Matki - bohaterki dla najmłodszych (wideo)

Pobierz PDF
W zielonogórskim Szpitalu Uniwersyteckim działa Bank Mleka Kobiecego. To inwestycja, która powstała z myślą o najmniejszych pacjentach - głównie wcześniakach z całego regionu. - Ta inicjatywa świetnie wpisuje się w kompleksową opiekę nad matką i dzieckiem. Mleko mamy jest darem bezcennym. Dlatego w imieniu wszystkich noworodków i niemowlaków, dziękuję mamom, które zgodziły się być dawczyniami – mówiła podczas oficjalnego otwarcia banku marszałek Elżbieta Anna Polak.

Banki mleka to profesjonalne laboratoria zajmujące się pozyskiwaniem mleka kobiecego od Honorowych Dawczyń, bezpiecznym przechowywaniem i dostarczaniem go potrzebującym dzieciom. Banki mleka są nieodłącznym elementem systemu opieki nad matką i dzieckiem, szczególnie jeśli noworodek wymaga długotrwałego leczenia lub z innych powodów karmienie piersią przez biologiczną matkę jest utrudnione. – Takiego miejsca  w naszym szpitalu brakowało. Jest ono uzupełnieniem opieki nad noworodkami, a szczególnie wcześniakami. Obok budujemy Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, które jest miejscem docelowego umieszczenia tych oddziałów i banku mleka. Czynimy starania, poszukujemy rozwiązań mających na celu rozwijanie neonatologii – mówił Marek Działoszyński – prezes zielonogórskiej lecznicy.

Marszałek Elżbieta Anna Polak podkreślała, że to bardzo cenna inicjatywa. - Bardzo ważne są wielkie projekty, na które przeznaczamy wielkie pieniądze ze środków samorządu i UE, ale bez takich małych projektów, niesłychanie ważnych, nie miałyby one sensu – wyjaśniła.

Zielonogórski bank mleka będzie służył nie tylko małym zielonogórzanom, ale także maluchom z całego regionu. - Bank mleka ma możliwość obsługiwania całego region, więc myślę, że z jego zasobów będą korzystały nie tylko dzieci z oddziału neonatologii, ale także starszych, które z różnych powodów nie mogą otrzymywać mleka mamy – zaznaczyła Aleksandra Wesołowska – prezes Fundacji Banku Mleka.

Dr Marzena Michalak-Kloc - kierownik Klinicznego Oddziału Neonatologii zapewniła, że otwarty dziś Bank będzie nieodłącznym element opieki nad noworodkami w zielonogórskim szpitalu. na matki bohaterki czeka 10 laktatorów oraz wygodny pokoj.

Galeria: Bank Mleka Kobiecego

Zobacz również