Kolejne produkty z „czapką”

Pobierz PDF
Kolejnych 8 firm będzie mogło umieszczać „czapkę” na swoich produktach, czyli znak towarowy Europejskiego Dziedzictwa Kulinarnego.

Do Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego dołączyli:

- Zakład Produkcji Makaronów SULMA

- Zakład Przetwórstwa Spożywczego i Handu Henryk Kuźma

- Browar Witnica

- Pałac Wiechlice Zbigniew Czmuda

- Gospodarstwo Naturalne MALINÓWKA

- SALCUM-FIXUM Jarosław Szlachetko

- Folwark Pszczew Łukasz Robak

- Gospodarstwo Rolno-Agroturystyczne Zagroda Edukacyjna "Dereniówka"

 

W obradach kapituły, które odbyły się w dniach 20 i 22 kwietnia uczestniczył gościnnie także przyjaciel województwa lubuskiego Krzysztof Grabowski - wicemarszałek województwa wielkopolskiego, który od wielu lat nadzoruje Sieć w Wielkopolsce.

- Cieszę się, że możemy gościć marszałka Grabowskiego w naszych lubuskich progach. Jestem mu bardzo wdzięczny za okazaną pomoc i przychylność w naszej akcesji do Sieci. Marszałek i jego urzędnicy są kopalnią wiedzy i doświadczenia, którymi chętnie się z nami dzielili i po przejściu całej skomplikowanej procedury - staliśmy się 11 regionem w Polsce z "czapką kucharską" – mówi wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn.

Wielkopolska jest jednym z najprężniej działających w Sieci województw z ponad setką certyfikowanych producentów. Wicemarszałek Grabowski podkreślał wieloletnią bardzo dobrą współpracę z wicemarszałkiem Tomczyszynem.

- Tak się składa, że nadzoruję takie same obszary w Wielkopolsce jak marszałek Tomczyszyn w Lubuskiem. Znamy się bardzo długo i niejednokrotnie konsultujemy się w tematach rolniczych, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich czy też właśnie Sieci Dziedzictwa Kulinarnego. Cieszę się, że Lubuskie dołączyło do Sieci. To olbrzymia szansa dla lubuskich producentów i mam nadzieję, że z naszej współpracy urodzi się jeszcze niejeden dobry projekt - dodał Krzysztof Grabowski - Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

- Widzimy już pierwsze efekty członkostwa województwa lubuskiego w Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego. Już niedługo o nich Państwa poinformuję - zakończył tajemniczo swoją wypowiedź wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn.

Koncepcja Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego została opracowana i wprowadzona w południowo-wschodniej Skanii Szwecji i na duńskiej wyspie Bornholm w 1995 roku. W 1997 roku sieć zaczęła rozszerzać się na inne kraje europejskie. Dzisiaj zrzesza 46 regionów w Europie, w tym 11 województw w Polsce. Znak towarowy białej czapki kucharskiej na niebieskim tle z nazwą regionu oznacza, że trafiliśmy na produkt bardzo wysokiej jakości, wytwarzany z surowców pochodzących z danego regionu. "Czapką" mogą być oznakowane także lokale gastronomiczne. W tym przypadku oznaczone dania w karcie, pochodzą z produktów regionalnych.

 

Materiał: Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich

Galeria zdjęć

Zobacz również