W sprawie parku technologii kosmicznych

Pobierz PDF
Powołanie centrum technologii kosmicznych w Nowym Kisielinie oraz pilotażowy projekt zabezpieczenia lotnisk przed dronami, który zrealizowałaby firma Hertz Systems w porcie lotniczym w Babimoście - to tematy spotkania marszałek Elżbiety Anny Polak z prezesem firmy Hertz Systems Rafałem Trzaskowskim. W spotkaniu uczestniczył także doradca marszałek ds. innowacji i najnowszych technologii Bogusław Wontor.
Przypomnijmy, że do pierwszego spotkania marszałek Elzbiety Anny Polak w sprawie powołania parku technologii kosmicznych w Nowym Kisielinie doszło we wrześniu br., z udziałem profesorów i przedstawicieli Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Polskiej Agencji Kosmicznej oraz oczywiście Uniwersytetu Zielonogórskiego. Pomysł stworzenia „kosmicznego zagłębia” pod Zieloną Górą sprowadza się do dwóch celów: 1) powołania „parku technologii kosmicznych” np. w ramach Parku Naukowo-Technologicznego w Nowym Kisielinie, oraz 2) utworzenia w Zielonej Górze filii Centrum Badań Kosmicznych jako instytutu PAN.
Żeby zrealizować te cele, potrzebne są jednak trzy rzeczy: wykształcone kadry inżynierskie, baza lokalowa i laboratoryjna oraz odpowiednie wyposażenie i narzędzia badawcze. To zadanie, któremu w pojedynkę nikt nie sprosta, dlatego potrzebne będzie prawdopodobnie konsorcjum (lub inna formuła prawna). W jego skład weszłaby firma Hertz Systems, która już może pochwalić się biznesowym wdrożeniem najwyższych technologii, np. modułów kryptograficznych, odpornych na próby oszukiwania pozycji GPS, które są wykorzystywane do celów militarnych, a także projekt zabezpieczania lotnisk przed dronami, które coraz częściej zagrażają ruchowi powietrznemu. Firma Hertz potrzebuje jednak wykwalifikowanych kadr, a takimi dysponuje z kolei warszawskie Centrum Badań Kosmicznych, które m.in. kształci doktorantów. Na wysokim poziomie są także wydziały techniczne Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Podczas ostatniego spotkania marszałek Polak w tej sprawie, z udziałem prezesa Rafała Trzaskowskiego i doradcy Bogusława Wontora, omówiono pilotażowy projekt zabezpieczenia pred dronami, który miałaby zrealizować firma Hertz w porcie lotniczym Zielona Góra/Babimost. Firma ta dysponuje odpowiednią technologią "antydronową", która polega na monitorowaniu przestrzeni powietrznej i - w razie potrzeby - szybkim i bezpiecznym sprowadzaniu dronów na ziemię. Omówiono także zadania jakie stoją przed przyszłym parkiem technologii kosmicznych w Nowym Kisielinie: jego zalążkiem miałby być system anten łączności satelitarnej, umożliwiający monitorowanie satelit. Rozmawiano także o finansowaniu edukacji absolwentów Uniwersytetu Zielonogórskiego, który podniósłby poziom ich wiedzy w dziedzinie technologii kosmicznych, dostosowując go do potrzeb naukowych przyszłego ośrodka.

Zobacz również