Tydzień Bibliotek

Pobierz PDF
„Znajdziesz mnie w bibliotece” to hasło przewodnie tegorocznej edycji Tygodnia Bibliotek. W ramach akcji odbędzie się wiele warsztatów, spotkań i konkursów.

- W dniach 8-15 maja 2021 r. pod hasłem „Znajdziesz mnie w bibliotece” odbywa się kolejna edycja Tygodnia Bibliotek. WiMBP im. C. Norwida w Zielonej Górze oraz WiMBP im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. - jednostki podległe samorządowi województwa przygotowały bogatą ofertę obchodów adresowaną zarówno do dorosłych, jak i dzieci – mówi wicemarszałek Łukasz Porycki.

Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja ogólnopolską akcję – Tydzień Bibliotek, program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Norwid zaprasza na Tydzień Bibliotek  

Spotkania z książką, filmem, prasą, konkursy Złap Literaka – międzyfilialna gra miejska to tylko niektóre z propozycji przygotowanych przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Zielonej Górze. Oferta skierowana jest zarówno dla młodych jak i starszych czytelników. Zaplanowano m.in.     

Spotkanie autorskie online z Zofią Mąkosą, powieściopisarką, dwukrotną laureatką Lubuskiego Wawrzynu Literackiego w kategorii Proza. Bajki robotów – prezentację fragmentów książki Stanisława Lema w ramach obchodów Roku Lema i we współpracy z przedstawicielami akcji Rok Lema w Polsce. Wyjątkowo kukiełkowo to konkurs adresowany do uczniów szkół podstawowych oraz dzieci przedszkolnych. Polega na stworzeniu kukiełki mieszczącej się na patyczku od szaszłyka. Rozstrzygnięta zostanie akcja polegająca na przesłaniu wspomnień związanych z bibliotekami Moje NAJ z biblioteki.    

Tydzień Bibliotek u Herberta

Wojewódzka biblioteka w Gorzowie Wlkp. zaprasza na wiele ciekawych spotkań i warsztatów m.in. Znajdziesz mnie w bibliotece – przewodniki turystyczne też… – gorzowski student opowie o swoich podróżach, Mocna więź – będzie to rozmowa z pisarką Magdaleną Majcher o jej najnowszej powieści inspirowanej autentycznymi wydarzeniami, Jak odnaleźć w sobie poetę? – warsztaty poetyckie z Martyną Rokitą autorką tomiku poezji pt. „Tańczę z wiatrem”.

Będą także rozmowy o zdrowiu: Cukier nie krzepi. Dlaczego warto unikać cukru? – spotkanie z Urszulą Sobkowiak z Fundacji Roślinnej Integracji, wykład w ramach Biblioteki Aktywnego Seniora oraz Zdrowo i kolorowo – chrup na zdrowie! – o przekąskach w dziecięcym menu wykład
i prezentacja dietetyczki Karoliny Łuckiej.  

Biblioteka zaprasza także na wystawy: Koty – wystawa haftu krzyżykowego autorstwa Marii Stachowiak oraz wystawę Gorzowskiego Towarzystwa Fotograficznego Ogólnopolskie Konfrontacje Fotograficzne.  

 

Hasło „Znajdziesz mnie w bibliotece” niesie w sobie lekkość i swobodę, która pozwala myśleć o bibliotece, jako miejscu, gdzie wszystko zależy od Ciebie, miejscu, które nic nie wymusza, jedynie zaprasza, a jednocześnie wybór, czy skorzystasz z zaproszenia, pozostawia Tobie, Twojej woli, aktywności, a przede wszystkim determinacji. W przeciwieństwie do dotychczasowych haseł promujących „Tydzień Bibliotek”, to hasło jest silnie upodmiotowione, nie ma w sobie zbędnego patosu, który wynosi przestrzeń biblioteczną do poziomu pomnikowej instytucji kultury, w której wypada być, aby poczuć się częścią kolektywnego spełnienia, zbiorowego uczestnictwa w kulturze. Wyrażenie „Znajdziesz mnie w bibliotece”, ma w sobie jakiś rodzaj intymności, osobistego przeżycia, wręcz w sposób naturalny przywołuje obrazy bohaterów książek, filmów, piosenek, którzy biegną w to jedno jedyne miejsce, gdzie mogą odnaleźć, spotkać, przyjaciela, przyjaciółkę, gdzie czeka na nich ktoś ważny, najważniejszy w określonej chwili, może nawet przygoda, albo miłość życia.

 

Szczegółowy program w załącznikach

 

Do pobrania

Zobacz również