Lubuskie pociągi wjadą do Niemiec

Pobierz PDF
Lubuski tabor kolejowy wzbogacił się o nowy pojazd. Jest nim spalinowy zespół trakcyjny Link, dostarczony przez Pesę Bydgoszcz. Co ważne to pierwszy pojazd z podwójną homologacją (polską i niemiecką), dzięki czemu może on obsługiwać połączenia transgraniczne. - Przewozy kolejowe to jeden z priorytetów, jeśli chodzi o sprawność funkcjonowania transportu publicznego w naszym regionie - mówił członek zarządu Marcin Jabłoński, który wziął udział w inauguracyjnym przejeździe.

- Chcemy zapewnić wszystkim mieszkańcom, także tym nie mającym możliwości poruszania się własnymi pojazdami, żyjącym na obszarach gorzej skomunikowanych, by nie zostali w żaden sposób wykluczeni. Stąd ta dbałość i coroczny udział w budżecie województwa kilkudziesięciomilionowej kwoty, która przeznaczana jest na wsparcie przewozów regionalnych. W tym roku to już blisko 50 mln zł, co przynosi pozytywne efekty - tłumaczył członek zarządu Marcin Jabłoński.

Nowy pociąg po raz pierwszy można było zobaczyć dziś na dworcu kolejowym w Zielonej Górze. Został zaprezentowany podczas konferencji prasowej, po której odbył się inauguracyjny przejazd do stacji Czerwieńsk. - To kolejny nowoczesny pociąg w województwie lubuskim. Niezwykle przyjazny pasażerom, w tym osobom niepełnosprawnym. Co ważne, trafił do nas dzięki zakupom wcześniejszym, w ramach budżetu pochodzącego ze środków Unii Europejskiej - zapewniał senator Waldemar Sługocki.

Lubuski Link powstał na bazie konstrukcji przygotowanej dla niemieckiego przewoźnika NEB. Składy zostały przekazane województwu lubuskiemu bezpłatnie na mocy ugody sądowej jako zadośćuczynienie za niedotrzymanie warunków umowy z 2013 roku. - Chciałbym podziękować Pesie. Pomimo wielu głosów, które dobiegały do nas z kraju o problemach, zaufalismy partnerowi, podpisaliśmy ugodę. Bardzo mnie cieszy, że Pesa z tej ugody się doskonale wywiązała - twierdził Sławomir Kotylak, Dyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji UMWL.

Do kwestii ugody odniósł się także Dyrektor Sprzedaży Rynku Kolejowego PESA Bydgoszcz Jerzy Berg. - To pierwszy z pojazdów, który dostarczyliśmy. Kolejny zostanie dostarczony przed świętami, więc województwo będzie miało 2 nasze najnowsze pojazdy. Są to pojazdy w standardzie niemieckim - mówił Jerzy Berg.

Składy będą mogły korzystać zarówno z polskiej, jak i niemieckiej infrastruktury kolejowej. Zwiększa to szanse na uruchomienie dodatkowych połączeń transgranicznych np. do Berlina, Drezna, czy też Cottbus. Dodajmy, że w początkowym okresie Linki zostaną skierowane na trasy: Zielona Góra-Frankfurt oraz Zielona Góra-Gorzów Wlkp.

- Przewozy Regionalne będą stały na straży kultury technicznej, aby nasza oferta była coraz bardziej profesjonalna i coraz lepsza. Życzyłbym sobie kontynuacji takiej dobrej współpracy z samorządem województwa - mówił członek zarządu spółki „Przewozy Regionalne” Jarosław Klasa.

- Bardzo cieszymy się z pojazdu, który wzbogaci nasza flotę i pozwoli rozbudować siatkę połączeń przygranicznych. Pojazd już jutro trafi do ruchu. Będzie można się nim cieszyć oraz komfortowo podróżować - dodał Dyrektor Lubuskiego Oddziału Spółki „Przewozy Regionalne” Krzysztof Pawlak.

Wartość jednego składu to ponad 17 mln zł.

Galeria: Lubuskie pociągi wjadą do Niemiec

Zobacz również