Sejmik Młodzieżowy (wideo)

Pobierz PDF
Już po raz piąty uczniowie lubuskich szkół wcielili się w role radnych wojewódzkich. 5 listopada br. odbył się V Lubuski Sejmik Młodzieżowy. Mottem przewodnim były słowa Cypriana Kamila Norwida: „Aby mierzyć drogę przyszłą, trzeba wiedzieć, skąd się wyszło”. O działaniach skierowanych do młodych realizowanych przez województwo lubuskie mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak. - Stawiamy na rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Chcemy, abyście brali sprawy w swoje ręce - podkreślała.

Podczas swojego wystąpienia marszałek Elżbieta Anna Polak przypominała cel i wizje rozwoju regionu lubuskiego. - Chcemy być regionem nowoczesnych technologii, ale też żyć w zgodzie z naturą. To się wpisuje w ukierunkowanie polityki spójności. Dążymy do tego realizując priorytety oraz działając w ramach inteligentnych specjalizacji. Najważniejsze jest to, że jesteśmy przewidywalni. Mieszkańcy muszą wiedzieć jak będzie się zmieniał region, po to żeby mogli nas z tego rozliczyć – podkreślała. Zapewniała, że samorząd województwa stawia na rozwój społeczeństwa obywatelskiego. - Wiemy, że ludzie chcą brać odpowiedzialność. Dlatego stawiamy na rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Dlatego stworzyliśmy program Młodzi On-Life. Okazało się, że to strzał w 10. W ramach budżetu obywatelskiego dla młodych,  wpłynęło do nas 700 projektów. A w tym roku 100 projektów za 1 milion zł, które stworzyły warunki do świętowania niepodległości. Młodzi sami pokazali jak chcą świętować. Mamy też dla was stypendia: naukowe, sportowe i artystyczne. Wspieramy uczelnie wyższe i szkolnictwo zawodowe. Bardzo chcemy, żebyście wybrali do życia region lubuski - przekonywała.

Wzorem lat ubiegłych uczniowie wcielili się w role Radnych Województwa Lubuskiego. W Sejmiku Młodzieżowym wzięło udział 64 uczniów z 31 szkół naszego regionu, byli to przedstawiciele każdego powiatu. Przy stole obrad zasiadło 32 młodzieżowych radnych, którzy brali czynny udział w obradach. Ponadto 32 uczniów-dziennikarzy relacjonowało pisemnie obrady Sejmiku.

V Lubuski Sejmik Młodzieżowy obradował w wyjątkowym okresie, w przededniu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. To czas pogłębionej refleksji i troski o przyszłość, dlatego Sejmik – szanując dokonania przodków w walce o wolność kraju i tych, którzy przez kolejne dekady angażowali się w budowanie polskiej tożsamości narodowej – uznał, że bycie patriotą jest nadal ważne.              

Podczas obrad młodzieżowi radni wskazali wydarzenia i postacie z historii naszej Ojczyzny mające wpływ na kształtowanie postaw patriotycznych młodego pokolenia Polaków. Młodzież pracowała w pięciu grupach: żółtej, pistacjowej, różowej, fioletowej i białej. Zadaniem grup było opracowanie 3 propozycji kluczowych wydarzeń i postaci z historii naszej Ojczyzny. Następnie każdy z klubów prezentował swoje stanowisko. Jak się okazało, młodzi ludzie mieli bardzo dużo do powiedzenie w tej sprawie i temat ten spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem.

Młodzież wymieniała sukcesy i osiągnięcia „wielkich” Polaków powołując się na ich twórczość, osiągnięcia i biografię. Wśród ważnych postaci wskazano: Adam Mickiewicz, Jan Kochanowski, Jan Paweł II, Tadeusz Kościuszko, królowa Jadwiga, Kazimierz Wielki, Maria Curie-Skłodowska.

Bardzo często podczas wypowiedzi pojawiały się słowa: wolność, zgoda, niepodległość, patriotyzm, pamięć. Podkreślano, że należy uczyć się na błędach i wyciągać wnioski, że należy dbać o Ojczyznę.        

Na koniec radni podjęli uchwałę, w której ujęto 10 najważniejszych  wydarzeń i postaci z historii naszej Ojczyzny mających wpływ na kształtowanie postaw patriotycznych młodych Polaków. – My Radni V Lubuskiego Sejmiku Młodzieżowego, oddając hołd pokoleniom naszych przodków, wyrażamy im wdzięczność. Mamy świadomość, że pielęgnowanie miłości do Ojczyzny jest teraz naszą powinnością – czytamy w uchwale.

Obrady Sejmiku Młodzieżowego prowadził przewodniczący Sejmiku Woj. Lubuskiego Czesław Fiedorowicz, a udział wzięli także parlamentarzyści: posłanka Katarzyna Osos i poseł Jacek Kurzępa.     


„Samorządowa Niepodległa”
Podczas Sejmiku Młodzieżowego marszałek Elżbieta Anna Polak oraz poseł Katarzyna Osos wręczyły nagrody i wyróżnienia w konkursie „Samorządowa Niepodległa”. Aby wziąć udział w konkursie, należało przygotować piosenkę, pieśń patriotyczną lub wiersz. Konkurs był organizowany przez Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp. oraz Biuro Poseł Katarzyny Osos we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubuskiego w ramach kampanii Młodzi On-Life. Wydarzenie odbyło się w ramach samorządowych obchodów rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Nagrody otrzymali:

I nagrodę w kategorii „Pieśń, piosenka patriotyczna”

Weronika Leszczyńska oraz Magdalena Pencak  za utwór: „Tak, jest tak” z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej – Curie w Gorzowie Wlkp.

Opiekunem uczennic jest Aneta Gizińska - Hwozdyk

Wyróżnienie w kategorii Pieśń, Piosenka patriotyczna

Wiktoria Kalarus z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Gorzowie Wlkp. za utwór „Drogi do Niepodległości”

Opiekunem uczennicy jest Dorota Szymankiewicz

I nagrodę w kategorii „Wiersz patriotyczny”

Monika Gajos z Zespołu Szkół Gastronomicznych w Gorzowie Wlkp. za wiersz pt. „ Na stulecie 1918 – 2018”.

Opiekunem uczennicy jest Andrzej Śliwiński.

Wyróżnienia w kategorii wiersz okolicznościowy

Daria Kuczak z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stanisława Lema w Skwierzynie za wiersz pt. Ku Niepodległości.

Opiekunem uczennicy jest Janina Musialska.

Bartłomiej Siborowski z Liceum Ogólnokształcącego im Kamila Baczyńskiego w Nowej Soli za wiersz pt. Polski wrzesień.

Opiekunem ucznia jest Barbara Korowacka.

Zofia Zakrzewska z III Liceum Ogólnokształcącego im. Profesora Tadeusza Kotarbińskiego w Zielonej Górze za wiersz pt. Swoboda ducha.

Opiekunem uczennicy jest Wiesława Jądrzyk.

Maja Stachowiak z Zespołu Szkół Gastronomicznych w Gorzowie Wlkp. za wiersz pt. Droga.

Olga Kowalska z Zespołu Szkół Gastronomicznych w Gorzowie Wlkp. za wiersz pt. Polska.

Jakub Kraus z Zespołu Szkół Gastronomicznych w Gorzowie Wlkp. za wiersz pt. Patriota.

Opiekunem uczniów jest Andrzej Śliwiński.

Na koniec wystąpiły laureatki konkursu w kategorii pieśń, piosenka patriotyczna:

Magdalena Pencak  w utworze: „Tak, jest tak” z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej – Curie w Gorzowie Wlkp. Autorka tekstu i teledysku Weronika Leszczyńska. 

Wiktoria Kalarus z  Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Gorzowie Wlkp. utwór „Drogi do Niepodległości”


Uchwała Sejmik Młodzieżowy

Galeria: V Lubuski Sejmik Młodzieżowy

Zobacz również