Europa Wschodnia i Azja nawiązują kontakty

Pobierz PDF
Ponad 30 przedstawicieli samorządów i firm komunalnych z Gruzji, Azerbejdżanu, Litwy, Łotwy, Estonii, Kazachstanu i Ukrainy uczestniczyło w spotkaniu z marszałek woj. lubuskiego Elżbietą Anną Polak, którego tematem były atuty gospodarcze i inwestycyjne regionu. Goście z Europy Wschodniej i Azji przebywają w Zielonej Górze na zaproszenie prezesa firmy LUG SA Ryszarda Wtorkowskiego.
Wśród gości byli zarówno samorządowcy z miast Europy Wschodniej i Azji jak również przedstawiciele firm, zajmujących się infrastrukturą samorządową, w tym również oświetleniem miejskim. Przypomnijmy, że zielonogórska firma LUG SA to potentat w branży materiałów oświetleniowych, który coraz bardziej ekspansywniej wchodzi też na rynki światowe; w ub. r. firma zainwestowała m.in. w nową fabrykę w Argentynie. Firma jest amabsadorem regionu lubuskiego na świecie.
Marszałek Elżbieta Anna Polak przedstawiła gościom zalety gospodarcze i inwestycyjne regionu lubuskiego. - Mamy doskonałe tereny inwestycyjne, ale również całą infrastrukturę społeczną w tym ośrodki akademickie. Mamy sześć szkółwyższych, wspieramy nowe kierunki studiów, powstał kierunek lekarski, prawo, psychologia - mówiła marszałek, przedstawiając też profil gospodarczy regionu, udział kopitału zagranicznego w firmach zlokalizowanych w woj. lubuskim oraz rosnące wskaźniki rozwoju ekonomicznego regionu. Marszałek podkreśliła znaczenie funduszy Unii Europejskiej w rozwoju regionu. - Komisja Europejska oceniła nasz Lubuski Regionalny Program Operacyjny 2007-2013 na 136 proc. efektywności - podkreśliła. - Parki naukowo-technologiczne, które powstały podczas tamtej perspektywy finansowej generują już środki na badania. Teraz mamy już kolejną perspektywę, sięgającą roku 2020, w której mamy już dwukrotnie więcej środków. Ale te pieniądze muszą być inaczej wydane: nie tylko infrstruktura, ale przede wszystkim innowacje, nowe rozwiązania technologiczne i organizacyjne.
O znaczeniu funduszy europejskich mówił także prezes LUG SA Ryszard Wtorkowski. - Urząd Marszałkowski przykłada ogromną wagę do rozwoju lubuskich firm, między innymi poprzez wykorzystanie funduszy europejskich - mówił. - To, że nasza firma się rozwija to oczywiście nasza zasługa, ale odbywa się to przy ogromnym wsparciu Urzędu Marszałkowskiego. Wielkorotnie to podkreślam.

Galeria: Wizyta gości z Europy Wschodniej

Zobacz również