Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Pobierz PDF
W tym roku przypada 96. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Zielonogórskie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła msza w intencji ojczyzny w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela. Główne uroczystości odbyły się na Placu Bohaterów. Na zielonogórskim deptaku działa kawiarenka „Niepodległość", można obejrzeć wystawę uzbrojenia wojskowego, wspólnie zaśpiewać pieśni patriotyczne. W obchodach wzięła udział marszałek Elżbieta Polak.

11 listopada
Ku chwale Niepodległej

O 8.50 marszałek Elżbieta Polak złożyła kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych w Zielonej Górze. Towarzyszył jej wicemarszałek Bogdan Nowak i pełnomocnik zarządu woj. lubuskiego ds. kombatantów i osób represjonowanych Stanisław Szymkowiak. Pod pomnikiem kiwaty złożył też senator Stanisław Iwan, przedstawiciele wojewody i prezydenta Zielonej Góry.
Oficjalne uroczystości w Zielonej Górze rozpoczęła o godz. 11.00 msza św. w intencji ojczyzny w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela, którą koncelebrował biskup Tadeusz Lityński. - Przyszliśmy, by podziękować za dar niepodległości i za to, że cały naród polski każdym swoim czynem walczył o wolność - mówił w homilii.
Oficjalne obchody, zgodne z ceremoniałem wojskowym, odbyły się o godz. 12.00 na Palcu Bohaterów. Były salwy honorowe, hymn państwowy, składanie wieńców pod pomnikiem Bohaterów. Program poetycko muzyczny „Wolność i niepodległość” zaprezentowali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Edwarda Dembowskiego w Zielonej Górze. Uroczystość była też okazją do odznaczenia Czesława Zdanowicza ze Świebodzina, jednego z ostatnich żyjących w Lubuskiem uczestników Powstania Warszawskiego. Czesław Zdanowicz urodził się w 1920 r. w Nowym Jorku, jako 24-latek brał udział w Powstaniu Warszawskim, po wojnie osiadł wraz z rodziną w Świebiodzinie. Odznaczenie odebrał z rąk marszałek Elżbiety Polak.

Radosne świętowanie na deptaku

Pod pomnikiem Bachusa na zielonogórskim deptaku, z okazji święta, tłumy zielonogórzan odwiedziły plenerową Kawiarnię „Niepodległość”, z kawą, herbatą i zespołem muzycznym, który przygrywał nie tylko patriotyczne pieśni, ale także przeboje z czasów 20-lecia międzywojennego. Ok. godz. 13.00 kawiarenkę
odwiedziła marszałęk Elżbieta Polak. - Dziękujemy dzisiaj naszym ojcom za wolność, za dziedzictwo i za symbole biało-czerwone - mówiła marszałek. - Chcemy dzisiaj wręczyć Państwu srebrne orzełki i biało-czerwone kotyliony, na pamiątkę tego radosnego świętowania.
Marszałek rozdała kilka koszy kotylionów i orzełków, w towarzystwie parlamentarzystów i przedstawicieli władz miasta. Dla najmłodszych zaplanowano warsztaty tworzenia kokard narodowych oraz kącik z grami planszowymi o tematyce historycznej. Obok kawiarenki żołnierze z jednostki w Czerwieńsku prezentowali umundurowanie oraz uzbrojenie używane we współczesnej armii. Ogromnym powodzeniem cieszyła się kuchnia polowa z prawdziwą wojskowa grochówką, do której ustawiła się długa kolejka. Po godzinie, w kuchennym kotle nie została ani kropla grochówki.
Organizatorem niepodległościowej kawiarenki był urząd marszałkowski.

Turniej szachowy

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości już po raz trzeci w Sali Kolumnowej urzędu marszałkowskiego odbył się Turniej Szachowy pod patronatem marszałek Elżbiety Polak.

Jak co roku taka forma świętowania cieszyła się sporym zainteresowaniem.  Rekordowa liczba 124 zawodników z całego województwa lubuskiego oraz innych części polski rywalizowała w dwóch grupach.

Zwycięzcami tegorocznej edycji niepodległościowych zmagań szachowych są:

Grupa A

  1. Krzysztof Chojnacki – Gniezno
  2. Tomasz Głażewski – Bogatynia
  3. Krzysztof Zapolski – Świebodzin

Grupa B

  1. Michał Parec
  2. Anna Pawlak
  3. Adrian Olszewski

Nagrody zwycięzcom wręczyła marszałek Elżbieta Polak, która podkreślała, że to niezwykle cenne, żę potrafimy cieszyć się z niepodległości i świętować w różny sposób. - Bardzo się cieszę, że dziś jesteśmy tutaj razem dla niepodległej, biało-czerwonej ojczyzny. Bardzo się cieszę, że potrafimy świętować różnie. W szachy grał sam Piłsudski, więc zgodnie z upodobaniem marszałka my też tutaj gramy w szachy – mówiła.

Obchody Święta Narodowego w Gorzowie Wlkp

11 listopada gorzowianie wraz z gośćmi z pobliskich gmin uczcili Dzień Niepodległości. Mszę św. W intencji ojczyzny w Katedrze odprawił biskup Stefan Regmunt, ordynariusz diecezji zielonogórsko – gorzowskiej. Zaraz po niej główną ulicą miasta uczestnicy obchodów przeszli pod pomnik Józefa Piłsudskiego, gdzie odbyła się część oficjalna uroczystości z udziałem pocztów sztandarowych Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej, kombatantów, organizacji pozarządowych i młodzieżowych.

Na zakończenie uroczystości ślubowanie złożyli kadeci I rocznika klasy mundurowej Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących. Odczytany został apel pamięci i oddano salwę honorową przez kampanię Wojska Polskiego po niej w niebo pofrunęło 350 biało czerwonych balonów.***
11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po 123 latach Polska odzyskała upragnioną niepodległość.

Galeria: Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Zobacz również