Muzea zapraszają na nocne zwiedzanie

Pobierz PDF
Już w najbliższy weekend kolejna edycja Nocy Muzeów. - Na zwiedzających czeka wiele atrakcji i niespodzianek - mówi wicemarszałek Łukasz Porycki.

Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze oraz Muzeum Lubuskie w Gorzowie Wlkp. zapraszają na wydarzenia w ramach Nocy Muzeów. Do wspólnej zabawy zachęca także Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze. - Na zwiedzających czeka wiele atrakcji i niespodzianek w tym bezpłatne zwiedzanie wystaw. W roku 2020 pandemia koronawirusa uniemożliwiła organizację tego niezwykłego wydarzenia w tradycyjnej formie. W tym roku znów mamy okazję uczestniczyć w wydarzeniach przygotowanych przez jednostki podlegle samorządowi województwa – mówi wicemarszałek Łukasz Porycki.

Czterdzieści cztery lata temu, 28 maja 1977 roku w Moskwie, z inicjatywy ICOM – Międzynarodowej Rady Muzeów, podpisano rezolucję o obchodach Międzynarodowego Dnia Muzeów. Obchody te służą ukazaniu roli muzeów w rozwoju społeczeństwa i odbywają się na całym świecie 18 maja każdego roku. Nieodłącznie powiązaną imprezą,, jest organizowana od 1997 roku Europejska Noc Muzeów.

Już w najbliższą sobotę, 15 maja 2021 roku w godzinach 16:00-23:00, Muzeum Lubuskie w Gorzowie Wlkp. zaprasza do: Zespołu Willowo-Ogrodowego przy ul. Warszawskiej 35 w Gorzowie Wielkopolskim, Spichlerza przy ul. Fabrycznej 1-3 i - po raz pierwszy w historii Nocy Muzeów - do Muzeum Grodu Santok przy ul. Wodnej 2a w Santoku. Na odwiedzających czekają wiele atrakcji i niespodzianek, w tym bezpłatne zwiedzanie wszystkich wystaw.

Program Nocy Muzeów 2021, 15 maja 2021 roku, godz. 16:00-23:00

Zespół Willowo-Ogrodowy, ul. Warszawska 35, Gorzów Wielkopolski

- bezpłatne zwiedzanie wystaw stałych oraz wystawy czasowej "Dwa dokumenty - dwie epoki"

- "Muzyczna niespodzianka od Filharmonii Gorzowskiej" (19:00 i 19:30)

Spichlerz

- bezpłatne zwiedzanie wystaw stałych oraz dwóch wystaw czasowych "PRL oczami Waldemara Kućki" oraz "Fotograficzne inspiracje z dawnych widokówek"

- zgadywanka dla Zwiedzających z upominkami

Muzeum Grodu Santok

- bezpłatne zwiedzanie muzeum

W każdej filii na Zwiedzających czaka limitowana edycja pocztówek upamiętniających wyjątkowy rok 2021 oraz okolicznościowe stemple. 

 

Chińska Noc w Muzeum

Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze zaprasza na czternastą odsłonę Nocy Muzealnej, której motywem przewodnim będzie kultura i historia Chin. W tym roku spotkanie będzie miało nieco inne oblicze niż dotychczas. Z uwagi na kruchą jeszcze stabilizację sanitarną zostało podzielone na dwie tury. Pierwsza odbędzie się 15 maja br. (sobota) w godz. 14.00-20.00 i składać się na nią będą wystawy związane z dziedzictwem kulturowym Państwa Środka. Obok możliwości bezpośredniego kontaktu z tymi wyjątkowymi obiektami, Muzeum przygotowało także filmy będące krótką wędrówką po wystawach.

Druga odsłona Nocy zaplanowana została 25 września br. i zostanie wzbogacona o  wykłady, spotkania, warsztaty, pokazy. Jej oprawę stanowić będą również wystawy, udostępnione wcześniej zwiedzającym.

15 maja 2021, godz. 14.00-20.00

WYSTAWY:

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze

Z okazji Nocy Muzeów, biblioteka zaprasiła do wspólnej zabawy. Zróbmy sobie muzeum w domu, stwórzmy galerię sztuki, wcielmy się w postaci ze słynnych obrazów. Należało wybrać ulubiony obraz, sfotografować się w pozie i podobnej scenografii jak na obrazie. Dosłowność nie jest konieczna, liczy się bardzo poczucie humoru. Do 13 maja można było przesłać zdjęcie swojego obrazu wraz z fotografią oryginału. Specjalna komisja oceni wszystkie „obrazy”, a najlepsze „kreacje” zostaną nagrodzone. Z nadesłanych przez uczestników zabawy „dzieł sztuki” stworzona zostanie galeria, którą obejrzymy 15 maja, czyli tak jak przystało - w Noc Muzeów. Wtedy też dowiemy się, kto wykonał najlepszą kopię. Organizatorem zabawy jest Dział Zbiorów Specjalnych i Muzeum Ilustracji Książkowej

 

Zobacz również