Młodzi Lubuszanie na Szlaku Naukowym

Pobierz PDF
Kilkudziesięciu Lubuszan 18 listopada wyruszyło spod zielonogórskiej Palmiarni na „Weekendowy Szlak Naukowy”. Celem akcji była promocja miejsc związanych z nauką i nowoczesnymi technologiami, które niejednokrotnie powstawały przy wsparciu Funduszu Europejskich. To również doskonała okazja do pokazania, że lubuskie to region, w którym młodzi ludzie mogą się kształcić oraz rozwijać swoje pasje i zainteresowania, oraz realizować się zawodowo.  
- Lubuskie ma wiele miejsc, w których można rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Warto jest odwiedzić i złapać naukowego bakcyla - mówiła o akcji jej pomysłodawczyni marszałek Elżbieta Anna Polak.

Na trasie autokarowego tripu znajdowało się5 obiektów naukowych na południu naszego regionu: Park Naukowo-Technologiczny Uniwersytetu Zielonogórskiego w Nowym Kisielinie, Park Technologiczny Interior, Centrum Energetyki Odnawialnej PWSZ w Sulechowie oraz Lubuski Ośrodek Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych w Kalsku. - Nie wiedziałem, że w okolicach Zielonej Góry jest tyle ośrodków naukowo – badawczych i, że są wyposażone w tak nowoczesny sprzęt - nie krył swojego zaskoczenia Bartosz, licealista z Zielonej Góry. Uczniowie poznawali potencjał badawczy województwa to w jaki sposób wiedza z laboratoriów znajduje później zastosowanie w codziennym życiu. - Laboratoria wyposażone w nowoczesny sprzęt, technologie i urządzenia stosowane do badań kosmicznych to wszystko mieliśmy dziś na wyciągnięcie ręki.- mówi Zuzanna z Sulechowa.

W trakcie wyprawy młodzież przekonała się, że Lubuskie ma wiele miejsc, w których można rozwijać swoje pasje i zainteresowania. -W Parku Interior pierwszy raz widziałem, jak działa drukarka 3 D, jestem zaskoczony jej szerokim zastosowaniem nie tylko w przemyśle, ale także w medycynie. Może w przyszłości będzie można wydrukować całego człowieka.” - zastanawia się Janek z Zielonej Góry. Ogromne wrażenie na zwiedzających zrobiły sale do badań akustycznych w Parku Naukowo Technologicznym w Nowym Kisielinie. Uczniowie, porównywali je do scenografii z filmów science fiction i nie przypuszczali wcześniej, że tego typu badania mają zastosowanie nie tylko w branży muzycznej, ale także w budownictwie.”

Nauczyciele zapytani o sens organizowania takich tripów zgodnie odpowiadają -to świetny pomysł! Młodzież chce wybierać świadomie, gdzie będzie się uczyć i pracować w przyszłości. Dziś zobaczyli jaki potencjał jest tu - w regionie. - Cieszymy się, że zainteresowanie organizowaną przez nas akcją jest tak duże. Chcemy, by stała się ona wydarzeniem cyklicznym, które pomoże nam promować potencjał województwa lubuskiego. To dobry sposób na rozpowszechnianie wiedzy o naszym regionie - przekonuje Alicja Makarska Członek Zarządu Województwa Lubuskiego.Galeria: Weekendowy Szlak Naukowy

Zobacz również