PET/CT działa od roku

Pobierz PDF
Minął rok od podpisania 5-letniej umowy między zarządem gorzowskiej lecznicy a Narodowym Funduszem Zdrowia na wykonywanie badań PET/CT. - Samorząd Województwa z pełną determinacją wsparł finansowo zakup tego sprzętu. Lubuszanie muszą mieć możliwość wykonywania specjalistycznych badań w  naszym regionie. Nowoczesna pracownia PET to kolejny krok rozwoju lubuskiej onkologii i całej ochrony zdrowia – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Utworzenie pracowni PET/CT nie byłoby możliwe bez wsparcia samorządu województwa i władz Gorzowa. Na zakup urządzenia i roboty budowlane samorząd województwa przeznaczył ponad 3,2 mln złotych, a miasto Gorzów Wlkp.- 1,7 mln zł.

Pracownia PET/CT to jedyna taka pracownia (będąca częścią szpitala) w województwie lubuskim. Przed jej uruchomieniem szacowano, że z badań będzie korzystało ok. 40 osób miesięcznie. Dziś wiemy, że jest ich dużo więcej. W ciągu roku specjaliści z gorzowskiego szpitala przebadali 769 pacjentów, co średnio daje ponad 64 badań miesięcznie. Rekordowy był październik. Wówczas wykonano aż 105 badań. Najmłodsza szpitalna pracownia w ciągu niespełna roku uzyskała status kliniczny.

- To był dla nas bardzo pracowity rok. Dziś z dumą możemy powiedzieć, że jesteśmy liderem innowacyjności w zakresie diagnostyki nowotworowej, nie tylko w skali województwa lubuskiego, ale także Polski - mówi dr n. med. Piotr Zorga – kierownik Klinicznego Zakładu Medycyny Nuklearnej w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. - Możemy pochwalić się najwyższą jakością wykonywanych badań, a dzięki ultraczułemu skanerowi zapewnić pacjentowi maksymalną ochronę i minimalizację zagrożenia. Utworzenie pracowni PET/CT w gorzowskim szpitalu to ogromna korzyść dla pacjentów. Pozytonowa tomografia emisyjna (PET) daje możliwość oceny nawet drobnych (kilkumilimetrowych) zmian, które mogą nie być widoczne w innych technikach radiologicznych. Co bardzo istotne, w naszym zakładzie, skutecznie wykorzystujemy bramkę oddechową do badań zmian nowotworowych w układzie oddechowym – dodaje dr Zorga.

Kliniczny Zakład Medycyny Nuklearnej w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. w ciągu kilku miesięcy wprowadził nowe metody diagnostyczne i wykonujemy już 3 pełne zakresy badań refundowanych przez NFZ. Zakład poza powszechnie stosowaną w PET/CT fluorodeoksyglukozą (18F-FDG - do oceny chorób nowotworowych i metabolizmu mózgu), jako pierwszy w województwie wykorzystał  cholinę (do oceny wznowy procesu nowotworowego u pacjentów z rakiem prostaty lub nerki. Jest też w gronie nielicznych placówek w Polsce, które do wykrywania zmian nowotworowych w kościach wykorzystują fluorek sodu (NaF-18).

- Staramy się za wszelką cenę sprostać potrzebom Lubuszan i mieć dla nich szeroką ofertę badań i metod leczniczych. Dlatego bardzo ściśle współpracujemy z Ośrodkiem Radioterapii gorzowskiego szpitala, dla którego wykonujemy badania ułatwiające zaplanowanie radioterapii o zmiennej modulowanej intensywności wiązki – dodaje dr Piotr Zorga.

Dzięki pracowni PET/CT w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. Lubuszanie na terapie nie muszą szukać specjalistycznej pomocy poza regionem w Poznaniu, Wrocławiu, Bydgoszczy czy Warszawie. Teraz mogą skorzystać z pełnej diagnostyki niemal w miejscu zamieszkania.

- Jako jedyni w województwie posiadamy tak nowoczesne urządzenie. Mamy też świetnych specjalistów, który chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zakład w krótkim czasie uzyskał status kliniki. Dzięki temu mamy możliwość przeprowadzania praktycznych zajęć dla przyszłych lekarzy. Pierwsza grupa studentów Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego miała już u nas swoje zajęcia. Pacjenci też nas doceniają Nie szczędzą nam pochwał i podziękowań. Nie spoczywamy jednak na laurach. Wciąż chcemy się rozwijać i już mamy bardzo ambitne plany na przyszłość – zapewnia kierownik Klinicznego Zakładu Medycyny Nuklearnej w gorzowskim szpitalu.


Materiał: Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. Sp. z o.o.

Zobacz również