Lubuskie w budowie, czyli Gala Budownictwa 2013

Pobierz PDF
- Przyszłość dla budownictwa rysuje się optymistycznie. To zasługa także funduszy europejskich, które będziemy wdrażać w nowej perspektywie 2014-2020 – powiedziała marszałek Elżbieta Polak, inaugurując Lubuską Galę Budownictwa 2013 w Zielonogórskiej Palmiarni. Laur Lubuskiego Mistera Budowy zdobyły m.in. inwestycje sfinansowane z funduszy unijnych w kończącej się perspektywie finansowej, w tym Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego czy lądowisko dla śmigłowców na terenie zielonogórskiego szpitala.

Doroczna Gala Budownictwa organizowana przez Lubuską Izbę Budownictwa przyciągnęła ponad stuosobową grupę gości i laureatów. Począwszy od właścicieli firm budowlanych, poprzez inżynierów i kierowników budów, projektantów, aż po szeregowych majstrów. Każdemu należała się cząstka sławy z przyznanych tytułów, bo budownictwo to – używając analogii sportowych – gra zespołowa. Nikt niczego w pojedynkę nie wybuduje. Budowy takich obiektów jak Lubuscy Misterzy Budowy – to ogromne przedsięwzięcia logistyczne i techniczne, wymagające zaangażowania setek ludzi.

Dobrym przykładem jest choćby niecodzienna inwestycja na terenie zielonogórskiego szpitala – lądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, z tytułem Lubuski Mister Budowy w kategorii „adaptacje i remonty” za oryginalne i nowatorskie rozwiązanie konstrukcyjne płyty lądowiska oraz optymalne połączenie komunikacyjne ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym. Ta inwestycja, podobnie jak Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego (Lubuski Mister Budowy w kategorii „budynków użyteczności publicznej” za nowoczesną bryłę architektoniczną, oszczędność i prostotę w środkach wyrazu) skorzystały z dofinansowania funduszy europejskich w kończącej się perspektywie 2007-2013.
– Nowe rozdanie funduszy w nadchodzącej perspektywie mamy już wstępnie „zaszufladkowane”. To pieniądze, z których branża budowlana będzie mogła obficie korzystać – stwierdziła marszałek Polak. – Gospodarka niskoemisyjna, efektywność energetyczna i termomodernizacje to przecież zakresy działań, przy okazji których dokonują się kapitalne remonty obiektów i ich otoczenia. Przyszłość dla budownictwa rysuje się optymistycznie. W nowej perspektywie mamy 900 mln euro, czyli o ponad 300 mln euro więcej niż w kończącym się okresie programowania. Polska jest w budowie, Lubuskie też. To widać.

Lubuskiego Mistera Budowy otrzymały następujące inwestycje:

- W kategorii „budownictwo mieszkaniowe i wielorodzinne” – Rezydencja Villa Park, budynki wielorodzinne przy ul. Walczaka 12 D-G w Gorzowie Wlkp. Wyróżnienia przypadły budynkowi wielorodzinnemu przy ul. Gajowej 6 w Przytocznej oraz budynkowi przy ul. Moniuszki 18 ABC w Zielonej Górze (Viniarnia Home).

- W kategorii „budownictwo użyteczności publicznej” – Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wyróżnienia: centrum Handlowe NoVa Park w Gorzowie Wlkp. oraz budynek biurowo-usługowy przy ul. Walczaka 12 B-C w Gorzowie Wlkp. (Rezydencja Villa Park).

- W kategorii „zabytkowe obiekty budowlane” – budynek biurowo-usługowy przy ul. Boh. Westerplatte 32 (dawny Dom Kolejarza) w Zielonej Górze. Wyróżnienie otrzymała rewitalizacja elewacji budynku przy ul. Reja 10 w Zielonej Górze.

- W kategorii „adaptacje i remonty” – lądowisko dla śmigłowców LPR w Zielonej Górze.

- W kategorii „drogi i mosty” – rozbudowa infrastruktury wodno-turystycznej w Bytomiu Odrz.

Ponadto Zarząd Lubuskiej Izby Budownictwa przyznał firmie Exalo Drilling SA Oddział „Diament” w Zielonej Górze – wykonawcy, nagrodę specjalną w konkursie na najlepszy obiekt budowlany woj. lubuskiego za wybudowanie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Zielonej Górze oraz zastępcy komendanta wojewódzkiego PSP w Gorzowie Wlkp. Waldemarowi Michałowskiemu za determinację i wytrwałość w długim okresie czasu przy realizacji tej inwestycji.

W konkursie oceniana jest nie tylko architektura i zagospodarowanie terenu w istotny sposób kształtujące efekt końcowy całego procesu inwestycyjnego, ale również funkcjonalność i poziom wykończenia oraz konstrukcja i wykonawstwo obiektów, jako elementy mające zdecydowany wpływ na ich ogólną ocenę.

Komisja Konkursowa oceniając poszczególne obiekty i wyłaniając laureatów, bierze nie tylko pod uwagę wyniki przeprowadzanych na wszystkich obiektach wizytacji, ale również opinie ich użytkowników oraz wpływ tych obiektów na otoczenie.

Galeria: Gala Budownictwa 2013

Zobacz również