Misja Chiny - czas na podsumowanie

Pobierz PDF
W czerwcu br., lubuska delegacja przedsiębiorców oraz radnych województwa wzięła udział w misji gospodarczej do Kantonu w Chinach. 9 września delegaci spotkali się z marszałek Elżbietą Anną Polak w celu podsumowania wyjazdu. Opowiedzieli o efektach misji. - Te misje to najlepsza lekcja. Wiele można zobaczyć, zdobyć doświadczenia, podpatrzeć. Te misje to wspaniały sposób na rozwój – podkreślała marszałek.

Misja do Chin była kolejną organizowaną przez urząd marszałkowski w ramach RPO Lubuskie 2020. W tym roku, 50 lubuskich przedsiębiorców odwiedziło cztery kraje na dwóch kontynentach. Wizyta w Kantonie była okazją do zaprezentowania potencjału gospodarczego regionu lubuskiego, a dla przedsiębiorców okazją do nawiązania kontaktów biznesowych. Uczestnicy zapoznali się ze specyfiką prowincji oraz uwarunkowaniami prowadzenia biznesu w Chinach. Do najważniejszych punktów wizyty zaliczyć należy: spotkanie w Konsulacie RP w Kantonie, spotkania w izbach handlowych, wizyty w firmach, czy spotkania B2B. Uczestnicy misji odwiedzili także międzynarodowe targi branży inteligentnego budownictwa i zarządzania energią na świecie. Lubuskie reprezentowały firmy z sektorów: IT, automatyki przemysłowej, elektromobilności oraz energii.

Okazuje się, że są już pierwsze efekty wyjazdu. Przedsiębiorcy poinformowali, że nawiązane kontakty zaczynają przynosić konkretne korzyści biznesowe dla reprezentowanych przez nich firm. - To nam otworzyło oczy i umysły. Zaskoczyło nas to, że pojechaliśmy do miejsca, gdzie technologia się rodzi, a nie gdzie jest kopiowana. W kraju nigdy byśmy tego nie doświadczyli. Żeby zadbać o rozwój nie trzeba wymyślać czegoś od nowa, można iść już przetartą drogą. Tam spotkaliśmy innowacje – podkreślał Piotr Pardej z firmy RAC Systems. Podczas spotkania marszałek podkreślała, że wizyty mają nie tyle przynieść korzyści biznesowe, co otworzyć Lubuskie i lubuskich przedsiębiorców na świat. Być inspiracją. - Trzeba wykorzystać umowę Polska-Chiny i obecność przedstawicieli Chin w Warszawie. Wcale nie trzeba tam jechać. Mamy też region partnerski, z którym mamy dobre relacje. Jest się czego od niech uczyć w każdym zakresie. Szczególnie w zakresie nowoczesnych technologii – podkreślała.

Delegacji przewodniczyli radni województwa Anna Synowiec oraz Sebastian Ciemnoczołowski. Udział w niej wzięli:
Ekoenergetyka Polska Sp. z o.o. (Zielona Góra)
Nextronic Sp. z o.o. (Zielona Góra)
POSTĘP S.A (Świebodzin)
Intermedia Agencja Interaktywna Bożena Szymczak (Zielona Góra)
RAC Systems Sp. z o.o. (Płoty)
Perceptus S.A. (Zielona Góra)
Elite Invest  Sp. z o.o. (Zielona Góra)
Projektowanie Ekspertyzy Obsługa Inwestycji mgr inż. Stanisław Golda (Gorzów Wielkopolski)
Biuro Opracowań Środowiskowych ENVIPOSSE Małgorzata Ratajczak (Zielona Góra)
Agacki-Szymczak sp.j. (Zielona Góra)

Galeria: Misja Chiny - czas na podsumowanie

Zobacz również