I Lubuski Sejmik Turystyczny

Pobierz PDF
25 czerwca br. w Zielonej Górze pod hasłem „Setki turystów, setki możliwości” odbył się I Lubuski Sejmik Turystyczny. Patronat honorowym nad wydarzeniem objęła Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak. Uroczystego otwarcia dokonał wicemarszałek Romuald Gawlik. - Jest mi niezmiernie miło, że I Lubuski Sejmik Turystyczny odbywa się w tym miejscu, w Zielonej Górze. Myślę, że większość z Państwa zakochana jest w Ziemi Lubuskiej i nie trzeba nikogo do tego przekonywać – powiedział wicemarszałek.      

Organizatorami spotkania byli Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego i Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna „LOTUR”. W Sejmiku uczestniczyli Radni Województwa Lubuskiego, starostowie, burmistrzowie, wójtowie oraz wszyscy ci, którym sprawy turystyki są bliskie. Na początku spotkania głos zabrała Elżbieta Wąsowicz Zaborek - Wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej. – Cieszę się, że to dzisiejsze spotkanie zgromadziło tak wiele osób, którym na sercu leży turystyka. Współpraca i poszukiwanie nowych rozwiązań - O tym należy pamiętać. Lubuskie to fantastyczne obszary - to potencjał, na który warto stawiać. Turystyka w województwie lubuskim może być bardzo silna. Mało, który region ma tak dobre położenie. Warto to docenić.  Turystyka to potężna gałąź gospodarki – podkreśliła. - Życzę, aby ten sezon był udanym sezonem turystycznym. Mam również nadzieję, że w kolejnych latach odbędą się kolejne sejmiki turystyczne – dodała na koniec wiceprezes Elżbieta Wąsowicz Zaborek.        

W podobnym tonie wypowiedziała się Olga Piekarzewska z Departamentu Turystyki  Ministerstwa Sportu i Turystki. – Chciałabym, aby była to inicjatywa cykliczna. Województwo lubuskie jest bardzo atrakcyjne turystycznie. – Ogromny potencjał, największa lesistość, piękne jeziora, Łuk Mużakowa, położenie w pobliżu zachodniej granicy – wyliczała. - To są ogromne możliwości. Przed nami nowa perspektywa finansowa, warto skorzystać z tych środków – dodała na koniec. Spotkanie było również okazją do przekazania przez Ministerstwo Sportu  i Turystki „Odznaki Honorowej za zasługi dla polskiej turystyki” Lubuskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Czesław Fiedorowicz Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego podziękował Organizatorom za zaangażowanie w przygotowanie tego Sejmiku oraz wszystkim przybyłym gościom. - W Was tkwią największe możliwości, nie w tych pięknych jeziorach, czy lasach. W osobach, które są ambasadorami nie tylko lubuskiej turystyki, ale i turystyki pogranicza – powiedział przewodniczący sejmiku.        

Baza noclegowa, możliwości rozwoju turystyki w nowej perspektywie

„Rola jaką odgrywa turystyka, jej znaczenie polityczne, ekonomiczne, społeczno-kulturalne” to tytuł wystąpienia Jana Korsaka - Przewodniczącego Rady Polskiej Organizacji Turystycznej, Przewodniczącego Komitetu Gospodarki Turystycznej Krajowej Izby Gospodarczej. O tym, że współpraca regionalna jest kluczem do sukcesu w turystyce mówił Jacek Janowski - Dyrektor Departamentu Współpracy Regionalnej Polskiej Organizacji Turystycznej.

W czasie spotkania odbyły się trzy panele dyskusyjne: 
1.Baza noclegowa i jej wykorzystanie dla pozyskania turystów
2.
Sieciowe oferty turystyczne Partnerstwa ODRA
3.
Możliwości rozwoju turystyki w świetle nowej perspektywy finansowej  

Po zakończeniu prac w grupach odbyło się podsumowanie, podczas którego zaprezentowano wnioski z paneli.

 

„Turystyczne Lubuskie w Fotografii”

Na koniec spotkania rozstrzygnięto konkurs „Turystyczne Lubuskie w Fotografii”, konkurs adresowany do szkół technicznych kształcących w obszarze turystyki. Do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego wpłynęły 23 prace z 8 lubuskich szkół. Komisja jednogłośnie nagrodziła trzy prace. Nagrodę specjalną dla klasy ucznia, którego praca zajęła pierwsze miejsce w konkursie ufundowało Stowarzyszenie Odra dla turystów.

Laureaci konkursu:

I miejsce dla Radosław Wiśniowski

I miejsce  dla Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Soli – opiekun Urszula Chrążyk

II miejsce dla Sara Nietopiel

II miejsce dla Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Nowej Soli – opiekun Anna Wysocka

III miejsce dla Laura Stachowska

III miejsce dla Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Gorzowie Wielkopolskim- opiekun Ireneusz Ostapczuk

Galeria: I Lubuski Sejmik Turystyczny

Zobacz również