Kobiecy tenis w Lubuskiem

Pobierz PDF
Tenisistki reprezentacji Polski juniorek przygotowują się do Drużynowych Mistrzostw Świata. Od niedzieli trenują w Zielonej Górze. We wtorek, 3 grudnia, spotkały się z marszałek Elżbietą Anną Polak. - To już druga wizyta, więc mam nadzieję, że to już będzie tradycja, że zawodniczki z Lubuskiego ruszą w świat po złoto, bo my jesteśmy regionem mistrzów, a to zobowiązuje – podkreślała marszałek.  Rozmowa, w której udział wziął także sztab szkoleniowy, dotyczyła organizacji międzynarodowego turnieju tenisa kobiecego, który ma się odbyć jesienią przyszłego roku.

Młode polskie tenisistki już po raz drugi wybrały Zieloną Górę na miejsce przygotowań do ważnej imprezy. - Lubuskie to bardzo dobre miejsce do trenowania, dlatego tutaj jesteśmy. Jesteśmy już po raz drugi na zgrupowaniu. Lubimy tutaj wracać. Mamy bardzo dobre warunki do trenowania, a co najważniejsze - spokój, możemy się skupić tylko na pracy i dlatego tutaj jesteśmy – podkreślał Dawid Celt – kapitan reprezentacji.
Jak zaznaczył Mirosław Skrzypczyński, prezes Polskiego Związku Tenisowego, w Lubuskiem jest po prostu dobry klimat dla sportu, w tym dla tenisa. – Pani marszałek wspiera sport, w tym także tenis. Mogliśmy już liczyć na wsparcie organizacji narodowego dnia tenisa w Warszawie – największej i najbardziej prestiżowej imprezy w Polsce. W Zielonej Górze nie jesteśmy przypadkowo na zgrupowaniu przed drużynowymi mistrzostwami świata w Luksemburgu, które odbędą się w lutym. Jest tu sprzyjający klimat sportowy i obiekty. Zawsze możemy liczyć na wsparcie pani marszałek – podkreślał.
Rozmowa dotyczyła także organizacji Międzynarodowego Turnieju Tenisowego Kobiet w 2020 roku. Marszałek już zadeklarowała objęcie wydarzenia patronatem honorowym. Zielona Góra była już gospodarzem międzynarodowego turnieju tenisowego kobiet. W lutym tego roku w Zielonej Górze odbywały się Drużynowe Mistrzostwa Świata Kobiet Fed Cup by BNP Paribas. Wcześniej, w 2013 r. w Zielonej Górze odbył się mecz Pucharu Davisa Polska – RPA, a w 2015 r. w hali CRS w Pucharze Federacji polskie tenisistki spotkały się ze Szwajcarkami.

O tym, że Lubuskie chce być kojarzone z dobrym tenisem, mówił poseł na sejm RP Waldemar Sługocki: - Tenis to dyscyplina, która elektryzuje opinię publiczną od wielu lat. Wcześniej za sprawą Wojciecha Fibaka, później Agnieszki Radwańskiej, teraz Huberta Hurkacza. Przede wszystkim panie wiodą prym, jeżeli chodzi o tenis ziemny. Polskie zawodniczki osiągają coraz lepsze wyniki. Lubuskie chce w tych sukcesach partycypować i być postrzegane jako sprawdzony partner, przykład profesjonalizmu i dobrze przygotowywanych imprez sportowych – wyjaśnił.

Wizyta reprezentacji tenisistek juniorek w Zielonej Górze związana jest ze zgrupowaniem kadry w ramach przygotowań do FED CUP (Pucharu Federacji) - drużynowych rozgrywek tenisowych krajowych reprezentacji kobiecych (to odpowiednik męskiego Pucharu Davisa), które rozegrane zostaną w Luksemburgu. Polska trafiła do Grupy A wraz z Serbią, Szwecją, Turcją, Słowenią i Luksemburgiem. Turniej odbędzie się w Esch-sur-Alzette w Luksemburgu w pierwszym tygodniu lutego 2020 roku.

Trener oraz tenisistki wskazały Zieloną Górę do treningów z uwagi na znakomitą infrastrukturę (trenują w halach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Sulechowskiej) oraz świetną atmosferę. Znają dobrze te obiekty.

W spotkaniu z marszałek Elżbietą Anną Polak udział wzięli:

  1. Waldemar Sługocki, poseł na Sejm RP
  2. Dawid Celt, kapitan reprezentacji
  3. Maciej Domka, drugi trener
  4. Paweł Rzepecki, trener przygotowania fizycznego
  5. Mirosław Skrzypczyński, prezes Polskiego Związku Tenisowego
  6. Tenisistki – Magdalena Frech, Maja Chwalińska, Katarzyna Kawa, Paula Kania, Martyna Kubka, Weronika Falkowska, Joanna Zawadzka.
  7. Sławomir Kotylak, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji 

Galeria: Reprezentacja polskich tenisistek

Zobacz również