Jak przygotować się na zmiany klimatu?

Pobierz PDF
Klimat się zmienia, a pogoda coraz częściej potrafi zaskakiwać gwałtownością. Na nowe wyzwania musi przygotować się większość z nas. Odpowiedzi na pytania, jak to zrobić szukali dziś w Urzędzie Marszałkowskim uczestnicy specjalnej konferencji, którą otworzył wicemarszałek Łukasz Porycki. Dotyczyła one przede wszystkim „Wzmacniana odporności na zmiany klimatu poprzez wykorzystywanie potencjału małej retencji i środowiska przyrodniczego”.

- Na pewno trzeba poprawić retencję, bo ta woda nam "ucieka". Musimy ją gromadzić i uświadamiać rolników, aby wodę oszczędzali. Trzeba im dać jednak pomysły i środki finansowe na ten cel, tak jak jest to w wielu krajach Europy, bo sami sobie z tym nie poradzą - przekonywał wicemarszałek Łukasz Porycki.

Ekstremalne zjawiska np. lokalne podtopienia, czy też powodzie już teraz są odczuwalne dla wielu mieszkańców województwa lubuskiego. Wystarczy przyjrzeć się także np. tegorocznej suszy. Dotknęła ona większość gmin w regionie.

- Susza dała nam się we znaki bardzo mocno w zeszłym roku. Do niedawna mieliśmy za mało stacji pomiarowych i według wskazań suszy nie było w województwie lubuskim. Tak też widziano to w Warszawie. Samorząd wojewódzwa podjął decyzję o przeznaczeniu pieniędzy na budowę nowych stacji w całym regionie. Teraz odczyty są bardziej miarodajne i bliższe prawdy - tłumaczył wicemarszałek Łukasz Porycki.

Dlatego tak ważne jest, aby z wyprzedzeniem przygotować się do walki z niekorzystnymi zmianami klimatu. Jak przekonywali uczestnicy konferencji, jednym ze sposobów może być wspomniane już zwiększenie potencjału małej retencji. Eksperci zapewniali również, że działania warto zogniskować wokół wykorzystania środowiska przyrodniczego. Pomoże to na poziomie lokalnym zaadoptować się do nowej, pogodowej rzeczywistości.

W konferencji udział wzięli m.in. samorządowcy, przedstawiciele instytucji rządowych, naukowcy oraz rolnicy.

Galeria: Konferencja dotycząca klimatu

Zobacz również