Nowe standardy na zielonogórskiej chirurgii

Pobierz PDF
Nowy szef chirurgii Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze prof. Dawid Murawa był dziś gościem marszałek Elżbiety Anny Polak. Rozmowa dotyczyła rozwoju oddziału poprzez wprowadzenie wysokospecjalistycznych procedur, szczególnie w zakresie leczenia onkologicznego. Poruszono także kwestie zakupu nowego, wysokospecjalistycznego sprzętu. W spotkaniu uczestniczył również prezes Marek Działoszyński.

Celem wprowadzenia nowych procedur ma być zatrzymanie migracji pacjentów, a szczególnie pacjentek zmagających się nowotworem piersi, a także pozyskanie pacjentów spoza województwa.

Rozmawiano również o możliwościach zakupu nowego sprzętu na oddział. Chodzi m.in. o nowoczesny aparat ultrasonograficzny z głowicą liniową i laparoskopową, system wizualizacji ukrwienia tkanek czy urządzenia do permanentnej sterylizacji pola operacyjnego.

Prof. Dawid Murawa niedawno został także powołany na stanowisko kierownika Katedry Chirurgii i Onkologii na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu zielonogórskiej uczelni. Wcześniej pracował m.in. w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu, a ostatnio kierował Oddziałem Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej w Szpitalu Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie. Od maja 2018 r. jest prezesem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej

Jest również konsultantem z zakresu chirurgii onkologicznej w województwie lubuskim, konsultantem naukowym szpitali w Pleszewie oraz Środzie Śląskiej, a także współzałożycielem Europejskiego Konsorcjum ds. Leczenia Raka Piersi w Europie Środkowo-Wschodniej. Prof. D. Murawa jest specjalistą chirurgii ogólnej oraz onkologicznej i specjalizuje się m.in. w oszczędzającym chirurgicznym leczeniu raka piersi, co było tematem jego rozprawy habilitacyjnej.

Zobacz również