Z winiarzami w świątecznym klimacie

Pobierz PDF
Przy dźwiękach polskich kolęd, świecącej choince i tradycyjnych, świątecznych potrawach spotkali się lubuscy winiarze. Gospodarzem spotkania, które odbyło się w piątek, 21 grudnia br. w zielonogórskiej restauracji Winnica była marszałek Elżbieta Polak, której zaproszenie przyjęli również: Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie prof. Wiesław Miczulski oraz Prorektor Izabela Wojewoda. Spotkanie zdominowały rozmowy na temat przyszłości powstającej winnicy w Zaborze.

- W ciągu roku jest niewiele okazji, aby się spotkać i porozmawiać. Dziś postanowiłam zrobić Wam prezent i przed świętami porozmawiać o sprawach dla nas napilnieszych - rozpoczęła marszałek Elżbieta Polak. Następie, po krótce, przedstawiła najważniejsze wydarzenia w Lubuskiem w ciągu mijającego roku. To sprawy związane z ochroną zdrowia, debata o przyszłości szpitala w Gorzowie Wlkp., prace nad strategicznymi dla regionu dokumentami, konwenty maraszałków czy uchwalony niedawno budżet województwa. Marszałek po raz kolejny podkreśliła, że samorząd województwa jest dalej zainteresowany wsparciem winiarzy przy organizacji winnicy w Zaborze.

Rektor PWSZ w Sulechowie prof. Wiesław Miczulski przypomniał, co do tej pory udało się zrobić i co jeszcze jest w planach. - To jest coś nowego dla nas. To realizacja podjętych wcześniej celów. Przed uczelnią otwiera się nowa ścieżka, a działania skupiają się na trzech obszarach. To dydaktyka, badania naukowe i wspólne dążenie do odtworzenia tradycji - powiedział. Zdaniem rektora, sulechowska uczelnia jest specyficznym partnerem projektu, bo może starać się o środki unijne.

Obecny na spotkaniu radny województwa Czesław Fiedorowicz wyraził uznanie dla pracy lubuskich winiarzy. - Podziwiam Was za to, co robicie i co zamierzacie zrobić. To jest zadanie dla dzielnych ludzi. Winnica w Zaborze powinna być miejscem promującym nasz region, a my - jako radni województwa - musimy dołożyć do tego swoją cegiełkę - powiedział.

Przypomnijmy fakty - w grudniu 2011 roku dzięki staraniom marszałek Elżbiety Polak, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie podpisała akt notarialny, na mocy którego stała się właścicielem 35 ha ziemi przekazanej przez Agencję Nieruchomości Rolnych w celu utworzenia Lubuskiej Winnicy. Istniejący tam stok o południowo-zachodnim nachyleniu stanowi idealne miejsce dla winorośli, ponieważ panują tam optymalne warunki klimatyczne. Powstająca tam Winnica ma być centralnym punktem odradzania się tradycji winiarskich Ziemi Lubuskiej, których historia sięga XII w. Będzie atrakcją dla turystów – powstanie tam ścieżka edukacyjna, wytwórnia win z miejscem na degustację oraz indywidualne piwniczki.

Galeria: Świąteczne spotkanie z winiarzami

Zobacz również