3. Zielonogórski Festiwal Filmu i Teatru Kozzi Cybulski Wilhelmi

Pobierz PDF
12 lipca wystartuje 3. Zielonogórski Festiwal Filmu i Teatru Kozzi Cybulski Wilhelmi. Podczas tegorocznej edycji publiczność będzie uczestnikiem wielu interesujących zdarzeń w Zielonej Górze, Żarach, Szprotawie i Pałacu w Wiechlicach. O szczegółach wydarzenia podczas konferencji prasowej w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej opowiadali jego organizatorzy.

Prezentacje są umieszczone w przestrzeniach pozornie nietypowych i nie przewidzianych dla teatru, filmu, koncertu i spotkań. Miejsca te jednak komponują się z ofertą festiwalową: namiot Café Film na zielonogórskim deptaku, Sala Dębowa Biblioteki im. C. Norwida, Aula Uniwersytetu Zielonogórskiego, Kino Cinema City, Kino 60 krzeseł, Mediateka Góra Medióe.. Po raz pierwszy w Galerii Focus Mall powstanie Miasteczko Filmowe. W Żarach, dzięki partnerstwu z Żarskim Domem Kultury, festiwal zagości na Rynku Miasta, w salach Ratusza i Państwowej Szkoły Muzycznej im. Telemanna, Galerii ŻDK i kawiarni Pod Lwem; w Szprotawie w Bibliotece, sali Szprotawskiego Domu Kultury i zabytkowym Kościele pw. św. Andrzeja w Szprotawie-Iławie.

Festiwalowa gala, z wręczeniem nagród i statuetek Klaps odbędzie się 15 lipca w Wiechlicach. Gościem specjalnym Festiwalu i gali będzie reżyser Wojciech Smarzowski.

Od 2012 roku partnerem Festiwalu jest impreza odbywająca się po drugiej stronie Odry FilmFestival w Cottbus (Niemcy). Dzięki temu widzowie zobaczą w tym roku m.in. laureata 26. Cottbus FilmFestival: film Zoologia Ivana I. Tverdovskiego (Zoologiya), Rosja 2016. Elementy kina europejskiego będą obecne również poprzez cykle: Rekolekcje filmowe, Europejskie dylematy oraz Kino znad granicy. Panorama niemiecka.

Tegoroczny Festiwal zainauguruje koncert aktora filmowego i teatralnego Piotra Machalicy ph. Mój ulubiony Młynarski oraz pokaz ekranizacji powieści Bolesława Prusa z 1930 roku, niemego filmu Dusze w niewoli, scen. i reż. Leon Trystan. Obraz reklamowany był w tamtych czasach jako polska superprodukcja, a legendarny Ludwik Solski (wówczas siedemdziesięciopięcioletni), w roli ojca głównego bohatera, do dziś wzbudza podziw. Projekcji towarzyszyć będzie muzyka na żywo Waldemara Rychłego. Artysta od dawna ożywia i ilustruje muzycznie nieme filmy, grając z zespołem podczas kinowych projekcji.

Festiwal to nie tylko przegląd interesujących produkcji filmowych, ale także konkurs obejmujący polskie filmy akcji wyprodukowane w latach 2016-2017: kryminalne, gangsterskie, sensacyjne, kino prowincji. Jury, po obejrzeniu wszystkich filmów konkursowych, przyzna statuetki Klaps 2017 w trzech kategoriach: Grand Prix czyli Klaps 2017 dla reżysera najlepszego polskiego fabularnego filmu kina akcji; Klaps 2017 za najlepszą drugoplanową kreację aktorską w polskim filmie fabularnym; Klaps 2017 za całokształt osiągnięć artystycznych w dziedzinie filmu przyznany reżyserowi lub aktorowi. Tegoroczne kino konkursowe to 10   najnowszych polskich produkcji filmowych z ostatnich dwóch lat.

Każdego roku na Festiwalu goszczą gwiazdy polskiego filmu i teatru: aktorzy, reżyserzy, krytycy. Od 2016 roku wydarzeniem specjalnym imprezy jest Krakowski Salon Poezji, który zainaugurowali jego gospodarze Anna Dymna i Krzysztof Orzechowski. W 2017 Salon Poezji będzie gościł wybitną aktorkę filmową i teatralną Teresę Lipowską z tekstami Jeremiego Przybory.

Wśród gości Kozzi Cybulski Wilhelmi, którzy zapowiedzieli przyjazd są m.in.: reżyser Wojciech Smarzowski, aktorki: Ewa Błaszczyk, Joanna Brodzik, Katarzyna Kołeczek, Agnieszka Mandat, aktorzy Piotr Machalica, Jacek Fedorowicz, Adam Ferency oraz satyryk, felietonista, tekściarz, poeta, piosenkarz, gitarzysta i kompozytor Krzysztof Daukszewicz.

Festiwal uzupełni szereg wydarzeń skierowanych do najmłodszych odbiorców, m.in. przedstawienia i warsztaty teatralne, warsztaty literacko-manualne, wspólne gotowanie, czyli warsztaty kulinarne z Pracownią kulinarną EnceRęce, a także „Gry bez prądu”, czyli spotkanie z grami planszowymi, przeróżne animacje, gry i zabawy.

Informacja na podstawie materiałów organizatora

Zobacz również