Święto Niepodległości – „Pragnienie Wolności”

Pobierz PDF
- Mamy 95 rocznicę niepodległości. Pokój, wolna Polska, wolna Ojczyzna – to czas radosny, czas świętowania. Dlatego razem z Wami odtańczymy dzisiaj piękny taniec Pragnienie Wolności. Dziękuję, że jesteście razem z nami. Cieszmy się wolną, niepodległą Polską - powiedziała marszałek Elżbieta Polak, podczas akcji Święto Wolności – „Pragnienie Wolności”, która odbyła się 11 listopada na zielonogórskim deptaku. Mieszkańcy mieli okazję wyrazić swój patriotyzm poprzez ekspresyjny i spontaniczny taniec oraz wziąć udział w Grze Miejskiej pn. „Zagraj o niepodległość”.

- 11 listopada to dzień radosny. Jest nas coraz więcej, to znaczy, że duch narodowy, duch patriotyczny w nas rośnie. Bawmy się, cieszmy się – dodał senator RP Stanisław Iwan. Lubuszanie razem z Pracownią Teatru Tańca z Młodzieżowego Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” roztańczyli i zakręcili Zieloną Górą! Całe rodziny chętnie brały udział w Grze Miejskiej pn. „Zagraj o niepodległość”. Polegała ona na znalezieniu punktów kontrolnych, które znajdowały się m.in. w urzędzie marszałkowskim, lubuskim teatrze oraz w filharmonii zielonogórskiej i rozwiązaniu historycznych zadań. Najlepszym wręczono nagrody!

 - Najważniejsza dzisiaj jest biało-czerwona flaga i Orzeł Biały. Mamy specjalnie dla was "srebrne orzełki", ale najpierw zatańczymy razem - podkreślała marszałek Elżbieta Polak, która przypinała Lubuszanom srebrne piny. Zadowoleni mieszkańcy opowiadali, czym jest dla nich patriotyzm. - Miłość do Ojczyzny to jest wspaniałe uczucie! Odzyskanie niepodległości to ważny moment w dziejach Ojczyzny. Warto w tym dniu oddać się refleksji i poznać naszą historię – mówiła Małgorzata z Zielonej Góry. Natomiast pani Katarzyna z Przylepu, która na zielonogórski deptak przyjechała z całą rodziną uważa, że każda niestandardowa forma wyrażania swojego patriotyzmu jest cenna dla młodego pokolenia. – Cieszę się, że mogę z całą rodziną uczestniczyć w tym wydarzeniu. Moje dzieci aż palą się, aby wziąć udział w grze miejskiej. Jestem z nich dumna. Są młodymi patriotami  – dodaje.

Pokaz pojazdów militarnych zachwycał najmłodszych Lubuszan, happening literacki „Wyzwolenie” przyciągał miłośników literatury patriotycznej, a koncert zespołu Mate zachęcając do tańca rozgrzał lubuską młodzież. Hitem okazała się degustacja babeczek patriotycznych, a wspólne wypuszczenie biało-czerwonych balonów zakończyło te niekonwencjonalne obchody Święta Niepodległości.
Akcja Święto Niepodległości – „Pragnienie Wolności” odbyła się pod honorowym patronatem Elżbiety Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego.

Niepodległościowy Turniej Szachowy

Z okazji Święta Niepodległości w Sali kolumnowej urzędu marszałkowskiego odbył się II Turniej Szachowy. Wzięło w nim udział ponad 100 zawodników z województwa lubuskiego. Podczas turnieju rozegrany został mecz pomiędzy Północą i Południem województwa, a także Grand Prix Ziemi Lubuskiej – Lubuskie Derby Szachowy. Zwyciężyło Południe. Rewanż – jak zapowiadają organizatorzy, za rok w Gorzowie Wlkp. Jak podkreślała marszałek Elżbieta Polak, to bardzo ważne, że w różnych sposób świętujemy odzyskanie niepodległości. - Jestem, zaszczycona, że odbywa się u nas tak ważny turniej niepodległościowy. Gratuluje takiego pomysły na derby. Mam nadzieje, że to będzie taka nasza tradycja. To bardzo ważne, że nie tylko pod pomnikami wspominamy naszych przodków, którzy wywalczyli dla nas ojczyznę, ale właśnie w taki radosny sposób – na sportowo, grając w szachy. Wiem, że marszałek Piłsudski też grał w szachy , więc jest to kontynuacja także jego pasji i tradycji – mówiła marszałek.

 

Galeria: Święto Niepodległości - Pragnienie Wolności

Zobacz również