Lubuski Szlak wina i miodu zaprezentowany w Chinach

Pobierz PDF
Lubuskie wino i miód miały swoją premierę w Chinach. Okazją do prezentacji naszych regionalnych produktów były XV Tropikalne Rolnicze Targi Zimowe, które odbyły się w Haikou. - Azjatycki rynek jest wymagający, ale jednocześnie ciekawy nowych smaków i kultur. Na Targach pokazaliśmy sztandarowe produkty, które świetnie współgrają z lubuską turystyką. Gdzie tylko możemy, pokazujemy piękno Ziemi Lubuskiej i zapraszamy do odwiedzenia naszych stron – mówił 27.12.2012 r. na spotkaniu z dziennikarzami przewodniczący sejmiku Tomasz Możejko.

Przewodniczący wraz z przedstawicielami urzędu marszałkowskiego gościł w dniach 10-16.12.2012 r. na Targach w Haikou (CTAWTF) na zaproszenie partnerskiej prowincji Hainan. - Ta prowincja ma dużo wspólnego z naszym regionem, to typowo turystyczny region - podkreślali członkowie delagacji, którzy na spotkaniu z dziennikarzami podsumowali tygodniowy pobyt w Chinach. - Nasi partnerzy intensywnie promują Prowincję pod względem turystycznym. Są szczególnie zainteresowani wymianą turystyczną – mówił Tomasz Możejko. Przypomnijmy, goszczący kilka miesięcy temu w Lubuskiem Fu Xing Wiceprzewodniczący Stałego Komitetu Wojewódzkiego Ludowego Zgromadzenia Przedstawicieli Prowincji Hainan mówił m. in., że Lubuskie i Hainan są najcieplejszymi regionami w swoich krajach i mają piękne krajobrazy. – Do tego województwo lubuskie rozwija się nie tylko gospodarczo, ale również dba o środowisko – podkreślał wówczas Fu Xing.

W skład lubuskiej delegacji weszła m. in. Katarzyna Drożak, Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Współpracy Zagranicznej, która podkreśliła, że wymiana doświadczeń (a lubuski region współpracuje z prowincją Hainan już kilka lat) jest inspirująca dla obu stron. - Zaimponowało mi m. in. tamtejsze Centrum Projektów Rozwojowych – mówiła K. Drożak - To, z czym możemy się porównywać z naszym partnerem, to strategia rozwoju do roku 2020. Impet z jakim się prowincja rozwija, jej dalekosiężne plany, rozwój infrastruktury są wręcz imponujące. Wszystko świetnie zgrane i współgrające z rozwojem i promocją turystyki - podkreślała.

Jerzego Tondera, zastępcę dyrektora Departamentu Rolnictwa, Środowiska i Rozwoju Wsi, podczas pobytu w Chinach interesowały także rozmowy związane z ochroną środowiska. – Podczas oficjalnego spotkania z wicegubernatorem prowincji poruszyliśmy m. in. problem gospodarki odpadami i uznaliśmy, że w tej sferze moglibyśmy dokonać wymiany doświadczeń. Rozmawialiśmy też o możliwości nawiązania współpracy lubuskich i chińskich uczelni, bo Chińczycy kładą duży nacisk na edukację – mówił J. Tonder.

Agnieszka Siarkiewicz – Dyrektor Gabinetu Zarządu podkreśliła, że pod hasłem turystyka kryje się wiele możliwości. – Mówiąc o wymianie turystycznej, strona chińska jest żywo zainteresowana naszą kulturą, muzyką. Podczas spotkań padały propozycje organizowania wspólnych festiwali, możliwości koncertowania np. filharmoników czy też organizacji na szerszą skalę Dni Kultury Polskiej. – mówiła A. Siarkiewicz. – Oni już bardzo dużo wiedzą o naszej kulturze, naszych tradycjach. Wicegubernator wyraził ogromne zainteresowanie między innymi naszymi dożynkami – kontynuowała dyrektor Siarkiewicz i zapewniła - Tę chęć poznania innych kultur trzeba pielęgnować i przekuwać na korzyść dla obu regionów szczególnie pod względem turystycznym.

Przypomnijmy Lubuskie od lat współpracuje z Partnerską prowincją Hainan.  Współpraca z Prowincją Hainan rozpoczęła się w roku 2004 roku, kiedy to delegacja chińska po raz pierwszy złożyła dwudniową wizytę w naszym województwie. Owocem rozmów i spotkań jest podpisane w lutym 2006 r. porozumienie o współpracy międzyregionalnej. Od tego czasu polsko-chiński dialog zbliża nasze regiony będąc doskonałą okazją do pogłębiania wzajemnych kontaktów przynoszących korzyści obu regionom i ich społecznościom.

Prowincja Hainan jest położona w południowej części Chin. Jest to największa wyspa południowej części kraju. Obszar administracyjny obejmuje wyspę Hainan, archipelagi Xisha, Zhongsha, Nanshan i przybrzeżne wody morskie. Jest prowincją o największym obszarze wód morskich i równocześnie najmniejszej powierzchni lądowej ze wszystkich prowincji chińskich. Powierzchnia wyspy stanowi jedynie 35 tys. km2, przy 2 mln km2 powierzchni morskiej. Liczba ludności Prowincji wynosi 7,62 mln osób.

Prowincja Hainan jest największą specjalną strefą ekonomiczną w Chinach. Szczególne znaczenie gospodarcze posiadają działające w niej Strefa Rozwoju Ekonomicznego Yangpu, Strefa Wolnego Handlu Haikou, obszar turystyczny Yalong Bay National Tourism and Resort Zone i Hainan International Industry & Technology Garden. W 1999 roku Rząd Ludowy w Pekinie określił Wyspę Hainan jako hainańsko-tajwańską rolniczą strefę współpracy.

Galeria: Lubuskie na Targach Rolniczych w Chinach

Zobacz również