie dyskiem. Jest to jednak zawodnik niezwykle ambitny, który z każdymi kolejnymi zawodami udowadnia swoją niezwykłą klasę sportową, bijąc rekord za rekordem, dostarczając powodów do radości i dumy.

Bartek to wielokrotny Mistrz Polski Juniorów i Seniorów. Jego rekord życiowy w pchnięciu kulą to 13,64 cm podczas Mistrzostwach Europy IPC we włoskim Grosseto. W rzucie dyskiem pobił rekord świata podczas VI Memoriału Kamili Skolimowskiej  na Stadionie Narodowym w Warszawie w 2015 roku osiągając wynik 44,96 cm.

3.     Milena Olszewska – łuk klasyczny – brązowy medal

Milena Olszewska urodziła się 21 maja 1984 roku w Czarnkowie, gdzie ukończyła szkołę podstawową i liceum ogólnokształcące. Następnie rozpoczęła studia licencjackie na dwóch kierunkach (Edukacja wczesnoszkolna oraz Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza      z pracą socjalną) w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Gorzowie Wlkp., które ukończyła z bardzo dobrymi wynikami. Studia magisterskie ukończyła na kierunku Psychopedagogika. Chciała podjąć pracę w zakresie pracy socjalnej. Jest osobą niepełnosprawną od urodzenia. Początkowo miała obie nogi, ale prawa nie było prawidłowo wykształcona i często łamała się. Gdy Milena miała 15 lat lekarze podjęli decyzję, że najlepszym rozwiązaniem będzie amputacja. Pomimo wielu obaw i wątpliwości Milena wyraziła zgodę na zabieg. W 2007 roku rozpoczęła swoją przygodę z łucznictwem w Gorzowskim Związku Sportu Niepełnosprawnych „START”. Przez kilka lat łączyła pasję łuczniczą z pracą w biurze Gorzowskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „START”.  

Pierwszą trenerką Mileny była Małgorzata Knutowicz, która pierwszy raz podała jej do ręki łuk i nauczyła podstaw strzelania. Kolejnym trenerem był Ryszard Bukański, który przygotowywał zawodniczkę do Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie 2012 roku, podczas których zdobyła brązowy medal. Jest to obecnie największy sukces sportowy młodej łuczniczki Startu Gorzów. Jej forma sportowa ewidentnie rozwija się z roku na rok. Jest wielokrotną medalistką Mistrzostw Polski, Mistrzostw Europy, Mistrzostw Świata, a jej największy sukces to brązowy medal podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie 2012r.

Obecnie przygotowuje się do Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janerio w 2016 roku. Z trenerem Ryszardem Bukańskim trenuje do dnia dzisiejszego, tworząc zgrany duet. Oprócz pasji sportowej najważniejsza jest dla Mileny rodzina, przyjaciele i relacje z innymi ludźmi,   a łucznictwo postrzega jako talent od Boga.

ODZNACZENIA

- odznaczona w 2012 roku Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Lubuskiego,

- odznaczona w 2012 roku Odznaką Honorową miasta Gorzowa Wlkp.,

- odznaczona w 2013 roku przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Brązowym Krzyżem Zasługi za wybitne osiągnięcia sportowe.

4.     Lech Stoltman – pchnięcie kulą – brązowy medal

Lech Stoltman urodził się 02.02.1985r. w Bytowie a obecnie mieszka w Chojnicach. W 2014r. ukończył studia w Kujawsko- Pomorskiej Szkoła Wyższa w Bydgoszczy na wydziale pedagogicznym- kierunek opieka i wychowanie z profilaktyką uzależnień.

W 2005 r. uległ wypadkowi motocyklowemu na skutek, którego stał się osobą niepełnosprawną  i porusza się na wózku inwalidzkim. Przed wypadkiem trenował na siłowni i uczestniczył w zawodach w siłowaniu się na rękę.  Po wypadku formą rehabilitacji była dla niego siłownia, gdzie intensywnie ćwiczył.

Od 2007 r. zaczął trenować w Klubie Sportowym Niepełnosprawnych „START” Gdynia, gdzie uczęszczał najpierw do sekcji podnoszenia ciężarów, potem trenował kulturystykę a następnie pchnięcie kulą w sekcji lekkoatletycznej.

Swoją przygodę z Gorzowskim Związkiem Sportu Niepełnosprawnych „START”  rozpoczął  w 2015r., gdzie zaczął odnosić sukcesy na arenie krajowe i międzynarodowej. Jest  medalistą Mistrzostw Polski, Mistrzostw Europy oraz finalistą Mistrzostw Świata w Doha.

 

Medalistka UKS „Dziesiątka” Nowa Sól
Krystyna Siemieniecka – tenis stołowy – srebrny medal

Krystyna Siemieniecka – zawodniczka klubu UKS ‘‘DZIESIĄTKA‘‘ Nowa Sól. Tenis stołowy uprawia od 20 lat. Do kadry trafiła w 1997r. Jej pierwsza paraolimpiada to Sydney, następnie Ateny i Londyn. Do Rio zakwalifikowała sie dzięki 3 pozycji w rankingu światowym w klasie 11. Jej największy sukces w okresie startowym przed Rio to brąz indywidualnie i srebro drużynowo na Mistrzostwach Świata w Pekinie w 2014r.

Lubi prać, sprzątać i gotować. Największe pole do popisu w tych dziedzinach ma gdy wraca do domu z kolejnych zgrupowań kadry. Uwielbia spedzać czas z najbliższą rodziną i ukochanym pieskiem.

 

ASZ AWF Gorzów Wlkp.

Karolina Naja - kajakarstwo - brązowy medal

Karolina Naja to brązowa medalistka mistrzostw świata 2010 w Poznaniu w konkurencji kajaków w K-4 (razem z Anetą Konieczną, Sandrą Pawełczak i Magdaleną Krukowską) na dystansie 500 m. Rok później, w 2011 roku w Szeged zdobyła wicemistrzostwo świata w K-2 na dystansie 200 m (razem z Magdaleną Krukowską) oraz brązowy medal w K-1 w sztafecie 4X200 m. Na igrzyskach olimpijskich w Londynie w 2012 roku zdobyła brązowy medal w konkurencji K-2 500 m (razem z Beatą Mikołajczyk). W tym samym roku razem z Mikołajczyk zdobyła złoto w K-2 1000 m, a na 500 m Polki były trzecie podczas mistrzostw Europy w Zagrzebiu. Ponadto na mistrzostwach Europy w Montemor-o-Velho zdobyła trzy medale: złote na 500 i 1000 m (z Mikołajczyk) oraz srebrny na 200 m (z Magdaleną Krukowską). Na mistrzostwach świata w Duisburgu w 2013 roku zdobyła trzy medale: srebrny na 200 m i brązowy na 500 m (z Beatą Mikołajczyk), a także srebrny w sztafecie 4 x 200 m. W 2014 zdobyła 5 medali imprez międzynarodowych. Na Mundialu w Moskwie wywalczyła trzy krążki: złoto w sztafecie 4 x 200 m, srebrny na 500 m w czwórce (z Mikołajczyk, Martą Walczykiewicz oraz Edytą Dzieniszewską) i brązowy także na 500 m w dwójce (z Mikołajczyk). Na Mistrzostwach Europy w Brandenburgu zdobyła dwa srebrne medale na 500 m: w dwójce (z Mikołajczyk) i w czwórce (z Mikołajczyk, Walczykiewicz oraz Eweliną Wojnarowską).

 

Zapisz się do naszego newslettera!