Młodzi sportowcy powalczą o medale

Pobierz PDF
Województwo lubuskie po raz piąty będzie gościć u siebie młodych olimpijczyków. - To dla nas wyjątkowy zaszczyt i docenienie naszych wieloletnich działań na rzecz promocji zdrowego stylu życia. Tegoroczne sportowe zmagania młodzieży łączą dwa wspaniałe jubileusze, ponieważ 25. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży odbywa się w roku 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak, przewodnicząca komitetu honorowego.

- Jesteśmy wyjątkowym regionem w Polsce, który wybrał jako inteligentną specjalizację w ramach strategii rozwoju województwa zdrowie i jakość życia, dlatego tak ważne jest upowszechnianie sportu i rozwój infrastruktury niezbędnej do jego uprawiania – dodaje Elżbieta Anna Polak.

XXV Ogólnopolska Olimpiada w Sportach Letnich LUBUSKIE 2019 odbywać się będzie na terenie województwa lubuskiego, a centralnym miejscem będzie Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji imienia Zbigniewa Majewskiego w Drzonkowie. Przygotowanie i przeprowadzenie rozgrywek zlecone zostało Lubuskiej Federacji Sportu.

Zawody obejmą około 6000 uczestników, w tym ponad 4000 sportowców. Rozgrywane będą w okresie od czerwca do sierpnia 2019 roku na terenie całego województwa w 33 dyscyplinach sportu. Są one najwyższym etapem rozgrywek rangi mistrzostw Polski i często pierwszym krokiem w karierze sportowej późniejszych medalistów Igrzysk Olimpijskich.

Województwo lubuskie było już organizatorem Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Halowych w roku 2002 oraz w 2017 r., a także Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Letnich w latach 2004 i 2010.

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, to krajowe zawody sportowe, w których startują dzieci i młodzież w wieku szkolnym. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży odbywa się od 1995 roku. Zawody te podzielone są na bloki:

 * do 2011 odbywały się w czterech kategoriach: sportach letnich, sportach zimowych, sportach halowych, biegach przełajowych,

 * od 2012 są 3 kategorie: letnie i halowe, umysłowe, zimowe.

Początkowo gospodarzem olimpiady były miasta, a od 2000 roku organizacja olimpiady należy do wybranego województwa. Wyjątek stanowią dyscypliny, które z powodu braku odpowiedniej infrastruktury odbywają się poza województwem-gospodarzem.

Organizacja OOM opiera się na ścisłej współpracy z okręgowymi związkami i klubami sportowymi działającymi w dyscyplinach sportowych objętych programem Olimpiady.

Olimpiada, to jedyne w swoim rodzaju krajowe zawody sportowe, w których zawodnicy w różnych dyscyplinach zdobywają punkty dla swojego województwa, walcząc o zwycięstwo w klasyfikacji ogólnej. Startuje w nich młodzież w kategorii wiekowej junior młodszy, a w wybranych dyscyplinach w kategorii junior.

Uroczyste otwarcie Olimpiady odbędzie się 4 czerwca br. o godz. 19.30 (parkur WOSiR w Drzonkowie). 

Z okazji 25 – lecia Olimpiad oraz 100- lecia PKOL  5 czerwca 2019 r. w Drzonkowie odbędzie się konferencja, podczas której dokonane zostanie Podsumowanie cyklu 25 lecia Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Polsce, ocena stanu organizacyjnego, zachodzących zmian, rozwoju i poziomu sportowego oraz roli olimpiad w systemie szkolenia i współzawodnictwa sportowego w Polsce. Perspektywy rozwoju olimpiad sportowych w Polsce.  

Więcej na stronie:http://www.oom2019.zgora.pl/

Zobacz również