Lubuskie stawia czoła nowotworom

Pobierz PDF
4 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Rakiem. To czas, aby zwrócić szczególną uwagę na problemy osób dotkniętych chorobą nowotworową. Samorząd województwa od lat stawia mocno na profilaktykę, diagnostykę i skuteczne leczenie. – Zdrowie i jakość życia to nasze priorytety. Celem jest poprawa dostępności do leczenia, dlatego kupujemy nowoczesny – wysokospecjalistyczny sprzęt, finansujemy badania profilaktyczne, tworzymy specjalistyczne centra medyczne – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Poprawiamy dostępność do leczenia i jego jakość

Lubuszanie borykający się z chorobą nowotworową jeszcze kilka lat temu musieli szukać pomocy poza granicami regionu lubuskiego. Samorząd województwa, stając naprzeciw tym problemom, stara się poprawić dostępność do leczenia onkologicznego. Na północy regionu powstał wysokospecjalistyczny Ośrodek Radioterapii. Skupi on w jednym miejscu wszystkie poradnie związane z leczeniem onkologicznym: poradnie - onkologiczną, onkohematologiczną, ginekologii onkologicznej, radioterapii i psychoonkologii. W ośrodku będzie też miejsce oddziału radioterapii oraz hostelu dla pacjentów leczonych ambulatoryjnie. Całość dopełniają dwa akceleratory liniowe, tomograf komputerowy itd. Całkowita wartość inwestycji to 66 mln zł. 21,6 mln to środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020, 11,8 mln zł dołożył samorząd województwa, 17 mln to dofinansowanie z POIiŚ, a 15,4 to środki własne szpitala. Ośrodek już w najbliższym czasie rozpocznie przyjmowanie pacjentów. Zostanie także rozbudowany o Oddziału Hematologii z Pododdziałem Intensywnej Chemioterapii. Koszt zadania to 6 mln zł. Pieniądze na ten cel pochodzą z budżetu samorządu województwa. Do dyspozycji ośrodka będzie także aparat PET/CT służący do diagnostyki onkologicznej i wykrywania raka. Koszt inwestycji to 8 mln zł. Została ona zrealizowana ze środków budżetu województwa – 3,2 mln zł oraz urzędu miasta Gorzów 1,7 mln zł. Dużym wsparciem w leczeniu pacjentów chorych na nowotwory jest pracownia leku cytostatycznego, gdzie wytwarzane są leki dostarczane na oddziały onkologii i hematologii oraz chorób rozrostowych układu krwionośnego. Jest ona wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt, który pozwala na precyzyjne dawkowanie leku.

Samorząd województwa inwestuje także w leczenie onkologiczne na południu regionu. Za 3,4 mln zł zmodernizowany zostanie budynek onkologii Szpitala Uniwersyteckiego. Jednostka dysponuje również trzema akceleratorami (wykorzystywanymi w radioterapii). Ostatni zakupiony został w 2017 roku. Koszt zakupu, dostawy i instalacji wysokoenergetycznego przyspieszacza liniowego wraz z dostosowaniem pomieszczenia to 10,6 mln zł. Inwestycja sfinansowana została z POIiŚ. Samorząd województwa zapewnił wkład własny w wysokości 2,8 mln zł.

Stawiamy na profilaktykę i diagnostykę

Jednak inwestycje w sprzęt to nie wszystko. – Mocny akcent stawiamy na profilaktykę. Samorząd województwa sam realizuje już drugą edycję potężnego projektu skierowanego na wykrywanie raków szyjki macicy, piersi i jelita grubego. Trzy ostatnie lata poświęciliśmy na wykrywanie nowotworów płuc. Takie działania dają wymierne efekty. Wczesne wykryte raki są wyleczalne, a profilaktyka na całym świecie jest znacznie tańsza niż leczenie – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Pierwsza edycja programu „Lubuszanie skutecznie przeciw nowotworom – wsparcie realizacji programów zdrowotnych ukierunkowanych na wykrywanie i zapobieganie nowotworom złośliwym jelita grubego, szyjki macicy, piersi wśród mieszkańców województwa lubuskiego”  realizowana była przez urząd marszałkowski przy wsparciu środków z EFS. Projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości 3,5 mln zł. 31 stycznia br. zakończył się nabór wniosków w ramach drugiej edycji konkurs. Pula środków wynosiła ponad 5,8 mln zł.

Samorząd namawia do profilaktyki podczas pikników zdrowia, konferencji i warsztatów. Współpracujemy także z fundacjami i stowarzyszeniami.

W holu urzędu marszałkowskigo można obejrzeć wystawę zdjęć związaną z walką z nowotworami.

Zobacz również