Olga Tokarczuk odebrała Nobla

Pobierz PDF
Lubuszanka z pochodzenia - urodzona w Sulechowie - wybitna polska pisarka, eseistka, autorka scenariuszy i poetka, ale także obrończyni praw kobiet i demokracji oraz ekologii, Olga Tokarczuk we wtorek odebrała złoty medal i dyplom z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa. Autorka otrzymała Literacką Nagrodę Nobla za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia".

Olga Tokarczuk pochodzi z Sulechowa (woj. lubuskie), ale od lat związana jest z Dolnym Śląskiem. Nie tak dawno gościliśmy przyszłą noblistkę w regionie lubuskim - Olga Tokarczuk była gościem Akademii Sztuk Przepięknych na tegorocznym Pol'and'Rock Festival.

Jak podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak już w 2020 roku chcielibyśmy zainaugurować Festiwal literacki im. Olgi Tokarczuk. - Napisałam prośbę o objęcie patronatem tego wydarzenia i przyjęcie tytułu Ambasadorki Województwa Lubuskiego do naszej wspaniałej noblistki. 11 listopada spotkałam się w Zaborze z właścicielem pałacu w Klenicy Bogdanem Macewiczem oraz dyrektorem domu kultury w Sulechowie Tomaszem Furtakiem i od początku wydaje się, że wszyscy nie tylko sprzyjają, ale też chętnie stworzą partnerstwo dla tej inicjatywy – mówi marszałek.  Literacki Telemost
WiMBP im. C. Norwida w Zielonej Górze wraz z WiMBP im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp. zapraszają na wspólne wydarzenie „LITERACKI TELEMOST – Czytamy książki noblistki Olgi Tokarczuk”.

Do wspólnego głośnego czytania fragmentów prozy noblistki zaproszono dziennikarzy, dyrektorów instytucji kultury i organizacji pozarządowych oraz młodzież. Wydarzenie ma charakter otwarty, każdy może się przyłączyć.

10 grudnia 2019 r.

  • godz. 17.00 – Biblioteka Herberta w Gorzowie Wielkopolskim
  • godz. 18.00 – Biblioteka Norwida w Zielonej Górze (mediateka Góra Mediów)

W Zielonej Górze usłyszymy fragmenty następujących książek Olgi Tokarczuk: „Księgi Jakubowe”, „Gra na wielu bębenkach”, „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, „Lalka i perła” oraz „Anna In w grobowcach świata”.

Wydarzenie będzie także transmitowane w internecie.

Szczegóły na stronie internetowej  oraz na Facebooku

Zobacz również