Niepodległościowy turniej szachowy

Pobierz PDF
- Wszyscy tu dzisiaj jesteśmy zwycięzcami, ponieważ potrafimy razem wspólnie świętować i cieszyć się w taki niepowtarzalny sposób. Myślę, że brakuje nam tego radosnego świętowania, 99 lat temu Polacy bardzo się cieszyli, radośnie wybiegli na ulice, żeby razem świętować. Bo wreszcie to, co przez lata było zakazane stało się możliwe - biało-czerwona flaga, orzeł biały, język polski – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak otwierając VI Niepodległościowy Turniej Szachowy.

Wydarzenie organizowane jest pod patronatem honorowym marszałek Elżbiety Anny Polak, która spotkała się z uczestnikami turnieju w Sali Kolumnowej Sejmiku Województwa Lubuskiego. Marszałek wręczyła osobiście wszystkim uczestnikom biało-czerwone kokardy niepodległościowe. - Witam wszystkich bardzo serdecznie. Już po raz szósty spotykamy się tutaj, żeby w ten sposób świętować odzyskanie niepodległości przez Polskę. To dla mnie wielki zaszczyt patronować temu wydarzeniu, ponieważ spotykamy się tutaj my wszyscy, Lubuszanie mali i duzi, ale również całej województwo, zawodnicy z Żar, Żagania, Krosna Odrz., Gorzów Wlkp. – mówiła marszałek.

Marszałek nawiązała do wczorajszego koncertu, który odbył się w Filharmonii Zielonogórskiej, gdzie zainaugurowano obchody związane ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. – Wczoraj podczas koncertu pianista Karol Radziwonowicz przekazał nam wspomnienie swojej babci. Wy również zapytajcie swojej babci i dziadków, jak to było w 1918 r. Przekazał nam wspomnienie: na pierwszej wolnej mszy niepodległościowej w Polsce nagle zrobiło się cicho, weszli polscy żołnierze i nie było osoby, która by nie uroniła łzy. Tak bardzo wszyscy czekali na wolność, tak bardzo o nią walczyli. Dlatego my dzisiaj  powinniśmy pielęgnować wartości patriotyczne i każdy z nas może być dzisiaj tym niezwykłym bohaterem zwyczajnej codzienności szanując konstytucję, demokrację, wolne sądy, wolną Polskę - mówiła marszałek.

Wcześniej przed oficjalnymi rozgrywkami rozegrano mecz pomiędzy Południem i Północą Województwa. Były to już IV derby szachowe. Tym razem wygrało Południe z wynikiem 15:4. Marszałek Elżbieta Anna Polak wręczyła puchar kapitanowi drużyny Arkowi Wiśniewskiemu z Sulechowa.      

Organizatorem spotkania była Fundacja Mistrzostwa Szachowego w Zielonej Górze. W turnieju wzięło udział 165 zawodników z Zielonej Góry, Gorzowa Wlkp., Żar, Kożuchowa, Lubska, Świebodzina, Sulechowa, Bytnicy, Krosna Odrzańskiego, Międzyrzecza, Strzelec Krajeńskich  i innych miejscowości naszego regionu. Ponad 60 proc. zawodników stanowiły dzieci i młodzież. W grupie A walczyły 73 osoby, a w grupie B 92.

 

Turnieje rozgrywane były w dwóch grupach systemem szwajcarskim na dystansie IX rund:

Grupa A: seniorzy oraz juniorzy o rankingu krajowym 1600 lub wyższym,

Grupa B: juniorzy o rankingu krajowym 1600 lub niższym.

Juniorzy o rankingu 1600 sami decydują, w której grupie chcą zagrać.

Tempo gry P-10’ (10 minut na całą partię dla każdego zawodnika).

Turniej A będzie liczony do rankingu FIDE w szachach błyskawicznych.

Listy startowe:

Regulamin turnieju: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2017/ti_6050/regulations.html?l=pl

Celem Fundacji Mistrzostwa Szachowego jest m.in. wspieranie i propagowanie gry szachowej oraz organizowanie zajęć szkoleniowych zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Fundacja realizuje swoje cele m.in. poprzez organizowanie imprez szachowych oraz organizowanie zgrupowań szachowych.

 

Więcej informacji oraz regulamin turnieju na stronie:

http://www.fundacjamszach.pl/

Galeria: Niepodległościowy turniej szachowy 2017

Zobacz również