Lubuska delegacja z wizytą we Francji

Pobierz PDF
Trwa oficjalna wizyta lubuskiej delegacji w zaprzyjaźnionym Departamencie Le lot. Regiony współpracują ze sobą już od kilkunastu lat m.in. w zakresie wymiany kulturalnej i gospodarczej. Wyjazdowi przewodniczy Tadeusz Jędrzejczak - Członek Zarządu Województwa Lubuskiego. W wyjeździe bierze udział Edward Fedko - Przewodniczący Komisji Współpracy Zagranicznej i Promocji Województwa.

Wizyta rozpoczęła się od spotkania w Cahors. To stolica Departamentu Le lot. Rozmawiano o działalności francuskiego regionu m.in. w zakresie wsparcia lokalnych przedsiębiorców i rozwoju turystyki. Departament Le lot słynie z produkcji wina i tak samo jak województwo lubuskie inwestuje w promocję lokalnych winiarzy.

W Departamencie Le lot znajduje się także szczególny park, który ze względu na swoje niepowtarzalne walory został wpisany na listę UNESCO. Dyskutowano o zarządzaniu takimi obszarami oraz pozyskiwaniu środków na ich utrzymanie i rozwijanie bazy turystycznej. To doświadczenia szczególnie ważne dla województwa lubuskiego, bo w naszym regionie znajdują się chociażby Park Mużakowski i Geopark Łuk Mużakowa, które również znajdują się na liście UNESCO. Podczas spotkania nie zabrakło także tematów z innych obszarów. Dyskutowano na temat zagospodarowania przestrzennego regionu oraz jego promocji, opieki socjalnej, informatyzacji, a także kształcenia i zachęcania młodzieży do pozostania w rodzinnych stronach.

Pierwszego dnia lubuska delegacja udała się też na spotkanie do centrum pożarnictwa. Rozmawiano o dobrych praktykach w zakresie zabezpieczeń przeciwpożarowych regionu i zarządzania kryzysowego. Była to dobra okazja do wymiany wzajemnych doświadczeń, gdyż Departament Le lot podobnie jak województwo lubuskie charakteryzuje się wysokim zalesieniem.  

 

Galeria: Wizyta w Departamencie Le Lot

Zobacz również