Kosmiczne rozmowy w Centrum Nauki Keplera

Pobierz PDF
Nie trzeba być astronautą, aby podbijać kosmos. W Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze zakończyło się dwudniowe szkolenie dotyczące „Podstaw technologii projektów kosmicznych” organizowane przez Hertz Systems. W trakcie spotkania poruszono m.in. temat budowy satelitów i aparatury potrzebnej do badania kosmosu.

W dwudniowym spotkaniu (16.05 – 17.05) wzięli udział inżynierowie i kierownicy zespołów projektów kosmicznych, których w najnowsze zdobycze technologii kosmicznej wprowadzał dr Piotr Orleański z Centrum Badań Kosmicznych Państwowej Akademii Nauk. W trakcie warsztatów goście zapoznali się dokładnie z projektami aparatury satelitarnej. Uczestnikom przybliżono np. sposób organizacji projektów i struktury konsorcjów zajmujących się badaniem kosmosu. Wszystko po to, aby pokazać, że także mieszkając w województwie lubuskim można mieć swój wkład w ekspansję przestrzeni kosmicznej.

Sporą część szkolenia poświęcono dokładnemu omówieniu satelitów. Przekonywano, że na ich ostateczną przydatność wpływają nie tylko materiały, z jakich są wykonane, ale również różnej maści interfejsy (mechaniczne, optyczne, termiczne) i aparatura pomiarowa znajdująca się wewnątrz urządzenia. Osobny panel został przeznaczony na kwestie związane z wymaganiami środowiskowymi i testami, jakie muszą przejść wszystkie projekty związane z badaniem kosmosu. Poruszono tematy: nieważkości, próżni, radiacji, czy też testów wytrzymałościowych.

Organizatorem konferencji był Hertz Systems. To firma z w pełni polskim kapitałem. Przedsiębiorstwo od 25 lat działa w dziedzinie bezpieczeństwa, a od ponad dekady rozwija i produkuje systemy monitorowania satelitarnego. Dodatkowo od 2012 r. Hertz realizuje projekty dla Europejskiej Agencji Kosmicznej, a teraz włączy się również w obchody Święta Województwa Lubuskiego zaplanowanego na 25 czerwca w Parku Mużakowskim.  Spotkanie w tej sprawie odbyło się wczoraj (17.05) w urzędzie marszałkowskim. Udział w rozmowach wzięli m.in. Rafał Zygmunt Trzaskowski, prezes Herzt Systems, Piotr Orleański z Centrum Badań Kosmicznych PAN i doradca marszałek Bogusław Wontor.

Tegorocznemu ŚWL będzie przyświecać hasło NATURA-NAUKA-KOSMOS „Alchemia Łuku Mużakowa”. W to przesłanie chce się wpisać zielonogórskie przedsiębiorstwo i Centrum Badań Kosmicznych PAN. W trakcie rozmów ustalono, że oba podmioty zajmą się w trakcie imprezy prezentacją dotychczasowych osiągnięć w dziedzinie podboju przestrzeni kosmicznej. Niewątpliwą atrakcją ma być również pokaz unikatowych urządzeń używanych do badania kosmosu.

Galeria: Szkolenie „Podstawy technologii projektów kosmicznych”

Zobacz również