Podsumowanie i plany na przyszłość

Pobierz PDF
– Dzisiejsze spotkanie jest okazją do podsumowania. Uważam, że warto rozmawiać, żeby nie zmarnować tego potencjału. W przyszłym roku obchodzić będziemy 30-lecie samorządu. Już dziś można się zastanowić, w jaki sposób uczcić to wydarzenie - mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak. 13 grudnia br. odbyło się spotkanie kapituły, która przyznała tytuł Człowieka 30-lecia Wolnej Polski. W spotkaniu uczestniczyli także nagrodzeni.        

- Ten rok był wyjątkowy, świętowaliśmy 30-lecie wolnej, odrodzonej Polski. W 1989 roku my, Polacy zrobiliśmy razem rewolucję społeczną. 30 lat temu Polacy po raz pierwszy wzięli sprawy w swoje ręce i zaczęli urządzać swoją ojczyznę po swojemu. Te 30 lat to wielkie zmiany – także dla regionu lubuskiego. Nauczyliśmy się iść bez kompleksów i z podniesioną głową. To był optymistyczny impuls. Przez te 30 lat każdy miał swoją historię - mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

W przyszłym roku będziemy obchodzić 30-lecie samorządu, warto się zastanowić, w jaki sposób uczcić to wydarzenie – podkreślała marszałek. Podjęto decyzję, że warto byłoby wydać publikację „Lubuskie w 30-leciu Wolnej Polski”. Byłaby to publikacja, w której wyróżnieni mogliby podzielić się swoimi wrażeniami, historią, emocjami i przeżyciami.  Jak podkreślano byłaby to ważna  publikacja. Jedną z propozycji, z którą zgodzili się uczestnicy spotkania było, aby wydać ją w formie wywiadów, gdyż każdy z nas nosi w sobie wspaniałą historię i inne doświadczenia.     

Podczas spotkania każdy z uczestników zabrał głos:
Czesław Grabowski: warto, aby taka publikacja powstała. Każdy z nas nosi w sobie wspaniałą historię. i dobrym pomysłem jest pokazanie tej historii przez wywiady.     

prof. dr hab. inż. Uniwersytetu Zielonogórskiego – Michał Kisielewicz: myślę, że forma wywiadów daje możliwość powrotu do szczegółów.  To również zmiany jakie zaszły w ludziach i warto to pokazać.

Urszula Chudak – Lubuska Społeczna Rada Seniorów: zaproponowała, aby w takiej publikacji  pokazać zwyczajnych ludzi, przedstawić historię z ich punku widzenia. Warto pokazać tych, którzy nie stoją w światłach jupiterów, ale zmiany jakie zaszły z  perspektywy życia codziennego.  

Burmistrz Krosna Odrz. Marek Cebula: Publikacja ma czemuś służyć. Proponuję założyć fanpage. Do wydawnictw młodzież  sięga niechętnie. Fragmenty tych wywiadów można byłoby publikować w formie postów. Oni szukają informacji w Internecie. Podoba mi się pomysł, aby pokazać zwykłych ludzi. 

Artur Łukasiewicz: Ta publikacja ma dać jakiś obraz. Potrzebujemy porządnych rozmów. To może być dwóch lub trzech autorów. To musi być dobry rozmówca, dziennikarz. To powinno być 10 wywiadów rzeka gdyż każdy z nagrodzonych reprezentuje inny świat.   

Czesław Fiedorowicz: jestem 30 lat związany z miejscem, w którym jesteśmy. Byłem jednym z pierwszych urzędników zatrudnionym w tym urzędzie. Nam się wiele faktów zaciera, które były wcale nie tak dawno. Lata 1989-1990 są słabo znane w kontekście województw zielonogórskiego i gorzowskiego. Boję się, że niektóre samorządy przegapią tą ważną datę 30-lecie samorządu. Warto uporządkować chronologię wydarzeń. Warto pokazać tę wielostronność.

W spotkaniu uczestniczyli także wyróżnieni:
Ryszard Wtorkowski – prezes LUG: Dziękuję za to wyróżnienie. Przyjąłem je jako reprezentant przedsiębiorców. Firmę założyłem w 1989 i konsekwentnie ją rozwijałem. Zaczęło się od firmy jednoosobowej, dziś pracuje 700 osób można by powiedzieć na całym świecie. W tym czasie przedsiębiorcy zmagali się z różnymi problemami i warto o tym opowiedzieć.

Za wyróżnienie podziękował także biskup senior dr Adam Dyczkowski, który podkreślał, że to ważne wyróżnienie i stoi w wyjątkowym miejscu. W 1998 roku zaprosił ówczesnych parlamentarzystów na historyczne spotkanie do Paradyża, podczas którego podpisana została umowa Paradyska wnioskująca będąca podstawą powołania województwa lubuskiego.

W dzisiejszym spotkaniu uczestniczyli: biskup senior dr Adam Dyczkowski, Czesław  Fiedorowicz - prezes Konwentu Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr”, Czesław Grabowski – dyrektor Filharmonii Zielonogórskiej, prof. dr hab. inż. Uniwersytetu Zielonogórskiego – Michał Kisielewicz, burmistrz Bytomia  Odrz. Jacek Sauter, prezes LUG S.A. Ryszard Wtorkowski, burmistrz Krosna Odrz. Marek Cebula, Urszula Chudak – Lubuska Społeczna Rada Seniorów, Tadeusz Krupa – prezes Lubuskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, Artur Łukasiewicz - red. naczelny Gazety Wyborczej,  Oddział Zielona Góra, Robert Gwidon Makarowicz – prezes Samorządowego  Kolegium Odwoławczego w   Zielonej Górze, prof. dr hab. Uniwersytetu Zielonogórskiego Jerzy Szymaniuk, prof. dr hab. Uniwersytetu Zielonogórskiego Marian Miłek, Bożena Mania – prezes  Okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego, Hanna Nowicka – prezes Agencji Rozwoju Regionalnego w Zielonej Górze.    

Galeria: Kapituła - Człowiek 30-lecia

Zobacz również