Media Trip szlakiem Odry (wideo)

Pobierz PDF
W Lubuskiem odbywa się Media Trip dla przedstawicieli mediów Polski Zachodniej. Program związany jest z Rokiem Rzeki Odry 2018 r. Na zaproszenie marszałek Elżbiety Anny Polak dziennikarze biorą udział w rejsie galarami Odrą i Obrzycą z Cigacic do Górzykowa. - Jesteśmy spadkobiercami cywilizacji Odry. Staramy się czerpać z tego dziedzictwa kulturowego jak najwięcej i być godnymi spadkobiercami Odry. Dlatego zbudowaliśmy 4 porty. W jednym z nich właśnie jesteśmy – mówiła  marszałek witając gości. 

Media Trip po Odrze ma zwrócić uwagę na ogromny potencjał tej pięknej rzeki. - Turyści zaglądają tu bardzo często. Nie tylko dlatego że mamy rok Odry, ważny powód jest taki, że zarówno gospodarze miast jaki i mieszkańcy zaczęli dostrzegać rzekę. Tak było przez pokolenia i mam nadzieję, że teraz też tak będzie. Chcemy przywrócić żeglowność na Odrze. Do tej pory zbudowaliśmy 4 porty i 10 przystani. Łączy nas nie tylko szlak odrzański, ale także szlak wina i miodu oraz szlak zamków, pałaców i dworów, których w wzdłuż korytarza rzeki jest ponad  250 – wyjaśniła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Marszałek zaznaczyła także, że natura to wielkie bogactwo regionu lubuskiego, które sprzyja rozwojowi turystyki i aktywnego wypoczynku. - Jesteśmy prawdziwą zieloną wyspą, zieloną krainą, a dodatkowo chcemy być krainą nowoczesnych technologii - to nasza misja. Mamy to wpisane do strategii, bo taki jest nasz potencjał naturalny. Połowę powierzchni naszego województwa zajmują lasy, mamy też 500 jezior. Odra - to nasza autostrada wśród rzek, ale nie zapominamy także o mniejszych rzekach, charakteryzujących się dużą klasą czystości, jak Bóbr czy Kwisa - rzeki górskie. Rozwija się u nas kajakarstwo, a bardzo dużą popularnością cieszą się rejsy Laguną i Zefirem. Teraz jest moda na aktywną turystykę. Mamy swój udział w promocji mody na aktywny styl życia, ponieważ wybraliśmy sobie taką inteligentną specjalizację – zdrowie i jakość życia – wyjaśniła Elżbieta Anna Polak

Marszałek zaprosiła dziennikarzy na Święto Województwa Lubuskie, podczas którego będzie można bliżej poznać nasz region, który jest nie tylko piękny, ale różnorodny i otwarty.

Uczestnicy odwiedzili winnicę "Winnogóra" w Górzykowie. Tu pasja łączy się z doświadczeniem i prawdziwą radością z uprawy wina. Właściciele Anna i Bogdan Macewicz opowiedzieli o historii winnicy. - Przyjechaliśmy tu 20 lat temu z Zielonej Góry na spacer. Tu była jedna wielka łąka, tu nie było nic. My pokochaliśmy to miejsce od razu. To wszystko powstało z wielkiej pasji. Mój cel to robić dobre wino - mówił Bogdan Macewicz. - To miejsce wybrało nas - dodała Anna Macewicz, która oprowadziła gości po ogrodzie. To wyjątkowe miejsce jest połączeniem ogrodu i parku wraz z winnicą – zaprojektowała je malarka Grażyna Bazylewicz, uczennica malarza Jerzego Dudy-Gracza. Ogród ma powierzchnię 30 tys. m²  i jest to właściwie ogród dendrologiczny –  znajdują się w nim kwitnące drzewa i krzewy uzupełnione kolekcjami m.in. funkii (host), wietlic i kolorowych bylin, ciekawymi odmianami róż. Ogród przez ostatnie lata rozwijał się i przekształcał, wzbogacał o egzotyczne i rzadko spotykane w Polsce okazy, takie jak tulipanowiec amerykański, kolekcję dereni.

Kolejny punkt programu to zwiedzanie winnicy "Pod Lipą". Winnicę założono w 2008 roku w Górzykowie, nazwę zawdzięcza ogromnej, starej lipie, która góruje nad winnym wzgórzem. Spośród ponad 2500 krzewów uprawianych w winnicy, większość stanowią odmiany gatunku Vitis vinifera: Riesling, Pinot Noir.   
 
W programie Media Trip po Odrze znalazło się także zwiedzanie pierwszej winnicy samorządowej oraz Lubuskiego Centrum Winiarstwa w Zaborze. Tam odbyła się prezentacja walorów turystycznych regionu, w tym Lubuskiego Szlaku Wina i Miodu.

W rejsie uczestniczyli także Rzecznicy Funduszy Unijnych biorący udział w Forum, którego organizatorem jest Województwo Lubuskie.  

Nadodrzańskie położenie stwarza bardzo dobre warunki do rozwoju turystyki w Lubuskiem i kreowania atrakcyjnych produktów turystycznych, konkurencyjnych w skali kraju i Europy. W ostatnich latach wiele takich projektów w obrębie lubuskich gmin zostało zrealizowanych. W ramach projektu „Lubuskie aktywne i turystyczne” powstało 10 przystani m.in. w Kostrzynie nad Odrą, Górzycy, Nietkowie i Siedlisku. Dzięki budowie przystani, możliwe są turystyczne rejsy po Odrze, dwoma statkami pasażerskimi Zefirem i Laguną.

  

 

Galeria: Media Trip szlakiem Odry

Zobacz również