Samorząd wspiera, szpital zyskuje (wideo)

Pobierz PDF
Stacja Dializ szpitala uniwersyteckiego może pochwalić się sprzętem na miarę XXI wieku. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia samorządu województwa. - Tylko w 2017 roku z budżetu własnego przeznaczyliśmy 12,6 mln zł. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że ochrona zdrowia to nasz priorytet. Szpital w Zielonej Górze przechodzi rewolucyjne zmiany. W ubiegłym roku uzyskał status szpitala uniwersyteckiego, wcześniej klinicznego. Mamy też konkretne plany na ten rok – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Rok 2017 to czas zakupów w zielonogórskim szpitalu uniwersyteckim, który tylko w ostatnim kwartale wzbogacił się o aparaturę medyczną o wartość ponad 15 mln zł. - To są dotacje przede wszystkim samorządu, ale także ministerstwa zdrowia. Postęp parametru technicznego jest olbrzymi, to pozwala lepiej i efektywniej leczyć – podkreślał Marek Działoszyński, prezes szpitala, który dziękował także marszałek Elżbiecie Annie Polak za wsparcie.

- Samorząd województwa przeznaczył w ubiegłym roku 12,6 mln zł na sprzęt wysokospecjalistyczny, na  modernizację oddziałów, w celu poprawy warunków hospitalizacji, ale też w celu poprawy dostępności dla pacjentów. Z dotacji z budżetu samorządu, środków własnych oraz dotacji z Ministerstwa Zdrowia szpital zrobił dobry montaż finansowy, dzięki czemu można było zrealizować inwestycje za dużo więcej, niż mogliśmy przeznaczyć. Sprzęt wysokospecjalistyczny z naszych środków to ponad 3 mln zł, to jest również utworzenie pracowni cytostatycznej (otwarcie w kwietniu). Prowadzone są także remonty, m.in. na oddziale ortopedycznym oraz sławny łączniku L – wyjaśniła marszałek Elżbieta Anna Polak. Nowe wyposażenie zyskał m.in. oddział nefrologii. - Nareszcie stawiamy na jakość, a nie tylko na ilość. Dzięki temu zakupowi wkroczyliśmy w XXI wiek. Część tych aparatów to są prawie mercedesy. Sześć sprzętów do hemodializ plus sześć foteli poprawi jakość i komfort życia naszych pacjentów – podkreślał Ireneusz Habura, kierownik Klinicznego Oddziału Nefrologii. Dodał jednocześnie, że oddział czeka rozbudowa, ponieważ ilość pacjentów przekracza jego możliwości.

O potrzebie inwestycji i planach na 2018 rok mówiła także marszałek Elżbieta Anna Polak.

{audio url="http://lubuskie.pl/uploads/pliki/mp3/2018/180123szpitalUZ/szpital1.mp3"}

Sztandarową inwestycją zaplanowana na ten rok jest budowa Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Jak wyjaśnia marszałek Polak, pierwszy przetarg nie wyłonił wykonawcy. Będzie zatem ogłoszony kolejny. - Mamy nadzieję, że inwestycja ruszy w tym roku, ponieważ jest bardzo napięty harmonogram. To jest montaż finansowy: 56 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego, całość inwestycji: 92 mln zł. Nadzoruje nas minister rozwoju. Musimy się rozliczać ze wskaźników, żeby uzyskać tzw. rezerwę wykonania. Nie możemy sobie pozwolić na utratę chociażby jednego euro – wyjaśniła marszałek.

Zobacz: Sprzęt medyczny zakupiony w 2017 roku

Elżbieta Anna Polak zapewnia, że samorząd nadal będzie wspierał lecznicę. Co więcej, wiemy, jak to robić, bo jeśli chodzi o ochronę zdrowia, to z najbardziej zadłużonego województwa w Polsce staliśmy się wzorem dla innych.

{audio url="http://lubuskie.pl/uploads/pliki/mp3/2018/180123szpitalUZ/szpital2.mp3"}

Marszałek Polak odpowiadała także na pytania dziennikarzy dotyczące postulatu Nowoczesnej - budowy nowego szpitala w Zielonej Górze.

{audio url="http://lubuskie.pl/uploads/pliki/mp3/2018/180123szpitalUZ/szpital3.mp3"}

Galeria: Nowy sprzęt medyczny w Szpitalu Uniwersyteckim

Zobacz również