15 lat Polski w UE – świętowaliśmy razem w Krośnie Odrz. (wideo)

Pobierz PDF
15-tą rocznicę wejścia Polski do UE wspólnie świętowaliśmy w Krośnie Odrzańskim podczas Pikniku Europejskiego, rozmawiając o tym, co nam dała Wspólnota. – To był złoty czas dla regionu. Świadczą o tym liczby. Ze środków unijnych zrealizowaliśmy inwestycje o wartości 26 mld zł, w tym 16 mld zł to środki z UE. Każde środowisko, każda sfera życia mogła wyraźnie odczuć wpływ Unii Europejskiej - mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

To kolejne spotkanie z cyklu #LubuskieChallange - mają one charakter  debaty publicznej na temat celu i efektów wspólnych działań na rzecz rozwoju województwa w aspekcie wydatkowania Funduszy Europejskich. Europejki i Europejczycy rozmawiali także w Krośnie Odrzańskim w 15-tą rocznicę wejścia Polski do wielkiej, europejskiej rodziny. W debacie, obok marszałek Elżbiety Anny Polak, udział wzięli również: Marek Cebula – Burmistrz Krosna Odrzańskiego, Radosław Wróblewski – Rzecznik Funduszy Europejskich,  Andrzej Słodkowski - polski reżyser filmów dokumentalnych, Szymon Siuda – przedsiębiorca, beneficjent środków UE oraz Grzegorz Garczyński – Starosta Krośnieński.

- Co nam dała obecność w Unii Europejskiej? Unia zastała Polskę drewnianą, a zostawia murowaną. Krosno Odrzańskie zrealizowało w ciągu tych 15 lat 55 inwestycji o wartości ponad 130 mln zł. Po raz pierwszy w historii miasta mamy więcej miejsc pracy niż bezrobotnych. Za rozwojem gospodarczym idzie też budownictwo mieszkaniowe. To skok cywilizacyjny; to kanalizacja, to szkoły, przedszkola. To też rozwój obszarów wiejskich - świetlice wiejskie, wodociągi. Nasza gmina byłaby zupełnie inna, gdyby nie środki unijne – podkreślał burmistrz Marek Cebula.

Unia to także ogromne wsparcie dla przedsiębiorców: - Gdyby nie możliwość funkcjonowania na różnych rynkach, w Lubuskiem nie powstałyby wielkie zakłady z kapitałem zagranicznym. Wspólnota to nie tylko to, że ktoś nam coś zbuduje i coś nam da, ale też możliwość wymiany myśli i ludzi – podkreślał przedsiębiorca Szymon Siuda.

A kto jeszcze poza przedsiębiorcami i samorządami może korzystać w unijnego wsparcia? – My, mieszkańcy, którzy się stowarzyszamy w organizacjach, stowarzyszeniach, którzy działamy lokalnie. Powinniśmy współpracować ze swoimi włodarzami i mówić im, jakie mamy potrzeby. Od tego są konsultacje. Mamy możliwość oddolnie decydować, na czym nam zależy, to wielka wartość UE – tłumaczył Radosław Wróblewski – Rzecznik Funduszy Europejskich.

Co poza pieniędzmi dała na wspólnota? - Swobodny przepływ ludzi przez granicę. Dziś trudno sobie wyobrazić, żeby te granice były zamknięte – mówił starosta Grzegorz Garczyński. To także zupełnie inny wizerunek Polski w świecie. - Właśnie wróciłem z Ukrainy. I oni mówią: u was jest tak normalnie. Oni nam zazdroszczą i bardzo by chcieli tej normalności, bardzo by chcieli wejść do Unii. Borykają się z wieloma problemami, które dla nas spowszedniały. My zapominamy, jaki przez te 15 lat nastąpił skok cywilizacyjny – wyjaśnił reżyser Andrzej Słodkowski.

Unia dała nam już bardzo dużo. A jaka czeka nas przyszłość? - Chcemy razem urządzać Europę. Deklaracja bukaresztańska mówi, żeby włączyć i zaangażować obywateli. Będziemy mieli koncentrację priorytetów. Najważniejszy z nich to Europa bliżej obywateli – region bliżej obywateli. To specjalnie dedykowane programy dla środowisk, które potrzebują wsparcia, jak np. seniorzy. Trzeba pamiętać o różnych środowiskach. Drugi priorytet to Europa i region silny społecznie. To ochrona zdrowia, kultura, dziedzictwo kulturowe i dostęp do jego dóbr. Dlatego już teraz modernizujemy teatry, filharmonię, muzea. To także inwestycje w edukację. Potrzebne jest wsparcie finansowe w celu wyrównywania szans. Największe pieniądze w nowej perspektywie trafią na rozwój Europy bardziej inteligentnej: dla firm, na nowoczesne technologie. To także wsparcie uczelni wyższych tak, aby sprostać potrzebom młodych ludzi. Region ma być tez przyjazny środowisku. To walka ze smogiem, wymiana kopciuchów, termomodernizacje, odnawialne źródła energii. Postawimy też na wyrównywanie szans – podkreślała marszałek Polak. - Chciałbym, żebyśmy byli Europą odpowiedzialnych obywateli. Ubolewam nad niską frekwencją. Mam nadzieje ze będziemy wychowywać odpowiedzialne społeczeństwo – dodał burmistrz Marek Cebula.

Mieszkańcy Krosna akcentowali, aby w przyszłości zwrócić uwagę na potrzeby średnich i małych miast. - Jest szansa w nowej perspektywie, żeby małe ośrodki były liderami w Unii Europejskiej – odpowiedziała marszałek Polak. Zaznaczyła jednocześnie, że chciałaby, aby w kolejnej perspektywie prężnie funkcjonowały małe ZIT-y.

W programie spotkania znalazła się także m.in. kreatywna przestrzeń dla najmłodszych, strefa sportowa, zorganizowany Bike Bar, w którym jadąc na rowerze, siłą własnych mięśni można było przygotować zdrowy koktajl owocowy. Zainteresowani pozyskaniem środków z Unii Europejskiej mogli skorzystać z porady ekspertów.

Galeria: 15 lat Polski w UE

Zobacz również