Razem dla Niepodległej!

Pobierz PDF
11. listopada tradycyjnie obchodzimy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Do wspólnego – radosnego świętowania Lubuszan zachęca marszałek Elżbieta Anna Polak. – Podziękujmy bohaterom tamtych dni za wolność, dziedzictwo i biało-czerwone symbole naszej Ojczyzny, którymi będziemy się z Wami tego dnia dzielić. Świętujmy razem rocznicę tego szczególnego, radosnego wydarzenia!  Wolność jest w nas! Oficjalne odbyły się na Placu Bohaterów Westerplatte.

Uczniowie o "Niepodległej"

Oficjalna część uroczystości Święta Narodowego rozpoczęła się o 12.00 na Placu Bohaterów Westerplatte, z udziałem m.in. marszałek Elżbiety Anny Polak, posła RP Pawła Pudłowskiego, prezydenta Zielonej Góry Janusza Kubickiego i jego zastępcy Wioletty Haręźlak, przewodniczącego Rady Miasta Adama Urbaniaka, kombatantów, duchowieństwa, radnych miasta, przedstawicieli Wojska Polskiego, Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej i służb celnych. Licznie zebrali się także mieszkańcy miasta i uczniowie zielonogórskich szkół. To oni właśnie, uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Zielonej Górze przygotowali i zaprezentowali inscenizację słowno-muzyczną pt. "Niepodległa", nawiązującą do historycznych wydarzeń sprzed 97 lat.
Przypomnijmy, że losy odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów, ważyły się od października 1918 r., kiedy to Rada Regencyjna ogłosiła niepodległość. Było to możliwe dzięki porażce mocarstw zaborczych w zmaganiach I wojny świataowej. 7 listopada 1918 r. w Lublinie powstał pierwszy rząd polski Ignacego Daszyńskiego, a trzy dni później do Warszawy specjalnym pociągiem z Berlina przybył brygadier Józef Piłsudski, zwolniony z więzienia w Magdeburgu. Kluczowe dla polskiej państwowości wydarzenia miały miejsce następnego dnia, 11 listopada 1918 r. Wtedy to Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu zwierzchnią władzę nad wojskiem. Otrzymał on też misję utworzenia Rządu Narodowego.
Podczas zielonogórskich uroczystości oddano cześć bohaterom tamtych wydarzeń, odbył się uroczysty apel, kompania 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego z Czerwieńska oddała salwę honorową, a uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem Bohaterów.

O dumie narodowej z pieśnią na ustach

Następnie mieszkańcy Zielonej Góry przemaszerowali na deptak. Tam rozpoczęło się prawdziwe radosne świętowanie. - 11. listopada 1918 roku wszystko to, co było przez 123 lata zakazane: srebrny orzeł, biało-czerwona flaga, język polski stało się możliwe. Dzięki naszym wielkim patriotom, wielkim Polakom dziś możemy radośnie świętować i cieszyć się wolnością mówiła podczas spotkania z zielonogórzanami marszałek Elżbieta Anna Polak. Uczestnicy obchodów wysłuchali koncertu najpopularniejszych pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu „TRIO SBJ”, a także obejrzeli pokaz sprzętu wojskowego z 5. Lubuskiego Pułku Artylerii z Sulechowa. Zielonogórski deptak stał się prawdziwie biało-czerwony, czuć tam było poczucie dumy z Polski.


Niepodległościowe zmagania na szachownicy

W tym roku świętujemy pod hasłem „Wolność daje nam siłę tworzenia”. W Sali Kolumnowej Sejmiku Województwa Lubuskiego, odbył się IV Turniej Szachowy z okazji Święta Niepodległości. Stoczona została także  wielka bitwa pomiędzy reprezentacją północy i południa regionu. Tym razem lepsza okazała się być drużyna z północy i to właśnie oni odebrali puchar z rąk marszałek Elżbiety Anny Polak. -Dziękuję organizatorem turnieju. Widzę, że wśród graczy są i maluchy i seniorzy, czyli możemy razem świętować grając w szachy. Ponieważ są tu uczestnicy z całego województwa, jest to też bardzo ważny dzień dla naszego regionu. Dzięki takim spotkaniom bowiem budujemy naszą tożsamość i integrujmy region – przekonywała marszałek. W tegorocznym turnieju udział wzięła rekordowa liczba uczestników – 150.

O człowieku, dla którego ojczyzna jest wartością największą

Kolejnym punktem obchodów było otwarcie wystawy historycznej „Stefan GROT Rowecki”, prezentującej historię życia i działalności wojskowo-politycznej Stefana GROTA Roweckiego – generała dywizji wojska polskiego, sztandarowego żołnierza polskiej legendy wolności, niezwykle utalentowanego dowódcy, patrioty, męża stanu, twórcy polskiego podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej. Jest to niezwykły portret człowieka, który pokazał jak walczyć o niepodległość i bronić państwa polskiego, które jest dobrem najwyższym.  Marszałek Elżbieta Anna Polak otwierając tę niezwykłą wystawę podkreślała, że Stefan Grot Rowecki  to człowiek, który specjalną czcionką zapisał się w historii Polski. – 11 listopada – Święto Niepodległości to czas, aby pokłonić się tym, dzięki którym możemy żyć w wolnej i niepodległej Polsce. Takim był właśnie bohater wystawy. Maluje ona portret człowieka, który pokazał nam, że w tych trudnych czasach nie ma nic ważniejszego niż ojczyzna. My dzisiaj gdy mamy pokój i wolność możemy wszyscy być niezwykłymi bohaterami zwykłej codzienności – podkreślała marszałek.

Galeria: Razem dla Niepodległej!

Zobacz również