Festiwal, który zbliża

Pobierz PDF
Trwa Międzynarodowy Festiwal Folkloru Oblicza Tradycji. To okazja do przyjrzenia się z bliska kulturom całego świata, które poznajemy za sprawą zaproszonych zespołów. Z jednym z nich o nazwie Vrstek spotkał się członek zarządu Tadeusz Jędrzejczak. Słowacy przyjechali z regionu zwanego Krajem Nitrzańskim, czyli regionu partnerskiego Województwa Lubuskiego.

Zespół Vrstek powstał blisko 30 lat temu. Od tego czasu czaruje wykonywaniem słowackich piosenek ludowych na różnych imprezach i festiwalach. – Jesteśmy regionem partnerskim, tym bardziej cieszę się, że możemy się spotkać. Razem ze Słowacją wstępowaliśmy do Unii Europejskiej oraz NATO, dlatego nie mamy żadnych granic. Współpracujemy i znamy się od dawna – mówił podczas powitania gości Tadeusz Jędrzejczak.

Lubuszanie zespół Vrstek mogą zobaczyć np. w piątek w zielonogórskim amfiteatrze. Tego dnia Słowacy wystąpią na Gali Finałowej Festiwalu, która rozpocznie się o godz. 19:00. Nieco wcześniej, bo w czwartek (11 lipca) z zespołem spotka się Radosław Brodzik - Dyrektor Biura Współpracy Zagranicznej, który towarzyszy zespołowi podczas jego wizyty w Lubuskiem.

Kraj Nitrzański

Położony jest w południowo-zachodniej części Słowacji. Stolica regionu to Nitra, będąca czwartym pod względem wielkości miastem w kraju (około 90 tys. mieszkańców). Region posiada urozmaicone ukształtowanie terenu, które zapewnia wiele miejsc wartych odwiedzenia. Dodajmy, że Nitra to chyba najbardziej różnorodny region pod względem mikroklimatu, a co za tym idzie win. Oficjalna współpraca z Województwem Lubuskiem rozpoczęła się w 2008 r.

Galeria: Spotkanie z zespołem ludowym Vrstek

Zobacz również