Święto Europy

Pobierz PDF
W niedzielę (9 maja) świętujemy Dzień Europy. W geście solidarności zapraszamy do publikacji swojego zdjęcia z napisem „Jestem Europejką” lub „Jestem Europejczykiem”

Święto Europy

Dzień Europy (9 maja) jest dniem, w którym co roku świętujemy pokój i jedność w Europie. 9 maja przypada rocznica podpisania historycznej Deklaracji Schumana. W swoim przemówieniu wygłoszonym w Paryżu w 1950 r. Robert Schuman (ówczesny francuski minister spraw zagranicznych) zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch nowej wojny.

Jego pomysł polegał na utworzeniu ponadnarodowej instytucji europejskiej sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali. Traktat powołujący do życia tę instytucję podpisano już w rok później. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska.

Jestem Europejką! Jestem Europejczykiem!

My Europejczycy - pokażmy jedność i solidarność! Zachęcamy do publikacji zdjęć z napisem „Jestem Europejką” lub „Jestem Europejczykiem” na profilach w mediach społecznościowych i naszym fanpage’u.

– Unia Europejska nie zna granic i jest wspaniałym przykładem na ponadnarodową współpracę. Do Polski z Unii Europejskiej trafiły potężne pieniądze. Fundusze unijne były impulsem rozwojowym dla regionu. Dobrze wykorzystaliśmy czas członkostwa i dzięki wsparciu unijnemu województwo lubuskie zrobiło cywilizacyjny skok – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Obchody Dnia Europy

Aby uczcić Dzień Europy, na początku maja instytucje europejskie organizują Dzień Otwartych Drzwi dla zwiedzających w Brukseli i w Strasburgu. Lokalne przedstawicielstwa UE w Europie i na całym świecie organizują szereg wydarzeń, w których wziąć udział mogą wszyscy zainteresowani.

Każdego roku tysiące osób uczestniczy w debatach, koncertach, wizytach grupowych i innych wydarzeniach organizowanych w ramach obchodów Dnia Europy oraz w działaniach mających na celu informowanie społeczeństwa o UE.

Mimo pandemii COVID-19 instytucje UE nadal zapraszają obywateli Europy i świata w odwiedziny, tyle że online. Wirtualne wizyty gwarantują bezpieczeństwo, którego zapewnienie jest w tej chwili trudne w przypadku imprez stacjonarnych lub hybrydowych. Wizyty na żywo będą możliwe, kiedy pozwolą na to warunki sanitarne.

Gdziekolwiek jesteś, w Dniu Europy świętujmy razem! To doskonała okazja, by:

  • wziąć udział w najróżniejszych wydarzeniach online 

  • lepiej poznać Unię Europejską

  • dowiedzieć się, jak możesz wpłynąć na przyszły kształt Europy.

Wybierz się z wirtualną wizytą do Komisji Europejskiej! Sprawdź, czym się zajmuje, zagraj w gry albo obejrzyj wideo. Więcej na stronie:

https://europeday.europa.eu/index_pl

 

W załącznikach do pobrania plansze z napisem „Jestem Europejką” lub „Jestem Europejczykiem”

Do pobrania

Zobacz również