OFF to MOC (wideo)

Pobierz PDF
Rusza XI Solanin Film Festiwal. Kolejny raz pod hasłem OFF to MOC. Od 21 do 25 sierpnia Nowa Sól ponownie stanie się offową stolicą Polski, która gościć będzie twórców alternatywnych oraz gwiazdy. W tym roku twórcy festiwalu przygotowali filmy konkursowe, pokazy specjalne, premiery, seanse z zaprzyjaźnionych festiwali, a także filmy upamiętniające trzydziestolecie wolnej Polski. - To już wielka tradycja regionu. Turystów przyciąga dobry, mocny film i taka jest oferta Solanina. To nasza wakacyjna kulturalna oferta – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

W tym roku festiwal zapowiada się naprawdę interesująco. - Program w tym roku jest wyjątkowy. To nie tylko mocne kino, ale również plejada gwiazd. Twórcy postarali się o to, żeby repertuar był intersujący i był magnesem dla mieszkańców i turystów – podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak.

Festiwal będzie miał mocną klamrę, bo rozpocznie się projekcją filmu ,,Jak pies z kotem”, po którym odbędzie się spotkanie z Robertem Więckiewiczem, a zakończy przedpremierowym pokazem najnowszego filmu Pedro Almodovara ,,Ból i blask”. Projekcje konkursowe i specjalne, tradycyjnie odbędą się w Nowosolskim Domu Kultury. -  W tym roku wpłynęło 200 filmów. Do konkursu zakwalifikowało się 37 tytułów, w kategoriach: Kino Niezależne, Konkurs Animacji i Kino Offowe (tu z podziałem na dokument i fabułę) – wyjaśnia Eliasz Gramont – dyrektor Festiwalu. Nowym miejscem na festiwalowej mapie jest siedziba teatru Terminus A Quo, gdzie odbędą się nieodpłatne seanse filmów nagrodzonych rok temu, pod szyldem OFF DO POTĘGI: The Best OFF 10. Solanin Film Festiwal, a także Filmy wolności po 1989, np. ,,Psy” Władysława Pasikowskiego czy ,,Dług” Krzysztofa Krauze.

Oprócz filmów konkursowych, tradycyjnie pojawią się obrazy z udziałem jurorów, a w tym roku skład jury i pokazy z nim związane prezentuje się następująco: dokumentalistka Marta Prus, trzykrotna zdobywczyni Grand Prix Solanina (obsypany nagrodami film ,,Over The Limit”, w sobotę), aktorka Katarzyna Zawadzka (sfilmowany z jej udziałem spektakl ,,Krzywy Domek” w reż. Anny Wieczur-Bluszcz, w piątek),aktor Rafał Mohr (film Wojtka Smarzowskiego ,,Kler”, w czwartek), redaktor Trójki Ryszard Jaźwiński (entuzjastycznie recenzował film ,,Diego”, w sobotę) oraz aktor Artur Barciś, który  przywiezie swój ABS czyli ,,Artur Barciś Show”.

Pozostali goście (poza wspomnianym już R. Więckiewiczem) to: Olga Bieniek, dzięki której zobaczymy przedpremierowo fragmenty filmu o zespole Kult; Kalina Alabrudzińska, wyróżniona za film ,,Nic nie ginie” na festiwalu Młodzi i Film, laureat Grand Prix Solanin Film Festiwal Kuba Radej, aktor Philippe Tłokiński, który był już jurorem na 7.S olaninie i coś dla maniaków ery VHS i nie tylko czyli lektor Maciej Gudowski, który przeczyta sobotnią galę nagród.

Dodatkowo na 11. Solaninie zobaczymy filmy z zaprzyjaźnionych festiwali: czeskiego 3KINO Praha, niemieckiego Film Festival Cottbus i łączącego Polskę, Czechy i Niemcy Niesse Film Festiwal. Po raz kolejny dla artystów otworzy się Nowosolska Galeria Bezdomna. Jej założeniem było pojawiać się co roku w nowym miejscu, aletym razem ponownie zabierze wszystkich na dziedziniec i do cel byłego ARESZTU ŚLEDCZEGO. Będzie można zobaczyć tam wystawy grafik, instalacje plastyczne oraz mocny performance, który wzmocni przekaz! - Mam nadzieję, że województwo będzie mogło się cieszyć i radować gośćmi i przebywaniem w Sali kinowej – mówi Grzegorz Potęga – radny województwa, były dyrektor festiwalu.

Samorząd województwa od początku wspiera Solanin Film Festiwal. W tym roku kwotą 70 tys. zł.  

Galeria: Festiwal Filmowy Solanin 2019

Zobacz również